Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дядо-Кольовото дърво при село Студена представя България

Избираме "Европейско дърво на годината 2022"

Двете дървета от Северозапада се класираха на трето и четвърто място

Снимка: bepf-bg.org


16 дървета участват в конкурса "Европейско дърво на годината 2022". Сред тях има и български претендент- това е дървото, което хората избраха чрез онлайн гласуване в конкурса "Дърво с корен"- Дядо-Кольовото дърво при село Студена- около 350-годишен летен дъб. 

Европейският конкурс не търси най-красивите екземпляри, а дърветата с история- онези, които са пуснали корени в сърцата и живота на хората. В тазгодишното издание със свои дървета се включват 16 страни. Историите и снимки на дърветата финалисти са достъпни на страницата на конкурса, където се провежда и гласуването - www.treeoftheyear.org.

Българският представител спечели с 737 гласа в онлайн гласуването сред 10-е финалисти. Двете дървета от Северозапада се класираха на трето и четвърто място. Горуня до село Търнава има 425 гласа и съответно е на трето място, а вековният чинар в Лом е на четвърто място с подкрепата на 417 души. България е печелила първото място в европейския конкурс през 2014 година. Тогава победител стана Старият бряст в Сливен с над 70 хиляди гласа в своя подкрепа.

"Много се надяваме и тази година Дядо- Кольовото дърво да успее да набере достатъчно подкрепа, за да намери своето достойно място сред останалите европейски дървета", каза Дима Котева от фондация "ЕкоОбщност", организаторите на конкурса "Дърво с корен" за България.

Класирането в конкурса "Европейско дърво на годината 2022" ще бъде скрито през последната седмица- от 22 до 28 февруари подаваните гласове няма да са видни. Така победителят ще остане в тайна до официалното му обявяване на церемонията по награждаване на 22 март. Тя ще се проведе в Брюксел заедно с конференцията "Засаждаме своето бъдеще", като тази година ще бъде в смесен формат - присъствено и онлайн.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли скрито съкровище край Черепишкия манастир?

Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра.  Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..

публикувано на 22.07.25 в 08:42
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15