Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преценям, антиваксър и изчегъртване са думите на 2021 година

Автор:
Снимка: kaksepishe.com

Преценям, антиваксър и изчегъртване са най-употребяваните думи на 2021 година. Това показа широко проучване, проведено на платформата за грамотност "Как се пише?". След тях, с броени гласове разлика, оспорваната битка за третото място загубиха ваксина и зелен сертификат. В челната десетка влизат още промяна, избори, бустерна доза, Харвард и чекмедже. 

Приключи първото открито и широкомащабно допитване, в което гласувахме за доминиращите и знакови за България думи и изрази на 2021 година. Чрез езика можем най-лесно да разберем кои са най-важните теми, които ни вълнуваха през миналата 2021 година. Именно поради тази причина създателите на платформата "Как се пише?" организираха и проведоха първото открито допитване, в което всеки можеше да даде своите предложения за думи или изрази на 2021 година. Проучването се проведе в три етапа. В първия - от 5 до 12 януари - всеки имаше възможност да даде своите предложения за думи на годината. Във втория етап от 30-те предложения с най-много гласове 5-членно жури отся 10. Кои 3 от тях са най-важните за нас като общество, избирахме в анкета от 17 до 19 януари в третия, последен етап. Журито, което определи 10-те предложения на инициативата беше съставено от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти: Павлина Върбанова - доктор по български език, доц. Георги Лозанов - философ и медиен експерт, Веселина Седларска - журналист и писател, Константин Вълков - програмен директор на "Дарик радио", и Доротея Николова - учител по български език и литература и журналист. 

Всеки от анкетираните имаше възможност да посочи до три от десетте предложения, затова процентите надхвърлят 100. Сред избора на 42 на сто е некнижовното преценям, 34% са маркирали антиваксър, а 30% - изчегъртване. 

Попитахме видинчани кои са техните три думи от десетте достигнали втория етап:

"Промяна, избори и преценявам - преценявам, а не преценям... Харвард, промяна и преценям... Зелен сертификат, антиваксър и бустерна доза... Аз бих казал здраве, но не сте го написали. Ваксина, зелен сертификат и антиваксър... Зелен сертификат, избори и бустерна доза... Зелен сертификат и промяна."

"Думите, които излизат напред в класацията, безпогрешно изразяват фиксациите на нацията през 2021-ва - ковид заплахата и политическата промяна. Акцентът е върху първата, но и при двете е маркиран конфликтът, съответно между ваксъри и антиваксъри и между старата и новата власт“, казва доц. Георги Лозанов, член на журито на кампанията. Той смята, че хората са развили усет за социална драматургия и повече от всичко друго ги е страх този път да не ги излъжат.

Анализът на журналистката Веселина Седларска е, че ако се съди по думите, които хората предложиха, животът ни през 2021 година е бил много мащабен и интересен - от Харвард до чекмедже, от изчегъртване до бустерна доза. Тя смята, че думите на годината са кодовете за нашия живот, превъртян назад на бързи обороти. 

Какви други изводи могат да бъдат направени, обясни за Радио ВИДИН създателят на платформата "Как се пише?" и основен организатор на инициативата "Думи на годината" Павлина Върбанова:

"За моя голяма жалост нерадостни изводи можем да направим от резултатите от анкетата. Тези изводи се надявам да не останат само в това предаване, а да бъдат чути и от други специалисти - от психолози, от политолози, от социолози, от политици също, защото това, което аз наблюдавам и анализирам въз основа на крайните резултати от анкетата, е доста тревожно и симптоматично за нашето общество. На първите три места в класацията излизат думи, които говорят за разделението в обществото, даже, бих казала и за разломите в обществото. Преценям, антиваксър и изчегъртване говорят за противопоставяне между отделни групи в обществото... Искам да подчертая изрично нещо, което искаме да отбележим с журито в тази инициатива - включили сме думата преценям, въпреки че тя е некнижовна, така да се каже неправилна дума, като отчитаме нейната широка употреба през изминалата година и това, че тя значи много за нашето общество. Голяма част от хората съзнават, че тя носи силен ироничен заряд в себе си и я употребяват иронично във фразата "Всеки сам си преценя", но предполагам, че не малка част от сънародниците ни изобщо не си дават сметка, че думата преценям е некнижовна и че произнасяйки фразата "Всеки сам си преценя", те всъщност изглеждат - нека да го кажем - недостатъчно образовани, недостатъчно компетентни в очите на тези, които ги иронизират. И там също виждаме едно противопоставяне между тези две групи... И между тези две групи няма диалог, няма опит за диалог, дори. Това също е много притеснително."

Ключов е анализът, който заедно ще направим на откроилите се лайтмотиви през изминалата година. От съществено значение е да не се плъзгаме само по повърхността и думите на годината да останат в медийните заглавия, а да се опитаме да погледнем по-надълбоко към същностните процеси. Добре е политиците да си сверят часовниците дали темите, които те са лансирали, са тези, които са важни за хората, убедени са инициаторите на изследването.

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Виолина Славкова: Емоционалната интелигентност е важна от най-ранна възраст

В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..

публикувано на 21.04.25 в 16:35

Светлина под земята: Историята на болярската църква "Свети Никола"

На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..

публикувано на 21.04.25 в 16:15

Мария Спасова с ново музикално пътешествие -"Ела с мен"

Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..

публикувано на 21.04.25 в 15:30

Светлата седмица - празник на вярата, надеждата и новото начало

Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..

публикувано на 21.04.25 в 15:00

"Неделник" от 20 април 2025 година

Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..

публикувано на 20.04.25 в 13:00

Пасхално слово на свети Йоан Златоуст

Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..

публикувано на 20.04.25 в 08:00

Къде попадат „Корабокрушенците от „Глен Кариг“

Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..

публикувано на 18.04.25 в 17:05