Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Татуировките - отживелица или мода

Автор:

Малко над един милион българи имат татуировки. Това показва проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на вестник 24 часа. 44% от запитаните изтъкват, че са си направили татуировка за красота/стил, 38% са го направили като израз на любов към определен човек, а 28% смятат, че татуировката изразява това което са. 22% от българите посочват, че биха променили мнението си за непознат човек, ако видят, че има татуировки. Почти толкова - 21% от попитаните, са съгласни с твърдението, че хората с татуировки са по-склонни към криминални прояви. Попитахме видинчани биха ли променили мнението си за даден човек, ако разберат, че е татуиран и смятат ли, че хората с татуировки са по-склонни към криминални прояви:


"Ами, честно казано да, защото не ми харесват татуировките. Това само правят мутрите и от тях гледат младежите и затова се бият по училищата. С една дума на мен не ми харесва, особено като гледам едно дете на 14-15 години, че има, това редно ли е според вас... Не, това не би повлияло по никакъв начин на моето мнение... Не, не бих. Това е въпрос на избор на всеки. Това не значи, ако има човек татуировка е лош човек, това просто е избор... Не, аз също съм татуиран".

Нека не забравяме, че татуировките не са явление на нашето съвремие. Още от древността те са се използвали, за да покажат определен социален статус, например. И да, в последно време се превръщат повече в мода, и определено това, че един човек е татуиран не го прави задължително член на Якудза.

А кои са хората, които правят татуировки? Те са не само художници, творци и майстори, но те са и консултанти, те са и дизайнери, те са и психолози - за да разберат какво точно искате и да го пресъздадат по най-добрия начин върху кожата ви, казва видинският татуист Васил Балдачки:


"Още от ученическите години започнах така на майтап, на шега. Един приятел ме запали, който ми направи на мен татуировка и аз понеже имам леки художествени умения и ми стана интересно, и реших и аз да почна да се занимавам, но не професионално - на приятели. Почнах малко по-малко, това беше преди 25 години, но спрях, понеже по стечение на обстоятелствата животът ме тласна към други неща и спрях. Преди около 3-4 години един мой много близък приятел, който работи в Англия, ми изпрати като подарък, професионален комплект за татуиране като подарък. Аз се амбицирах тогава и си казах започвам пак, но този път да си отворя студио, както трябва да бъде. Всичко е оборудвано като по книгите, дето се вика, както трябва да бъде едно студио, както трябва да изглежда едно студио, така съм го направил... Повече момичета се татуират и то в летните, топлите сезони, което е неправилно. Най-добрите сезони са по-хладните, пролетта, да речем ето сега, даже сега е топличко. Есента и зимата са най-добрите сезони за правене, защото е по-хладно, татуировката не трябва да се излага на слънце, не трябва да е на топло - прах по въздуха има, може да се инфектира, може да се възпали - затова лятото не е препоръчително. Може да се прави, но трябва да се пази много... Татуирането е мода, вече е модерно. Навремето се мислеше по друг начин - по-скептично, по-резервирано, по-консервативно се мислеше за татуировките. Като видят някой татуиран се мислеше, че е или затворник, или наркоман - на днешно време вече не е така, то е модерно".




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45