Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В историята ли са вече хартиените дневници и бележници

Снимка: Радио Видин



Съвсем в края на първия учебен срок особено актуален е въпросът "В историята ли остават хартиените дневници и бележници?". Според справка на платформата "Школо.бг", около 80% от образователните институции вече използват електронни дневници, но макар и да намаляват във времето, поръчки за хартиени такива в Министерството на образованието още има. Въпрос на време ли е да останат в миналото така ревностно пазените от всички деца ученически книжки? Вероятно да. 


В момента повечето от учебните заведения в страната работят с дигиталната платформа "Школо". Идеята за нея се  ражда преди шест години, когато възпитаникът на видинската Математическа гимназия Мирослав Джоканов и още няколко негови приятели, решават да поемат по пътя на предизвикателството. Общото между всички тях е това, че са учителски деца и като такива, те ежедневно се сблъскват с проблемите, пред които се изправят техните родители. Идеята им е да дигитализират, а след това да автоматизират голяма част от административните дейности, с които се сблъсква всеки един учител. И успяват. 


"С адски усилия, буквално с неспане много нощи, започнахме да градим тази платформа в непрестанна комуникация с учители, с директори, които ни даваха обратна връзка кое е голяма тяхна болежка, кое може да се направи по един или друг начин. И така лека-полека съвместно с тях стигнахме до момента, в който дигитализирахме около 60 % от тези бюрократични дейности. Т.е. ако един учител до момента е губил 10 часа седмично, то 5 часа вече са спестени, те са автоматизирани и тези 5 часа те могат да ги инвестират в някаква друга посока. Та така, почти 6 години по-късно, ние работим в 80 % от българските училища и смея да твърдя, че хартиеният дневник и хартиените бележници остават в миналото" - каза за радио Видин Мирослав Джоканов.


Именно този момент- краят на срока, преди години всеки един родител посрещаше с фразата "Дай си бележника". Сега обаче това не е така. И въпреки отпадането на ученическите книжки, родителският трепет и очакване на срочните оценки не се губят, твърди Мирослав Джоканов.

"Определено този момент с "Дай си бележника" вече е в миналото. Всъщност много често родителят разбира за успеха и отсъствията на детето още преди него"- поясни още Джоканов.

Дигиталните дневници са приети масово не само от родителите, но и от учителите, каза Петър Младенов, преподавател във видинското училище "Иван Вазов".

 "Електронните дневници са безкрайно удобно нещо, тъй като дават абсолютна визия на нещата, които могат да бъдат проследени на момента, най-вече обратната връзка. Няма какво да се скрие от един родител, който в момента получава информация, какво се е случило там някъде в училище, относно взет материал, относно всичко, всичко, касаещо училищния живот" - каза Младенов.

За един ученик обаче винаги липсата на ученическа книжка, по-скоро "неудобство", и вероятно всички знаем защо. Антонио Митков е десетокласник от Видин, който не крие ползата от електронните дневници, но сподели, че определено си имат минуси. 

"Намирам го за по-удобно. Вече може да се види всичко, има постоянен контрол винаги, може да се преглежда винаги от Интернет. Много по-лесно е от хартиения бележник, има си обаче и своите минуси, но аз като цяло съм "за" да бъде електронен дневникът. Минусите са, че родителите имат постоянен контрол над това. За всяка една оценка, особено ако е лоша, всеки един родител ще има контрол над това и видимост" - сподели за радио Видин Антонио.

Навярно тези, които помнят хартиените бележници, за които видът на учител с дневник под ръка е излъчвал уважение и почит, гледат с известна носталгия на дигитализацията на тези учебни пособия. Но факт е, че тяхната полза и ефективност, дигитализирайки се, се повишава стократно. За всички. 

А въпросът "Къде ти е бележника?", който без съмнение е хвърлял в ужас много поколения назад, заедно с бележниците и дневниците, неминуемо ще остане в историята.

*Целия репортаж може да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10

Засадиха нови дръвчета пред търговския център във Видин

  С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили.  Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..

публикувано на 22.07.25 в 12:25

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42

Николай Николов: Няма по-важно нещо от здравето

Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..

публикувано на 21.07.25 в 18:04