Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За плитките като стил и изкуство

6
Снимка: Зорница Василева



Зорница Евгениева е на 24 години, от Видин. Завършила е "Инженерен дизайн" в Техническия университет в София. Предстои ѝ да завърши магистърска степен със специализация - "Дизайн на рекламни продукти". В момента се занимава с интериорни проекти и е любител фризьор на свободна практика. В този занаят е самоука и обожава прическите с плитки. Казва, че плитките са опция за прическа за момичета и жени по всяко времеИма много начини за плетене на плитки, които не са трудни за овладяване у дома. Всичко, от което се нуждаем, е коса (за предпочитане дълга), ръце и гребен, казва още Зори. Много от нас свързват плитките с детството и дълго чакане на мама, баба и може би дори татко да сплете косата ни. Именно от детските години е страстта на Зорница към плитките, а уменията са усвоени от майка ѝ. 


"Специално с плитките се сещам, че мама ми беше обяснила как се прави най-традиционната плитка, която е да добавяш коса, да се получи цялостна завършена визия. И тя ми беше обяснила как се прави, но тя самата ѝ беше трудно да го прави и аз така постепенно започнах на приятелки, все експериментирах на косите на моите приятелки. В началото не ми е било много прецизно това, което правя, но предполагам всичко идва с опита, защото колкото повече правиш, толкова повече започваш да свикваш и да ти се отдава и да искаш ти самия да експериментираш, защото всяко начало е трудно съответно."


Плитките са много популярни сред африканската култура и жените в Африка. В много африкански племена плетените прически са били уникален начин за идентифициране на всяко племе. Модели и прически на плитките са индикация за племето, възрастта, семейното положение, богатството, властта и религията на човека. Плетенето е и социално изкуство. Поради времето, което може да отнеме, хората често са отделяли време да се социализират. Започвали са със старейшините, които са сплитали децата си, после децата са гледали и са учили от тях традиционните стилове. Тази традиция бързо е преминала по света. Първите изображения на преплетени коси могат да бъдат намерени и в илюстрациите на Библията. В исторически план сме свидетели и на традицията не само жените, но и мъжете да използват този метод за фиксиране на косата. В Древна Русия младите момичета са сплитали косите си в една плитка. Дебелата и дълга плитка се е смятала за знак на особена привлекателност и красота на момичето. Когато едно момиче се омъжи, прическата ѝ се е променяла. Косата ѝ е била поставена около главата и фиксирана под формата на кошница, а главата ѝ е била покрита с ленен шал. 


Днес плитките са много популярни и имат много вариации, а често с плитки се създават зашеметяващи прически, обяснява Зорница: 


"Има доста различни видове плитки, като цяло... примерно традиционната рибена кост, която реално не е рибена кост, просто всички така сме свикнали да я наричаме... Тя се казва френска плитка, а пък рибената кост е друга, която се плете по кичур от всяка страна прибавяш и то точно се получава както е рибената кост. И примерно това е по-нетрадиционно - френска плитка. Обърнатата на френска плитка, т.е. която се плете на обратно тя е "холандска", има "водопад", има като "стълбичка" също се получава. Като цяло, повечето плитки започват от традиционната, просто вече зависи как добавяш косата, дали я прибавяш отдолу или отгоре, как разделяш самата коса. "

Зорница прави прически с плитки на открито - нещо ново за Видин. Първото ѝ участие е на hand made базар в Крайдунавския парк, а по време на Парада на ретро автомобили във Видин се грижи за винтидж прическите на моделите и на желаещите дами. Участва и като стилист на модели в много фотосесии. Фризьорската професия сама по себе си е доста сложна и трудоемка, изисква освен определена доза талант и много сериозно обучение, а също така сръчност, креативност, физическа издръжливост и много, много труд, признава Зори. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16