Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Таня Василева: Споделяйте себе си повече с близките и празнувайте живота заедно!

7
Снимка: Личен Архив





Таня Василева е художник и педагог от Монтана. Слънчева, лъчезарна, безкрайно обичаща децата и работата си. Тя бе избрана за най-добър арт педагог в света на световен конкурс в Бангладеш за работата си в студио "Рени арт“ за 2021 година.


"Съдбата си има нейна сила, с която води хората“ – споделя Таня, когато си спомня за първите си трепети с рисуването. Нейни приятелки ходели в студиото на Рени Петрова в Монтана. Годините били трудни и родителите на малкото момиче нямали възможност да я запишат. Таня чакала пред кабинета на Рени, за да види след уроците какво са направили нейните дружки. Попивала всичко и след това се опитвала да го повтори у дома. Един ден Рени я видяла и я поканила да влезе, въпреки че няма пари за урока. Така едно голямо сърце открило за изобразителното изкуство едно малко момиче и пътят им продължил заедно дълги години.


Рени е учителят пример и до днес за вече утвърдената художничка и арт педагог. Подадената ръка я води и до днес и Таня по същия начин дава шанс на всяко дете. Сега Таня Василева е поела мястото на Рени Петрова, която ни гледа от небето, а успехите на школата продължават да се множат.


Когато почувства, че някое от децата губи вярата си, колебае се, Таня му разказва случка от своя живот, за да го окуражи, защото вярва, че учителят е примерът, който ученикът следва. 


"Аз също съм изпитвала страх от белия лист, имала съм моменти на безидейност и съм се чудела откъде да започна. Куражът да започнеш е може би най-голямото усилие и най-голямата сила.“


Таня е осъзнала, че работата с деца изисква да е добър слушател, да не е над тях, да не е зад тях, а да е до тях и да умее да ги изслушва.


Вярва в силата на истинските човешки взаимоотношения. 


"На днешния човек му е много трудно да чуе себе си, защото постоянно се бори с един шум. С шума от притесненията за работа, за ежедневието и ако чуе себе си, това се случва, ако усети топлина, любов и подкрепа.“


Различава ли се работата в училище от работата с деца в школата? Какво е за нея отечестволюбието? Кой е любимият ѝ цвят и теми за рисуване? Как я приемат собствените й деца? Това са въпроси, чиито отговори ще чуете в звуковите файлове.


А за край – едно мъдро и топло пожелание към всички слушатели: Споделяйте себе си повече с близките и празнувайте живота заедно!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10