Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преподавател: Логиката вече е бич за децата

Снимка: EPA/BGNES

Днес,14 януари, отбелязваме Световния ден на логиката, обявен за такъв от ЮНЕСКО на 13 ноември 2019 г. Той е включен и в календара на Международните дни на организацията. През тази година Световният ден на логиката ще се проведе за четвърти пореден път. Събитието се ползва с изключителна популярност. През миналата година то е отбелязано с 82 научни форума в 40 страни, а през тази година участие са заявили 50 държави.

Защо обаче логиката, въпреки цялата си полезност, не се преподава в училищата и постепенно се намалява в университетите? Според преподавателя по философия във видинската Професионална гимназия "Проф. Д-р Асен Златаров"- Георги Кидиков, логиката е доста претенциозна наука и е само част от липсващите основи на образованието в новите учебни програми.

"Тъй като много неща изкарахме от учебното съдържание с идеята да го направим по-олекотено и по-достъпно за децата, а всъщност аз не съм убеден, че това се получи. Изчезнаха множествата, а множества се учеха на теория в съвсем най-елементарния ред още в началното училище. И в един момент, сега, когато трябва да се преподава логика, тя е бич за децата. Просто е бич" - каза Георги Кидиков.

Логиката без съмнение е една от най-прогресивните хуманитарни науки от втората половина на 20 век. Това е развита научна дисциплина с десетки направления. Има различни логики -класическа, диалектическа, математическа, некласическа... Всяка от тях има свой предмет и сфера на приложение, но всички те се основават на класическата логика, основана от Аристотел. За какво ни е логиката ли? И какво представлява? На първо място, запознаването с нея ни учи да мислим точно и ясно да изразяваме мислите си. Тя допринася за формирането на съгласувана и ясна реч. Логиката насърчава способността да обосновете идеите и решенията си и да убедите другите хора. Ако сте в състояние да обосновете мисълта си, решението на определен въпрос, тогава вашата реч ще бъде не само ясна, но и убедителна. Каквото и занятие да правите, то често е необходимо условие за неговия успех. И все пак, най-важното, логиката развива навика да се мисли. И в един миг, когато „мисленето“ става навик и логиката започва да доставя удоволствие. Всичко това обаче за децата днес е трудно, каза още преподавателят по философия Георги Кидиков.

"Съвременните деца не искат да отговарят на въпроси със свободни отговори, защото там трябва да се мотивира отговора. Те предпочитат да отговарят на въпроси с ограждане. Като пуснем тестовете и основно се ограждат въпроси, те играят на тото. Те не влагат мисъл. И когато им пусна тест от този тип и гледам, че на втората, третата минута, той е приключил. За три минути не можеш да прочетеш въпросите, камо ли да помислиш, да избереш правилното и да отговориш. Логиката не може да го изтърпи това нещо. Тя няма да приеме такъв отговор" - добави още преподавателят по философия.

Логиката е една от най-важните теми. А може би и най-важната. Тя е изненадващо компактна дисциплина. Логиката би помогнала на по-младото поколение да избягва срама и грешките в действията си, би ги научила да се отнасят правилно към проявите на живота, да вземат правилни решения. Не бива да забравяме, че логиката, като наука за правилното мислене, не е предназначена да посочи мястото, където човек би могъл да намери истина, тя само ни показва в каква посока и по какъв начин трябва да се търси. А дали ще съумеем да я намерим, това е друг въпрос. 

*Целия материал може да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24

Градски легенди за Мистер Сенко

Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Самият той казва за себе си в едно интервю в Златния фонд на БНР: "...Един артист трябва да слезе овреме от сцената...", заради това на 60 години се оттеглил и се отдал на мирен пенсионерски живот. Е,..

публикувано на 09.02.25 в 14:06

Нека отстраняваме фарисейското от нашите души със старание

Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..

публикувано на 09.02.25 в 08:00
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00