Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тони Асенов: Гъмза- това е виното!

Снимка: Светослав Цветанов


В месеца на виното и любовта в "Земята, която ни храни" отново отваряме лозаро-винарската тема. 

Близо 2 милиона декара е обработваемата земя в област Видин. Лозята заемат 16 577 дка,  от тях през 2020 г. са обработени близо 11 200 хиляди дка. Съвсем естествено, най-много са отглежданите лозови насаждения в община Ново село- 6173 декара. 22 от тях са на Тони Асенов - Белячин. Лозар по душа- може би и защото баща му е бил преподавател по практика в някогашния Лозаровинарски техникум в Ново село, където останал като зет. 

"Лозарската година започва с Трифон Зарезан и завършва с обирането на реколтата... Има много операции през годината, които задължително трябва да се изпълняват, за да има хубава, здрава реколта и от плодовете да се приготви едно прекрасно вино, което да се пие с добро настроение и по добри поводи..." 

Тони е потомствен лозар, не се страхува от нито една от дейностите, свързани с отглеждането на лозята и направата на божествената напитка. Отглежда 22 декара, насадени с червени и бели сортове. Червените са каберне, мерло и гъмза:

"Това е сорта- гъмзата! Прочутата гъмза, която е прославила Ново село... Аз съм от тези, които никога не съм се отказвал от нея, любим сорт ми е, радвам се, че го отглеждам, виното, което произвеждам от него е прекрасно... Където и да отида на състезания, аз побеждавам с гъмза... Който произведе гъмза- това е виното!

Тони гледа и ркацители, реже лозето си сам, защото иска да чуе какво му казва всяка гижа... Много любов влага в работата си, затова и лозето му се отплаща добре- в добра година бере по тон и нещо грозде. В резитбата е сам, но обира гроздето с приятели- с тях прави и виното, на което могат да завидят и ценителите. И тук влага любов, защото е запомнил думите на негов "учител" в занаята:

"Вино и деца се правят с много любов. Няма ли любов- няма да се получат нещата, няма да е както трябва!" 

Лозарството обаче е занаят, който трябва да се изучава, затова и след дълги години на лутане, в новоселското училище са заложили и паралелка „Лозарство и винарство“.  До края на годината ще бъде оборудван кабинет, който на живо ще показва на възпитаниците различни детайли от селскостопанските машини, използвани в лозарството. Провеждат се разговори с местни земеделски стопани, които проявяват интерес към привличането на млади хора в този сектор, изискващ не само повече ръчен труд, но и специфични умения.

Паралелка по лозарство има и в училището в Арчар, така че, не е далеч времето, в което секторът ще бъде обгрижен от млади хора с умения и желание да работят. 

В някое от следващите предавания ще поговорим за това отразяват ли се климатичните промени на условията и начина на отглеждане на грозде у нас. 
  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50