Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преценям, антиваксър и изчегъртване са думите на 2021 година

Автор:
Снимка: kaksepishe.com

Преценям, антиваксър и изчегъртване са най-употребяваните думи на 2021 година. Това показа широко проучване, проведено на платформата за грамотност "Как се пише?". След тях, с броени гласове разлика, оспорваната битка за третото място загубиха ваксина и зелен сертификат. В челната десетка влизат още промяна, избори, бустерна доза, Харвард и чекмедже. 

Приключи първото открито и широкомащабно допитване, в което гласувахме за доминиращите и знакови за България думи и изрази на 2021 година. Чрез езика можем най-лесно да разберем кои са най-важните теми, които ни вълнуваха през миналата 2021 година. Именно поради тази причина създателите на платформата "Как се пише?" организираха и проведоха първото открито допитване, в което всеки можеше да даде своите предложения за думи или изрази на 2021 година. Проучването се проведе в три етапа. В първия - от 5 до 12 януари - всеки имаше възможност да даде своите предложения за думи на годината. Във втория етап от 30-те предложения с най-много гласове 5-членно жури отся 10. Кои 3 от тях са най-важните за нас като общество, избирахме в анкета от 17 до 19 януари в третия, последен етап. Журито, което определи 10-те предложения на инициативата беше съставено от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти: Павлина Върбанова - доктор по български език, доц. Георги Лозанов - философ и медиен експерт, Веселина Седларска - журналист и писател, Константин Вълков - програмен директор на "Дарик радио", и Доротея Николова - учител по български език и литература и журналист. 

Всеки от анкетираните имаше възможност да посочи до три от десетте предложения, затова процентите надхвърлят 100. Сред избора на 42 на сто е некнижовното преценям, 34% са маркирали антиваксър, а 30% - изчегъртване. 

Попитахме видинчани кои са техните три думи от десетте достигнали втория етап:

"Промяна, избори и преценявам - преценявам, а не преценям... Харвард, промяна и преценям... Зелен сертификат, антиваксър и бустерна доза... Аз бих казал здраве, но не сте го написали. Ваксина, зелен сертификат и антиваксър... Зелен сертификат, избори и бустерна доза... Зелен сертификат и промяна."

"Думите, които излизат напред в класацията, безпогрешно изразяват фиксациите на нацията през 2021-ва - ковид заплахата и политическата промяна. Акцентът е върху първата, но и при двете е маркиран конфликтът, съответно между ваксъри и антиваксъри и между старата и новата власт“, казва доц. Георги Лозанов, член на журито на кампанията. Той смята, че хората са развили усет за социална драматургия и повече от всичко друго ги е страх този път да не ги излъжат.

Анализът на журналистката Веселина Седларска е, че ако се съди по думите, които хората предложиха, животът ни през 2021 година е бил много мащабен и интересен - от Харвард до чекмедже, от изчегъртване до бустерна доза. Тя смята, че думите на годината са кодовете за нашия живот, превъртян назад на бързи обороти. 

Какви други изводи могат да бъдат направени, обясни за Радио ВИДИН създателят на платформата "Как се пише?" и основен организатор на инициативата "Думи на годината" Павлина Върбанова:

"За моя голяма жалост нерадостни изводи можем да направим от резултатите от анкетата. Тези изводи се надявам да не останат само в това предаване, а да бъдат чути и от други специалисти - от психолози, от политолози, от социолози, от политици също, защото това, което аз наблюдавам и анализирам въз основа на крайните резултати от анкетата, е доста тревожно и симптоматично за нашето общество. На първите три места в класацията излизат думи, които говорят за разделението в обществото, даже, бих казала и за разломите в обществото. Преценям, антиваксър и изчегъртване говорят за противопоставяне между отделни групи в обществото... Искам да подчертая изрично нещо, което искаме да отбележим с журито в тази инициатива - включили сме думата преценям, въпреки че тя е некнижовна, така да се каже неправилна дума, като отчитаме нейната широка употреба през изминалата година и това, че тя значи много за нашето общество. Голяма част от хората съзнават, че тя носи силен ироничен заряд в себе си и я употребяват иронично във фразата "Всеки сам си преценя", но предполагам, че не малка част от сънародниците ни изобщо не си дават сметка, че думата преценям е некнижовна и че произнасяйки фразата "Всеки сам си преценя", те всъщност изглеждат - нека да го кажем - недостатъчно образовани, недостатъчно компетентни в очите на тези, които ги иронизират. И там също виждаме едно противопоставяне между тези две групи... И между тези две групи няма диалог, няма опит за диалог, дори. Това също е много притеснително."

Ключов е анализът, който заедно ще направим на откроилите се лайтмотиви през изминалата година. От съществено значение е да не се плъзгаме само по повърхността и думите на годината да останат в медийните заглавия, а да се опитаме да погледнем по-надълбоко към същностните процеси. Добре е политиците да си сверят часовниците дали темите, които те са лансирали, са тези, които са важни за хората, убедени са инициаторите на изследването.

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00