Първо, следва да имате предвид, че всяко едно телефонно обаждане не е основание правно валидно за ваше задължение. Винаги преди да решите да платите на когото и да било следва да имате писмен документ изхождащ от надлежно легитимирана страна /т.е. кредитор, банка, финансова институция, мобилен оператор/, с която имате или сте имали писмен договор. На базата на този договор и клаузите в него, както и извлечение от счетоводните записвания на кредитора можете да получите уведомление/покана за доброволно плащане със срок, в който да платите и съответно описана в уведомлението санкция, че при неплащане следва събиране на сумата по съдебен ред. Много е важно да проверите дали въобще имате сключен договор с кредитора, тъй като има множество случаи, в които въобще не сте били клиент на въпросния кредитор.
Второ, ако вече сте получили покана от кредитора и не сте платили, то можете да сключите споразумение в писмен вид при конкретни параметри, като например разсрочено плащане на дълга на съответните равни месечни вноски с кредитора. На базата на това споразумение с кредитора плащате дълга и след изплащането му следва да получите документ, че не дължите.
Нека разгледаме най-честия случай: вече сте предаден за събиране на дълга от съдебен изпълнител. Получавате на работното си място покана за доброволно изпълнение и запор на заплатата. С поканата за доброволно изпълнение ви връчват и т.нар. заповед за изпълнение по чл.410 ГПК и образец на възражение. Използвайте възможността да подадете в Районния съд по постоянния ви адрес възражението, ако смятате, че не дължите сумата. В този случай възражението ще е бариера пред кредитора за около 1 месец, в който следва да подаде иск до съда против вас за събиране на дължимите суми. Ако са ви наложили и запор на заплата или банкови сметки вече трябва да се обърнете към съда и да обжалвате разпореждането, с което е издадена заповедта за изпълнение или молба до съдебния изпълнител да вдигне запора, тъй като получавате минималната работна заплата/ ако получавате минималната за страната работна заплата съдебният изпълнител не може да ви я запорира, може само това, което получавате над минималната и в определен процент. Това не важи обаче, ако сте осъдени да заплащате издръжка на ненавършилите пълнолетие ваши деца/. Не подлежи на запор и банковата ви сметка, по която получавате социални плащания -детски надбавки, суми от ТЕЛК, пенсия, ако е в минималния размер. Важно е да се каже, че субсидиите от ДФЗ, получавани от земеделските производители също не подлежат на запориране.
Важно е да разгледаме и случаите, в които дългът е цедиран /продаден/. Институтът на цесията е залегнал в Закона за задълженията и договорите. Принципът е, че един кредитор може да продаде дълга на друго лице и да ви уведоми, че вече не му дължите на него, а на новия кредитор. За тази продажба вие следва да бъдете надлежно уведомени, т.е. или да получите писмо с обратна разписка, или получавате заедно с всички документи от съдебния изпълнител. Не се крийте. Получете писмото, защото в повечето случаи сроковете изтичат и вече защитата ви е почти невъзможна или ако е възможна, изисква много време и през това време не получавате заплата или получавате в намален размер, не получавате детски надбавки и др., т.е. от вашият патримониум липсват средства. Когато ви уведомят, че вече не дължите на кредитора си, а дължите на изкупилия дълга, имате възможността или да платите на новия кредитор и да искате от него документ, че не дължите на него и на първия си кредитор /това се пропуска най-често и става дългът двоен/, или ако е налице давност /т.е. минали са 5 години от датата на продажбата на дълга или от самото задължение/ да се позовете на давността. При позоваване на давност следва да предявите иск пред Съда по седалището на кредитора, т.е. ако кредиторът ви е в София – Районен съд София или Софийски градски съд. Имайте предвид, че давността за публични задължения към НАП не се прилага служебно и е 10 години. В повечето случаи са изминали повече от 2 години от датата, на която кредиторът е завел изпълнителното дело при съдебния изпълнител и не е предприел никакви действия по събирането на дълга ви. В този случай подавате молба до съдебния изпълнител за прекратяване на делото и той ще го прекрати.
Колекторските фирми имат право да ви отправят писма, уведомления и др., т.е. да поддържат с вас кореспонденция в писмен вида, но не и да ви безпокоят по телефон.
Нямат право да притежават и оповестяват личните ви данни. Най-често колекторските фирми действат чрез метода на психически тормоз. Тъй като колекторските фирми с изкупуване на дълговете купуват и база данни може да сте платили дълга си към кредитора, да е изтекла давността, но колекторската фирма продължава да начислява суми с изтекла давност. Давността за периодични вземания /например вода, ток, парно, лихви и др./ е 3 години. При изтекла давност вземането се погасява. В тези случаи следва да отправите иск към съда за прилагане на давността, тъй като тя не се прилага служебно.
Най-важното, което трябва да знаете, че винаги следва да е налице писмен документ, който да съдържа достатъчно данни за трите ви имена, адреса ви, кредитора, въз основа на който писмен документ е налице задължение, от коя дата е задължението и колко са просрочените от вас суми. Никога не плащайте, само защото сте получили обаждане от някого. Важно е също така да ползвате квалифицирана правна помощ, а не да се осланяте на познати и приятели, които били направили така или иначе. Всеки случай е отделен. Не забравяйте, че незнанието на закона, не е извинение и който плаща зле плаща два пъти.
Буквално преди дни министърът на икономиката посочи, че в България има над 40 колекторски фирми, и около 17 регистрирани в БНБ финансови институции. Направи се заявка за законодателни промени, но това е въпрос на много време и политическа воля."
След като нашият слушател е запознал колекторкста фирма с юридическото становище, обажданията по телефона са спрели.
Процедура по приватизация на 70% от дяловете на Многопрофилна болница за активно лечение "Проф. д-р Георги Златарски" ще бъде открита след решение на Общинския съвет в Белоградчик. Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и..
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. "Моята..