Зорница Евгениева е на 24 години, от Видин. Завършила е "Инженерен дизайн" в Техническия университет в София. Предстои ѝ да завърши магистърска степен със специализация - "Дизайн на рекламни продукти". В момента се занимава с интериорни проекти и е любител фризьор на свободна практика. В този занаят е самоука и обожава прическите с плитки. Казва, че плитките са опция за прическа за момичета и жени по всяко време. Има много начини за плетене на плитки, които не са трудни за овладяване у дома. Всичко, от което се нуждаем, е коса (за предпочитане дълга), ръце и гребен, казва още Зори. Много от нас свързват плитките с детството и дълго чакане на мама, баба и може би дори татко да сплете косата ни. Именно от детските години е страстта на Зорница към плитките, а уменията са усвоени от майка ѝ.
"Специално с плитките се сещам, че мама ми беше обяснила как се прави най-традиционната плитка, която е да добавяш коса, да се получи цялостна завършена визия. И тя ми беше обяснила как се прави, но тя самата ѝ беше трудно да го прави и аз така постепенно започнах на приятелки, все експериментирах на косите на моите приятелки. В началото не ми е било много прецизно това, което правя, но предполагам всичко идва с опита, защото колкото повече правиш, толкова повече започваш да свикваш и да ти се отдава и да искаш ти самия да експериментираш, защото всяко начало е трудно съответно."
Плитките са много популярни сред африканската култура и жените в Африка. В много африкански племена плетените прически са били уникален начин за идентифициране на всяко племе. Модели и прически на плитките са индикация за племето, възрастта, семейното положение, богатството, властта и религията на човека. Плетенето е и социално изкуство. Поради времето, което може да отнеме, хората често са отделяли време да се социализират. Започвали са със старейшините, които са сплитали децата си, после децата са гледали и са учили от тях традиционните стилове. Тази традиция бързо е преминала по света. Първите изображения на преплетени коси могат да бъдат намерени и в илюстрациите на Библията. В исторически план сме свидетели и на традицията не само жените, но и мъжете да използват този метод за фиксиране на косата. В Древна Русия младите момичета са сплитали косите си в една плитка. Дебелата и дълга плитка се е смятала за знак на особена привлекателност и красота на момичето. Когато едно момиче се омъжи, прическата ѝ се е променяла. Косата ѝ е била поставена около главата и фиксирана под формата на кошница, а главата ѝ е била покрита с ленен шал.
Днес плитките са много популярни и имат много вариации, а често с плитки се създават зашеметяващи прически, обяснява Зорница:
Зорница прави прически с плитки на открито - нещо ново за Видин. Първото ѝ участие е на hand made базар в Крайдунавския парк, а по време на Парада на ретро автомобили във Видин се грижи за винтидж прическите на моделите и на желаещите дами. Участва и като стилист на модели в много фотосесии. Фризьорската професия сама по себе си е доста сложна и трудоемка, изисква освен определена доза талант и много сериозно обучение, а също така сръчност, креативност, физическа издръжливост и много, много труд, признава Зори.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..