Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Григор Томов, КОЦ Враца: Болниците трудно ще оцелеят без държавна подкрепа

Снимка: РАДИО ВИДИН Архив


Поскъпването на енергоносителите повлия на финансовото състояние на Комплексния онкологичен център във Враца. Без подкрепа от държавата и общината, лечебното заведение трудно ще изкара годината, каза неговият управител д-р Григор Томов. По думите му, затруднения създава и 2-месечният срок за реимбурсиране на лекарствата за онкоболни: 

"В момента около новите цени на енергоносителите и новите цени изобщо в България, не сме в завидно финансово състояние, но общо взето се държим на повърхността. Но ако няма помощ от общината и държавата, много трудно ще изкараме годината. До момента работим по т. нар. клинични пътеки, няма увеличение на цените на клиничните пътеки. Аз апелирам като управител на КОЦ Враца да бъде преразгледан случаят с реимбурсирането на лекарствата за онкоболни, които са безплатни, защото Здравната каса ни ги реимбурсира чак на 60-ия ден от консумацията им. Това означава, че преди 5 години се реимбурсираха на 30-ия ден, а сега последните години се реимбурсират на 60-ия ден поради някаква проверка, която всеки месец идва от Здравната каса и проверява. Това означава, че горе-долу със 700 000-800 000 или милион се забавя плащането за 30 дни. А това можеше да се реши много отдавна, явно няма сили и желание да се върнат нещата, както бяха преди. Това е един голям проблем, защото в момента ние всъщност сме кредитори на Здравната каса. Тези пари, които КОЦ или другите здравни заведения в онкологията ги изкарват, борят се за някакви иновации да си помогнат, се забавят и идват 30 дни по-късно. Ние, докато набавим тези пари, за да нямаме дългове, видяхме много големи трудности... Без финансова подкрепа от държавата, за която се говори по различни медии, но не се случва, много трудно ще оцелеят болниците. Защото винаги се дава един приоритет на болниците с държавно участие. Ние сме болница със 100% общинско участие, която обслужва три области, и този тип болници, 200 медицински лица работят в болницата, винаги се неглижират. Моята молба е да се обърне внимание на тези болници, защото в случая те са незаменими."

Европейско финансиране за ново оборудване ще поиска КОЦ Враца. Апаратурата е изключително важна за диагностициране на онкологичните заболявания, обясни още д-р Григор Томов:

"Първо ще поискаме пари за оборудване, защото апаратурата винаги е важна за диагностициране на заболяванията в онкологията, винаги има по-нови методи и нови изисквания. Ние очакваме разширение на стационарния сектор по лъчелечение, нов линеен ускорител и евентуално се борим за апарат за изследване на туморни метастази и откриване на туморни метастази." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00