Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Георгиев и неговата любов към брейк денс културата

5
Снимка: личен архив Георги Георгиев



Георги Георгиев е един от членовете на брейк формация - Shadows Crew/Soul Dealerz. Танцува повече от 15 години, като за това време е посетил десетки състезания в цяла България, както индивидуално, така и с неговото крю /група, банда б.р./. 2006-та и 2008-ма са емблематични години за развитието на брейка във Видин. Тогава брейк денсърите са имали първи участия в града, първият им видеоклип на рап песен, благодарение на Ицака (IMP), както и първото им състезание в София, където стават част от хип-хоп културата на България. 

                                                      

“Нека да започнем от далечната 2006- та, когато съвсем случайно на улицата видях едни момчета да се въртят, да стоят на глава, на ръце и някаква искра в мен се запали. Запознах се с тези момчета, впоследствие започнахме да тренираме заедно. Като цяло, в началото всичко беше на шега, напълно несериозно, но след една година сякаш нещата станаха доста по-сериозни, намерихме си зала и започнахме да ходим и по състезания…Тренирали сме навсякъде за тези 15 години наистина, сменяли сме почти всички зали в града, тренирали сме и на улицата. Правили сме участия дори и на асфалт и на балатум на пода. Имали сме всякакви трудности като например да тренираме в студ, в дъжд, в кофти условия, зали с мухъл и т.н. Но това не ни е спирало и това ни е поддържало да бъдем по-добри и да бъдем по-силни, и самата емоция и... любовта към танца“, разказва Георги Георгиев. 


Георги е организирал един от най-мащабните хип-хоп джемове в България, а именно West Conquest  и гости на града са били най-добрите танцьори и диджей( DJ Stancho, Sniper Records). Успехът на състезанието е довел до провеждането му цели три пъти през годините, благодарение на Община Видин и интересът на хората. Въпреки, че условията, в които момчетата са тренирали не са били никак добри, те не веднъж са се доказвали и са побеждавали по-опитни танцьори от тях.




“През 90-те и 2000 година например, брейка беше доста по-развит специално в България, говоря в момента. Във всеки по-голям град имаше крю, минимум от 6-7 човека да кажем. По състезания се събирахме над 100 човека и нивото беше уникално, емоцията... там се запознавахме с танцьорите, обменяхме опит, правехме батъли, имаше и афтер парти след всяко състезание. Но през годините сякаш нещата стават все по-зле, все по-слабо всяка година и не знам наистина на какво се дължи", допълни още Георги.


Школата за брейк танци от тази година вече не съществува. Георги е взел решение да я закрие по ред причини - условията в залата, непостоянството и липсата на воля у децата… За толкова години, от както школата съществува, те нямат нито едно дете което да е продължило до днес и да се развива наравно с тях, децата просто се отказват, споделя брейкъра.


"Имаме школа, която съществува от 2008...разбира се със своите слаби и силни моменти, тъй като, за съжаление, ние можем да научим децата да танцуват, но не можем да ги научим на постоянство и на упоритост... През годините сме сменили различни зали, тренирали сме и в хубави, и в лоши условия. На този етап в момента, залата в която тренираме, не е в добри условия, ние сме в Младежкия дом на 2 етаж, не искам да бъда конкретен в какви условия тренираме, но просто не е добре за децата и от тази гледна точка в момента, просто школата не съществува. Вече от пролетта, като се позатопли малко, ще обмислим дали да съберем пак децата и да започнем школата отначало."


Най-вероятно Георги и другите танцьори са последното поколение на брейка във Видин и с тях той ще изчезне, въпреки дългогодишната школа и всички усилия за подновяване на Младежкия дом. Този факт е тъжен, защото хора като Георги трябва да будят респект у всички нас заради това, че въпреки трудностите и лошите условия, не се отказват. Така и Георги се стреми да поддържа брейк денс културата жива и до днес. Адмирации!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00