"NEST" се нарича новият проект, който стартира фондация "Заедно в час", той е насочен към експерти от Регионалните управления на образованието в Северозапада и за млади учители. Идеята е експертите, преминали обучение, да бъдат обучители на свои колеги-експерти, а те от своя страна да станат "подкрепящи" работата на новите учители в образователната система.
Реално проектът е започнал от есента на 2021 година и в него се включват експерти от всички РУО - 14 РУО влизат в ролята обучители и 14 РУО в ролята на наблюдаваща, контролна група. Идеята е да се подпомагат начинаещите учители и те да останат в системата, защото данните показват, че близо 60% от начинаещите учители в рамките на две години напускат училище... А пък 75% от тях се очаква да напуснат системата до пет години...
РУО Враца е единственото РУО, което участва в предходен проект на "Заедно в час", проект "Компетентности" за учители и за директори, и втори модул за експерти в РУО - Враца. След успешното обучение днес четирима експерти имат ролята на обучители в проекта, за ролята им като обучители на колеги-експерти от други РУО, разговаряме със Соня Дамянова, експерт по български език и литература:
"...Ние даваме някакви модели за работа с младите учители, след това експертите, които обучаваме след първото обучение, те трябва да си изберат трима от младите учители, с които да работят и да приложат тези стратегии, които сме им показали... Това е интересно в подхода на "Заедно в час", че техните обучения не са просто обучения и после осъществяват непрекъсната подкрепа... Колегите споделяха с какви проблеми са се сблъсквали... Думата "обучение" не е подходяща, това не са лекции, а се разчита основно на преживяване... Работи се по отделни проблеми в групите... Изключително полезното за нас беше, че видяхме на живо как трябва да се случва учебният процес и в училище и сега всеки от нас се опитва да покаже на учителите как да работят с учениците - непрекъснато да ги ангажират...
Гергана Василева, старши експерт по организация на средното образование в РУО Враца също е обучител в проекта, тя е впечатлена от новите и гъвкави методи на преподаване и ги споделя:
"Най-важното е да имаме по-нов поглед върху това, което може да бъде дадено на учениците като се изхожда от техните конкретни потребности, тоест учителят да бъде по-гъвкав към средата, да вижда нещата извън традиционния си поглед...Най-важното за младите учители е да получават подкрепа както от РУО, така и от директори на училища..."
Кристина Боянова е експерт по чужд език и по майчин език в РУО - Монтана, тя също е включена в програма "NEST" като обучител и към нея са прикрепени трима млади учители:
"Може да се каже, че ние сме и обучаеми и обучители... В случая тези, които се обучават са и учителите. При мен това беше основният мотиватор, за да може и те да получат необходимата помощ в началото на тяхната кариера... Младите учители могат да бъдат задържани в системата с адекватна и навременна помощ, тя трябва да е съвместно и от РУО и от училището... Програмата е навременна, много на място и много полезна."
Повече може да чуете в трите интервюта като прикачени звукови файлове.
Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..
Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение, Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов. Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..