Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Камено поле- мястото, където история и природа се допълват

Снимка: Радио ВИДИН

Село Камено поле се намира в Предбалкана, на територията на община Роман. До него има път откъм две общии - Мездра и Роман. Една от легендите свързва това място с битка между Филип Македонски и местните траки. Пълководецът претърпял поражение, защото местното население използвало каньона, за да излезе в тила на войската. Местна забележителност, с която се гордеят жителите на селото, е Пустата църква, най- вероятно строена по времето на цар Иван Александър. От Камено поле започва каньонът на река Хърчене, наричана още Ръчене.

Когато човек отиде в този район, първото нещо, което вижда, е осеяно с камъни поле. Оттам идва и името на селото. Районът е карстов, като камъните са се образували от естествения карстов процес. Затова има и много пещери.

"Историята на Камено поле датира отпреди повече от 40 хиляди години. Даже там в едно като мини плато вътре в самата река, са намирани остатъци от този период. Иначе самият каньон най- вероятно се е образувал от някакво разцепване на полето преди милиони години, най- вероятно и затова най- интересното е, че човек преди да дойде на 50-60 метра от каньона, той изобщо не може да си представи, че има долу каньон. И затова една от легендите, която Огнян Пищиков от Враца прокламира и в нея най- вероятно има и доза истина е, че там е имало една голяма битка между Македонски и местните траки. Тогава той е понесъл загуба, поради точно тази причина, че не е преценил, че наблизо има такъв каньон, а траките са знаели това нещо. Минали са през каньона и са излезли в гръб. И там, между другото има разкопани, за съжаление, през годините и то най- вече последните 30 години, разкопани тракийски могили.  Иначе самия каньон, реката Хърчене или както ние казваме Ръчене, тя никога не е пресъхвала и поради тази причина, казват старите хора, че там е имало 28 воденици и тепавици. Включително и моят род- Гешковски, от които съм аз. Нашата воденица е вече последната воденица, която граничи почти с Плевенска област. От тях не са останали много неща. Има тук-таме зидове. Даже миналата година с моя син ходихме там да му покажа къде са били пра-пра-прадядовите воденици. За съжаление беше останала само основата. Навсякъде всичко е разкопано от иманярите. Реката е изключително чиста, природата е наистина уникална. Всеки, който се е докоснал, е останал с едно такова магическо усещане от целия този допир  с каньона", разказа Цветан Цветков, родом в село Камено поле

Според друга легенда в пещерите около селото поп Мартин е крил злато, което е събирал за освобождението на България. Дали има доза истина, днес никой не може да каже, но в Камено поле има местност, която се нарича "Мартиница". Селото е интересно и с единствената в България средновековна църква, строена най- вероятно по времето на цар Иван Александър. 

"Тя се намира на сами полето, там, където едно време е било селото и съществуващото и до ден днешен кале. Което кале е строено върху основите на римско кале. Когато са дошли турците от другата страна на реката, каменополци са започнали много бързо да строят отбранително кале, което да загради един от ръкавите на каньона. От три страни заграден от реката и от едната страна са правили калето, но не са успели до самия край. Така или иначе каменополци не са се дали без борба, до ден днешен се намират и върхове на стрели и върхове на копия", допълни Цветан Цветков.

Преди стотина години експерти датират строителството на средновековната църква от времето на цар Иван Александър. Последните 30 години е разграбена и разкопана. Местни хора сега са подели инициатива да възстановят оградата и портата, поне да не влизат животни. 

Цветан Цветков казва, че районът се посещава от туристи, пещерняци, велосипедисти. Селото е едно от малкото останали живи и се опитва да оцелява чрез животновъдството.

"Богато село. Не толкова със земите си, колкото с хората си."

Голяма част от землището на селото е в екологичната мрежа НАТУРА 2000, за която в новия програмен период са предвидени мерки за подпомагане. 

Природните дадености в района познава Красимир Танков- турист екстремист, който организира туристически преходи. Разказа, че районът около село Камено поле е достъпен за всички групи туристи. Преди десетина години е имало екопътека от Камено поле по каньона на местната река Ръчене, но не се поддържа и достъпът е труден.

"Мостчетата паднаха, трудно е вече. След това, не е просичано. Растителността е гъста, трънливо, но за средностатистически турист няма проблем да влезе и да разгледа. Каньонът е красив точно това време- някъде след средата на февруари до към средата на май. След това става горещо, реката става малка, не е така атрактивен. Целият каньон е пълен с цветя. Гората е с кокичета, минзухари. Всяка скала, погледната от различно място, изгледа по различен начин. Най- хубаво е да се влезе в каньона и да се гледа. Каньонът е много дълъг, той е някъде 13-14 километра до Реселец. За съжаление, някъде след втората помпена станция и Реселец, там има един язовир, там е просто непроходимо. Няма как да се мине. Затова трябва да се излезе от каньона, да се върви отгоре над каньона, за да може се мине цялото разстояние. Каньонът би трябвало да се разгледа два- три дни. Най- достъпен е от Камено поле."

Най- красива е местността "Чудна" на територията на село Бресте. Изгледът към каньона е невероятен:

"Там се вижда местността "Камарата". Като слезете към "Камарата" се минава, мисля, че са 15 броя, т.нар. отворени пещери. Като най- голямата е дълга близо 450 метра. Това е процеп, който е широк на места и под метър и нагоре са 41 метра. Просто те завладява, опиянява те. Върху местността "Чудна" интересувал съм се какво е имало, защото има руини от стари постройки, явно са римски, защото са използвали хоросан и тези типичните  римски тухли. Може би да е било църква, не можах да намеря информация. Местността "Чудна" и съответно отдолу "Камарата", това са най- красивите неща в каньона. За съжаление дотам трудно се ходи", допълни Красимир Танков.

В района има тракийски могили. В местността "Могилата" са разкопани:

"Има поне 10 тракийски могили, които с багер са разкопани. И не може някой да ходи да копае с багер и това да не е забелязано от властите", с болка споделя Красимир Танков за заличаването на историческото наследство.

Кои други природни обекти в региона привличат туристи може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30