14 февруари освен ден на любовта и виното е и Международен ден за даряване на книги. Той възниква преди 10 години по идея на едно 6-годишно моме на име Джак, от Минесота, който забелязал, че в календара липсва ден за подаряване на книги и решава да подари на най-близките си приятели, и на семейството по една книга, знаейки че децата в по-бедните квартали имали по-голяма нужда от книги. Така запалва първо най-близките си хора, чрез майка си, която е посланик на детските книги. Повече от 44 държави се присъединяват към инициативата и чрез голям брой от доброволци организират много уместни кампании, които са насочени към децата и техният достъп до книгите. Кампанията стартира с надслов "Дари книга, подари любов“ и това е един повод да подарим книга на институциите, които се грижат за духовното ни израстване и образование, съхраняват книгата като ценност и озаряват със знания, а именно – училища, библиотеки, читалища.
В България денят се отбелязва от асоциация "Българска книга". Акция "Книгодаряване” е естествено продължение на кампанията "Купи 1 книга”, която стартира през април 2019 година, с цел да подпомогне книгата във време на пандемия, да я съхрани като ценност и да гарантира нейното бъдеще. Участниците в "Книгодаряване" се превръщат и в посланици на четенето.
"Защо е важно да даряваме книги? Защото освен, че помагаме на децата и на по-възрастните с този акт, ние всъщност подаряваме бъдеще, подаряваме знание, подаряваме надежда за един по-добър живот. До края на месец февруари всеки един слушател, всеки един представител на бизнеса може да се свърже с училище, читалище, друг вид учебно заведение, в което може да дари голям брой книги в зависимост от това каква възможност има. Аз бих посъветвала вашите слушатели ако решат да дарят книга да се свържат с тези учебни заведения и да попитат какви са техните потребности, и в зависимост от тях да направят своя избор да дарят книга.", уточни Полина Стоянова, член на асоциация "Българска книга".
"Даренията са важна част от развитието и изграждането на библиотечния фонд и подпомагат неговото развитие, тъй като много от специалните сбирки и ценни ресурси на библиотеката са придобити чрез дарения. Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" приветства и насърчава дарения, които са в съответствие с нейните функции, цели и задачи и които отговарят на текущите интереси и приоритети на читателската аудитория и допълват колекциите по отношение на вид на изданията, тематична насоченост и научност. Във връзка с политиката за приемане на дарения се приемат дарения, които могат да се интегрират в библиотечния фонд, т.е. не са остарели по съдържание или неподходящи за профила на библиотеката, също така се приемат документи само в отлично и в добро физическо състояние, а като дарение приема книги за деца и възрастни, художествена и литература от всички отрасли на знанието...", обясни за Радио Видин Мануела Миткова - библиотекар в отдел "Комплектуване, обработка и каталогизация", в регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Видин.
Имат ли стари книги в личната си библиотека видинчани и какво правят с тях:
"Ами старите книги си ги пазя, ако мога и имам възможност си ги облепвам, залепвам, не мога да ги обшивам, защото не знам как, но би ми...искам да се науча да ги обшивам, за да мога да ги запазя за по-дълго време... Имам книги от моята баба, много стари книги, библиотеки с книги... Мога да подаря книги в читалище, читалища или пък в библиотеката, но трябва да съм ги пооправила ако са стари, разлепени, скъсани - такива книги не бих дала... Определено, да, бих ги дарила ако има възможност... Разбира се бих ги дарила, не само в библиотека, а в читалище, в училища, навсякъде където има възможност и най-вече за младите хора, за по-малките деца да се учат, да имат този навик да четат книги"
Крайдунавският парк във Видин ще бъде с нова визия . Модернизацията на една от емблемите на старопрестолния град трябва да завърши до октомври 2026 година, обяви зам.-кметът Десислава Тодорова по време на символичната първа копка, с която се даде начало на реализацията на мащабния проект. Визията на местната власт е паркът да се..
В седмата неделя след Петдесетница, Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра." (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..
Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..
В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада. Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..
Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..
Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..
Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив. Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август, обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..