Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко спешен е спешният случай?

Снимка: Радио ВИДИН

Кога един случай е спешен и кой трябва да прецени състоянието на пациента, за да не се губи време в чакане за оказване на спешна помощ? Има ли стандарти и кои са основните критерии, по които трябва да се ръководят медиците при определяне спешността на един случай в спешните приемни отделения? 

Спешно приемно отделение означава отделение, сформирано към медицинска структура за прием на пациенти и триаж към съответните отделения. Триаж е разпределяне на нивата на спешност, които съществуват като критерий за прием в отделението. Спешна помощ или линейките, са хората, които са на първа линия и които, най-общо казано, поемат пациента до завеждането му до медицинското заведение. Това уточнение направи д-р Иво Георгиев- лекар в ЦСМП- Видин. Според него проблемите в спешна помощ и в спешните приемни отделения "зреят" от години.

"Тези проблеми се засилиха през последно време, когато навлезе и така наречената пандемия от коронавирус. След тази пандемия и много преди нея, не се е пипало критериите за спешност никога от няколко години насам. Т.е. тези критерии, които тогава бяха работещи, хубави, отговаряха на действителността, сега донякъде останаха морално остарели и това кара вече ние- лекарите, да се нагаждаме според времето. В тези критерии, които са спуснати, в т.нар. триаж или разпределяне на спешността. Тук искам да отворя още една малка скоба. Какво означава триажа? Триажът означава пациентът, който идва, той е в едно състояние и ние го разпределяме времево колко бързо и ефикасно да му се обърне внимание", обясни д-р Иво Георгиев.

Триажът се случва от момента на поемането на пациента по телефона с изпращането на линейка, до момента, в който той се внедри в болницата. През цялото това време триажът може да се променя. Пациентът може да се влоши във всеки един момент, както и обратното- да се подобри.

"Тук искам да отворя една малка скоба за човечността, за изкуството да си лекар, изкуството да лекуваш. Не предписвач на лекарства, а да лекува, което означава една правилна анамнеза, едни парентерални изследвания, едни допълнителни изследвания, поставяне на коректна диагноза и предписани съответните лекарства. Затова тук, аз мисля, че не триажът е моментът, в който ние трябва да се спрем подробно, а изкуството да си лекар."

Д-Р Иво Георгиев коментира и проблема във врачанската болница. Според него този случай може да се случи и в друга болница, защото е проблем на системата:

"Нашата система не е адаптирана на новите условия, в които трябва да работят лекарите, да получат съответно качествено лечение пациентите. Бих ви казал една невралгична точка. Знаете ли, че голяма част от работещите в спешна помощ на терен, при линейките спешна помощ, както и при спешно приемните отделения са на пенсионна и предпенсионна възраст. Знаете ли, че имаме хора над 70 години и работят при нас. Знаете ли, че в същото време кадровият проблем в нашите отделения е до такава степен задълбочен, че ние се страхуваме, ако рекат пенсионерите да си излязат в пенсия утре, ние се страхуваме, че системата ще се срине тотално. Знаете ли, че тези критерии, които ние се опитваме сега да ги обясним на хората, не са пипани от десетки години. Знаете ли, че в спешна помощ много често работят хора високоспециализирани, а в същото време имаме недостиг на персонал."

Факт е, че в цялата страна, особено в по- малките градове, навсякъде има неудачи за спешните приемни отделения. Сигналите са от цялата страна, каза Пенка Георгиева- председател на Пациентски организации "Заедно с теб":

"Липсва триаж, липсва медицинско лице, което да застане на входа на болницата, не буквално, разбира се, на гишето на регистратурата и да прецени този пациент какъв код е. Според медицинския стандарт код "червено" трябва за една минута без никаква регистрация да влезе в шокова зала, код "зелено" или код "жълто". Код "жълто" може да изчака до 30 минути, код "зелено" до малко повече. Това липсва, липсват протоколи за триаж, за преценка на състоянието на пациента на входа на спешното приемно отделение. И затова се получават тези, за съжаление понякога трагични случаи както този във Враца."

Изработването на тези протоколи е задължение на министерството на здравеопазването. То трябва да нареди на експертния съвет но спешна медицина и на националния консултант по спешна медицина да изготвят протоколите.

"В тази връзка ние очакваме смяна на експертния съвет и смяна на националния консултант, тъй като те години наред не са изработили тези триажни протоколи. Такива триажни протоколи има изработени за центровете по спешна помощ, това са линейките, които обслужват адресите, но няма за спешните приемни отделения на болниците. И по този начин загиват хора или се увреждат от закъсняло лечение, т.е. от липсата на лечение", допълни Пенка Георгиева.

Болниците и съответно спешното отделение имат правилник за работа, но няма ясно разписани протоколи и алгоритъм за преценка кой пациентът какъв код е. Според Пенка Георгиева, след разговор с министъра на здравеопазването професор Асена Сербезова, е поет ангажимент че  такива протоколи ще бъдат изработени, както и че ще бъде направена проверка на всички приемни спешни отделения.

От здравното министерство уточняват,, че регистрацията на постъпващите в спешно отделение лица се организира на принципа на приемно-регистрационно гише, като с глед на факта, че водещо е спешното състояние на пациента, стандартът определя, че регистрационното интервю се провежда единствено след извършване на медицински триаж, т.е. след като е оценено неговото състояние. Стандартът изрично определя, че след извършването на медицински триаж се пристъпва към запис на пациентните данни с регистрация за прием в спешното отделение. С оглед на това, данните за регистрация на пациента могат да се събират от пациентите или придружителите навсякъде на територията на спешното отделение, паралелно с неговото обслужване - на място в стандартните клинико-терапевтични зони или на регистрационното гише за оформяне на детайлите по приема на спешния пациент.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00