Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят най-интересното от археологическия сезон

Започват зимните четения в музея във Враца

Врачанският музей открива 33-то издание на традиционните си зимни четения. В програмата са включени доклади на музейни работници, които ще представят най-интересното от своята работа през 2021 година. Разработките обхващат разкрития от праисторията до наши дни, обясни директорът на Регионален исторически музей Враца Георги Ганецовски.

"Програмата е интересна и разнопосочна. Това са разработки на музейната колегия от предходната година и имаме възможност да ги огласим публично... Десетина са докладите, които сме предвидили, те обхващат от най-дълбока древност, от праисторическите епохи археологията до най-ново време. Подредени са по хронологичен път. Има възможност да се видят презентациите и на живо. Осигуряваме отоплено помещение... Някои от тях будят любопитство. Археологията е традиционно интересна. Изключително наситен археологически сезон през изминалата година и сме се амбицирали да покажем най-интересното, предвид факта, че реализирахме цели осем експедиции на територията на Врачанска област. Ще има съвсем нови и крайно любопитни неща, свързани с проучванията и откритията на археолозите. Имаме препратки на д-р Мария Христова от Националния антропологически институт, която ще представи нещо актуално, свързано с лечението и лечебниците. Етнографите също са с много любопитни теми... Музейната колегия, специалистите, са се постарали да търсят нещо интересно, което не е представяно и събужда любопитство и интерес. 

Георги Ганецовски ще представи първия доклад в програмата- "Археологически проучвания и открития на територията на община Мездра през 2021 година". Следващата сряда археологът Александра Петрова ще изнесе резултатите от спасителните археологически прочувания по трасето на пътя Мездра- Ботевград, в района на село Люти дол.

"Това е една археологическа експедиция със спасителен характер, която беше изключително ползотворна за нас. Успяхме да проучим обекта по трасето на пътя, да установим неговия характер. Касае се за некропол от Римската епоха с вътрешна хронология II-IV  век. Некрополът е с кремация, оставен е от местно население, което до голяма степен е био романизирано. Придобитите находки са  вписани под 140 инвентарни номера, но като брой надвишават 200-300. Освен че обогатяват фонда на нашия музей, дават много интересни сведения. този обект е важен за нас, защото го сложихме на археологическата карта на България..."

Д-р Мария Христова, Йоана Нанкова, Силвия Гарванска, Александра Тодорова, Нели Стоянова, Валентина Любомирова и Христина Христова също ще представят свои доклади. Зимните четения ще се проведат в малката зала на художествена галерия "Иван Фунев" Враца всяка сряда от 17 часа до 6 април. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00