Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преценям, антиваксър и изчегъртване са думите на 2021 година

Автор:
Снимка: kaksepishe.com

Преценям, антиваксър и изчегъртване са най-употребяваните думи на 2021 година. Това показа широко проучване, проведено на платформата за грамотност "Как се пише?". След тях, с броени гласове разлика, оспорваната битка за третото място загубиха ваксина и зелен сертификат. В челната десетка влизат още промяна, избори, бустерна доза, Харвард и чекмедже. 

Приключи първото открито и широкомащабно допитване, в което гласувахме за доминиращите и знакови за България думи и изрази на 2021 година. Чрез езика можем най-лесно да разберем кои са най-важните теми, които ни вълнуваха през миналата 2021 година. Именно поради тази причина създателите на платформата "Как се пише?" организираха и проведоха първото открито допитване, в което всеки можеше да даде своите предложения за думи или изрази на 2021 година. Проучването се проведе в три етапа. В първия - от 5 до 12 януари - всеки имаше възможност да даде своите предложения за думи на годината. Във втория етап от 30-те предложения с най-много гласове 5-членно жури отся 10. Кои 3 от тях са най-важните за нас като общество, избирахме в анкета от 17 до 19 януари в третия, последен етап. Журито, което определи 10-те предложения на инициативата беше съставено от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти: Павлина Върбанова - доктор по български език, доц. Георги Лозанов - философ и медиен експерт, Веселина Седларска - журналист и писател, Константин Вълков - програмен директор на "Дарик радио", и Доротея Николова - учител по български език и литература и журналист. 

Всеки от анкетираните имаше възможност да посочи до три от десетте предложения, затова процентите надхвърлят 100. Сред избора на 42 на сто е некнижовното преценям, 34% са маркирали антиваксър, а 30% - изчегъртване. 

Попитахме видинчани кои са техните три думи от десетте достигнали втория етап:

"Промяна, избори и преценявам - преценявам, а не преценям... Харвард, промяна и преценям... Зелен сертификат, антиваксър и бустерна доза... Аз бих казал здраве, но не сте го написали. Ваксина, зелен сертификат и антиваксър... Зелен сертификат, избори и бустерна доза... Зелен сертификат и промяна."

"Думите, които излизат напред в класацията, безпогрешно изразяват фиксациите на нацията през 2021-ва - ковид заплахата и политическата промяна. Акцентът е върху първата, но и при двете е маркиран конфликтът, съответно между ваксъри и антиваксъри и между старата и новата власт“, казва доц. Георги Лозанов, член на журито на кампанията. Той смята, че хората са развили усет за социална драматургия и повече от всичко друго ги е страх този път да не ги излъжат.

Анализът на журналистката Веселина Седларска е, че ако се съди по думите, които хората предложиха, животът ни през 2021 година е бил много мащабен и интересен - от Харвард до чекмедже, от изчегъртване до бустерна доза. Тя смята, че думите на годината са кодовете за нашия живот, превъртян назад на бързи обороти. 

Какви други изводи могат да бъдат направени, обясни за Радио ВИДИН създателят на платформата "Как се пише?" и основен организатор на инициативата "Думи на годината" Павлина Върбанова:

"За моя голяма жалост нерадостни изводи можем да направим от резултатите от анкетата. Тези изводи се надявам да не останат само в това предаване, а да бъдат чути и от други специалисти - от психолози, от политолози, от социолози, от политици също, защото това, което аз наблюдавам и анализирам въз основа на крайните резултати от анкетата, е доста тревожно и симптоматично за нашето общество. На първите три места в класацията излизат думи, които говорят за разделението в обществото, даже, бих казала и за разломите в обществото. Преценям, антиваксър и изчегъртване говорят за противопоставяне между отделни групи в обществото... Искам да подчертая изрично нещо, което искаме да отбележим с журито в тази инициатива - включили сме думата преценям, въпреки че тя е некнижовна, така да се каже неправилна дума, като отчитаме нейната широка употреба през изминалата година и това, че тя значи много за нашето общество. Голяма част от хората съзнават, че тя носи силен ироничен заряд в себе си и я употребяват иронично във фразата "Всеки сам си преценя", но предполагам, че не малка част от сънародниците ни изобщо не си дават сметка, че думата преценям е некнижовна и че произнасяйки фразата "Всеки сам си преценя", те всъщност изглеждат - нека да го кажем - недостатъчно образовани, недостатъчно компетентни в очите на тези, които ги иронизират. И там също виждаме едно противопоставяне между тези две групи... И между тези две групи няма диалог, няма опит за диалог, дори. Това също е много притеснително."

Ключов е анализът, който заедно ще направим на откроилите се лайтмотиви през изминалата година. От съществено значение е да не се плъзгаме само по повърхността и думите на годината да останат в медийните заглавия, а да се опитаме да погледнем по-надълбоко към същностните процеси. Добре е политиците да си сверят часовниците дали темите, които те са лансирали, са тези, които са важни за хората, убедени са инициаторите на изследването.

Повече чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00