"Джеймс Уеб" е реализиран съвместно между НАСА, Европейската космическа агенция и Канада, коментира за Радио ВИДИН Светослав Александров, администратор на уебсайта "Космос БГ" и автор на научно-популярни книги свързани с Космоса.
"За разлика от "Хъбъл", който основно работеше във видимата и ултравиолетовата област, "Джеймс Уеб" е инфрачервен телескоп... Става въпрос за изучаването на най-далечните обекти, които могат да се видят от нашата Слънчева система, все пак телескопът работи в междупланетното пространство, отдалечени буквално на милиони години след големият взрив. Така че, очакваме "Джеймс Уеб" да разясни тайните всъщност на съществуването на най-ранната вселена... Друга една задача е характеризирането на условията на извънслънчевите планети или така наречените "Екзопланети". През последния четвърт век бяха открити множество планети, които обикалят около други звезди. В началото бяха откривани само газови гиганти, но впоследствие науката напредна дотолкова, че бяха открити планети, които са с размери на Земята. Ние не знаем, почти нищо за тях. Ние знаем, горе-долу какви са им орбиталните характеристики, но ние не знаем, какви са атмосферните условия, какъв е химичният състав. А това са важни задачи, които трябва да бъдат изяснени преди да установи дали има извънземен живот. Така че, "Джеймс Уеб" представлява много сериозна към характеризирането на условията на извънслънчевите планети. И кой знае, може би някой ден ще успеем да открием и някоя, която наподобява много на нашата собствена Земя, а защо да няма и живот на нея? Сега предстоят няколко големи събития още, преди той да може да започне научната си дейност. Първото е пристигането около тази точка на "Лагранж", което ще стане в края на януари... Цялата подготвителна работа ще отнеме някъде близо 5 месеца, така че първите фотографии от "Джеймс Уеб" ще видим не по-рано от това лято... Очакваме един много сериозен период на научна работа. В един момент научната дейност ще бъде разширена до етап, до който всеки от нас ще може да се включи. С "Хъбъл" това вече се случи. Очакваме красиви изображения, ще бъдат изключително детайлни."
Според повечето видинчани, с които разговаряхме, телескопът "Джеймс Уеб" ще открие в Космоса извънземен живот:
"Сега да кажем, че на тоя свят, е така, по една случайност, има живот и така определена, както е човека, върха на целият свят, е смешно да се каже. Ние ако разбираме живота да дишаме и да издишаме, много силно се заблуждаваме. Живота е под различни форми. Биологията е нещо велико, тя в нея се откриват какви ли не неща. Физиката също, там се откриват много неща, които до оня ден са били просто някаква фантазия... Не, не сме сами, категорично. Не може да сме единственият индивид във Вселената. Ами защото не може да бъдем уникални в множеството вселени... Мисля, че такъв живот може да има на друга планета, светът напредва и за това имам това мнение... Все нови неща измислят, опитвайки се да намерят живот. Точно този телескоп целта е да е извън атмосферата нали, за да няма смущения от атмосферата..."
Изстрелването и разгъването на телескопа "Джеймс Уеб" е най-сложната операция в далечния космос, провеждана някога в историята на роботизираната космонавтиката, допълва Светослав Александров.
Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно, каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..
Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..
Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..
На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена. Книгите за деца не..
Пълна забрана на мобилните телефони в училище е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..
На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..
Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood! До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..