Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музейните работници във Видин излязоха на протест

2
Снимка: Радио ВИДИН

Служителите в музеите излязоха днес на протест в знак на несъгласие срещу ниското заплащане на труда на музейните работници и недостигът на средства за опазване на културното наследство на България. В момента бюджетите са недостатъчни не само за заплати, но и за посрещане на енергийните разходи на културните средища, коментираха организаторите от националната федерация "Култура" към КТ"Подкрепа". 

"Не убивайте българските музеи!" е призивът на протестиращите. 

10 музейни работници от Видин също излязоха на протест днес пред емблемата на Видин- "Баба Вида". В града музеите останаха затворени през целия ден.

"Изключително нищожна субсидия, която няма да даде възможност да се работи нормално, да се извършва събирателска, проучвателска и популяризаторска работа", каза преседателят на местната синдикална организация към КТ"Подкрепа", Сашка Бизеранова:

Музейните работници се надяват, че след срещата, проведена на синдикално ниво с министъра на културата, ще има резултат.

"Считаме, че ще има добро отношение, стига да не се повтарят тези идеи за финансиране само по проекти", добави Бизеранова.

Археологът от видинският музей Ваня Ставрева изрази и възмущението си от изказването на финансовия министър, че се дават пари, за да "бършат прах":

"Защо съм с кърпа и препарат за чистене ли? Защото толкова унизително и толкова обидно отношение към нашата работа аз не съм срещала...Не може един министър да каже, че бършем витрините и нищо друго не правим...Нека да дойде и да види как се подрежда една експозиция...".

Музейните работници обявиха, че протестът днес е генералната репетиция за онова, което ще направят на 3 март и на следващите национални и официални празници, а именно да затворят вратите на музеите. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25