По традиция празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула по стар стил- на 19 и 20 януари и тяхното честване е свързано с обичая "Къпачи", който е с над 100 годишна история. За него разказва кулчанин, който навремето е бил "къпач", неговите синове също са били "къпачи", а сега вече и внукът му е част от този обичай. Човекът е известен с прякора си Бурулейски. Той разказва, че някога по старо време, така както са седели на седенките, младите ергени ставали и се появявали след време, но маскирани. После започвали да къпят с вода за здраве всички от седянката. "Къпачите" правели маските си от подръчни материали- връзвали са коркови тапи на тел и са ги пускали в печката да се очернят. След това разтривали тапите с ръце и мажели с чернило лицата си. Обличали се в кабаница, бревенеци, навуща и цървули. Калпаците им са били от вълна и са украсени с пера, чушки и пуканки.
Днес за маските на къпачите се грижат от НЧ "Просвета 1882". Художникът на читалището Велко Велков прави маските от чоропогащници, пробива отвори за очи и уста, лепи вежди и мустаци от вълна, рисува с бои върху лицата на "къпачите" и те стават страшни. Легендите разказват, че на 19 януари- по стар стил Йордановден, късно през нощта, в 12.00 часа, се събира група от млади мъже, ергени, чиито брой трябва да е нечетно число- 7, 9 или 11. От тази група един се облича като младоженец, а друг като булка. Останалите са "къпачи", защото тяхната задача е да къпят хората за здраве. Младоженецът винаги стои до булката, за да я пази. Всички "къпачи" по време на ритуала не говорят, а мълчат, за да не ги разпознаят по гласа хората. Булката е главният "къпач"- този, който къпе. Тя носи котле, пълно със светена вода. Булката къпе за здраве всички, които носят името: Йордан, Йорданка, Иван, Иванка и всички, които са били младоженци през изминалата година. През нощта "къпачите" обикалят къщите на всички именяци, а през деня на Ивановден – 20 януари до 12 часа на обяд обикалят из целият град. Често пъти се случва и по някоя схватка между къпачите и населението на града. Тези, които проявяват желание да разпознаят булката или се задяват с нея ги изкъпват, но на градския кладенец. На групата "къпачи" се дават пуканки, месо, суджуци, вино и пари- за здраве. "Къпачите" обикалят града и звънят със звънци, за да плашат злите духове. На другия ден след Ивановден групата се събира и със събраните подаръци и се гощават всички.
Обичаят е автентичен и оригинален за град Кула, а населението обича и почита тази традиция. Всички се радват на "къпачите", а децата се страхуват от тях, пищят, треперят, но въпреки това ги гледат и обичат. През последните години все повече туристи искат да се докоснат до тайнството на обичая. Организатори на събитието са НЧ "Просвета 1882" и Община Кула.
С рецитал и поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски в Монтана почетоха 152 години от обесването на Апостола на свободата. В Лом беше официално открит бюст-паметник на Апостола на свободата. Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев се обяви категорично против изпращането на български войски в Украйна под каквато и да е..
С рецитал и поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски в Монтана почетоха 152 години от обесването на Апостола на свободата. Десетки жители на Монтана, сред които много ученици, почетоха паметта на Левски пред паметника му в центъра на града, където рецитал изнесоха възпитаниците от Финансово-стопанската гимназия, чийто патрон е..
Готова е селекцията на XXXV-ото издание на Националния фестивал на малките театрални форми , съобщават от Драматично-кукления театър (ДКТ) във Враца . Най-старият театрален форум в България ще се проведе между 10 и 16 юни в града под Околчица и за поредна година ще събере най-доброто от камерната драматургия у нас и от чужбина, посочват от..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Васил Левски , в Лом беше официално открит бюст-паметник на Апостола на свободата. На централния площад, където се проведе церемонията по освещаването на мемориала, се стекоха много граждани и представители на различни институции. Кметът на Община Лом Цветан Петров заяви, че делото на Васил..
Средно училище "Васил Левски" в град Кула отбелязва патронния си празник с редица инициативи. Учениците от 1-ви до 4-ти клас рисуваха на тема "Моето училище". Рисунките са изложени в специално подредена тематична изложба на входа на училището. Възпоменателно честване на 152 години от гибелта на Апостола ще се състои на 19 февруари от 9:00..
Всички пътища в община Кула са проходими при зимни условия . Няма затворени участъци, нито въведени ограничения, съобщиха за Радио ВИДИН от общинското предприятие "БКС". За почистването на пътищата от сняг има сключени договори със земеделски производители по направленията Цар Петрово - Тополовец - Чичил. Общинската пътна мрежа и улиците в..
Съвместен проект на Община Лом и Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) предвижда да бъде направен основен ремонт на републиканския път Добри дол - Лом - Горни Цибър, включително ул. „Ал. Стамболийски“, ул. „Пристанищна“, надлеза, ул. „Ковачишка“ и на общинския път Ковачица - Станево. Освен това ще бъде извършена рехабилитация на градски улици,..