Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За плитките като стил и изкуство

6
Снимка: Зорница Василева



Зорница Евгениева е на 24 години, от Видин. Завършила е "Инженерен дизайн" в Техническия университет в София. Предстои ѝ да завърши магистърска степен със специализация - "Дизайн на рекламни продукти". В момента се занимава с интериорни проекти и е любител фризьор на свободна практика. В този занаят е самоука и обожава прическите с плитки. Казва, че плитките са опция за прическа за момичета и жени по всяко времеИма много начини за плетене на плитки, които не са трудни за овладяване у дома. Всичко, от което се нуждаем, е коса (за предпочитане дълга), ръце и гребен, казва още Зори. Много от нас свързват плитките с детството и дълго чакане на мама, баба и може би дори татко да сплете косата ни. Именно от детските години е страстта на Зорница към плитките, а уменията са усвоени от майка ѝ. 


"Специално с плитките се сещам, че мама ми беше обяснила как се прави най-традиционната плитка, която е да добавяш коса, да се получи цялостна завършена визия. И тя ми беше обяснила как се прави, но тя самата ѝ беше трудно да го прави и аз така постепенно започнах на приятелки, все експериментирах на косите на моите приятелки. В началото не ми е било много прецизно това, което правя, но предполагам всичко идва с опита, защото колкото повече правиш, толкова повече започваш да свикваш и да ти се отдава и да искаш ти самия да експериментираш, защото всяко начало е трудно съответно."


Плитките са много популярни сред африканската култура и жените в Африка. В много африкански племена плетените прически са били уникален начин за идентифициране на всяко племе. Модели и прически на плитките са индикация за племето, възрастта, семейното положение, богатството, властта и религията на човека. Плетенето е и социално изкуство. Поради времето, което може да отнеме, хората често са отделяли време да се социализират. Започвали са със старейшините, които са сплитали децата си, после децата са гледали и са учили от тях традиционните стилове. Тази традиция бързо е преминала по света. Първите изображения на преплетени коси могат да бъдат намерени и в илюстрациите на Библията. В исторически план сме свидетели и на традицията не само жените, но и мъжете да използват този метод за фиксиране на косата. В Древна Русия младите момичета са сплитали косите си в една плитка. Дебелата и дълга плитка се е смятала за знак на особена привлекателност и красота на момичето. Когато едно момиче се омъжи, прическата ѝ се е променяла. Косата ѝ е била поставена около главата и фиксирана под формата на кошница, а главата ѝ е била покрита с ленен шал. 


Днес плитките са много популярни и имат много вариации, а често с плитки се създават зашеметяващи прически, обяснява Зорница: 


"Има доста различни видове плитки, като цяло... примерно традиционната рибена кост, която реално не е рибена кост, просто всички така сме свикнали да я наричаме... Тя се казва френска плитка, а пък рибената кост е друга, която се плете по кичур от всяка страна прибавяш и то точно се получава както е рибената кост. И примерно това е по-нетрадиционно - френска плитка. Обърнатата на френска плитка, т.е. която се плете на обратно тя е "холандска", има "водопад", има като "стълбичка" също се получава. Като цяло, повечето плитки започват от традиционната, просто вече зависи как добавяш косата, дали я прибавяш отдолу или отгоре, как разделяш самата коса. "

Зорница прави прически с плитки на открито - нещо ново за Видин. Първото ѝ участие е на hand made базар в Крайдунавския парк, а по време на Парада на ретро автомобили във Видин се грижи за винтидж прическите на моделите и на желаещите дами. Участва и като стилист на модели в много фотосесии. Фризьорската професия сама по себе си е доста сложна и трудоемка, изисква освен определена доза талант и много сериозно обучение, а също така сръчност, креативност, физическа издръжливост и много, много труд, признава Зори. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Господ лекува всяка бесноватост

В седмата неделя след Петдесетница,  Църквата насочва нашето внимание към безспирните и безгранични Божии милости, благодеянията и чудесата, които Бог ни изпраща и дарява. "Тогава Той се допря до очите им и рече: нека ви бъде по вашата вяра."  (Мат. 9:29) След като възкресява дъщерята на Иаир, Спасителят Си..

публикувано на 27.07.25 в 08:00

"Смърт на Ривиерата"-класическо криминале с британски почерк

Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..

публикувано на 25.07.25 в 17:15

Луксозен пикник сред Белоградчишките скали

В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада.  Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..

публикувано на 25.07.25 в 16:30
Пенко Пеков - барман

Кои са най-подходящите напитки за освежаване и хидратиране

Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..

публикувано на 25.07.25 в 16:10

Грижата за домашните любимци в летните жеги

Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е  в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..

публикувано на 25.07.25 в 15:30

Пети Международен фестивал и семинар на балканската музика започва в Чипровци

Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив.  Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август,  обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..

публикувано на 25.07.25 в 13:25

КНСБ: Над 2700 лева са необходими за тричленно семейство

1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева.  За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..

публикувано на 25.07.25 в 13:05