Инициативата е на Музеен комплекс – Берковица, а изложбата, която проследява пътя на мартеницата, ще бъде подредена в Етнографския музей.
Днес купуваме магическите символи на здраве и късмет от магазина, но някога пътят им е бил доста дълъг. За да се стигне до червеното и бялото кълбо с прежда се е минавало през много операции. Изложбата показва отделните елементи и процеси на обработка на естествения материал, за да се достигне до готовата мартеница.
По традиция българските мартеници са били изработвани от бял и червен вълнен конец. Отглеждането на овце е било разпространен поминък по територията на българските земи, а в Берковица и региона овчарлъкът е бил силно развит. Вълната се добивала веднъж годишно, в края на май и началото на юни, като всеки стопанин свалял руното на своите овце чрез стрижене със специални ножици, които се наричат кръклъзи. След това стопанката заливала руното с топла вода, за да премахне т.нар. серей – вещество във вълната, което я прави водоустойчива. Следва изпиране на вълната в бързеите на река, което се случвало в големите горещини през месец август, когато водата е най-топла.
Изсушената вълна се разчепквала на ръчен дарак. Това било изцяло женска работа. Със сръчните си ръце българката правела вълната мека и пухкава. Оформяла я като къделя, след което я слагала на хурката и я изпридала. Изпредената нишка се правела на гранчета и обагряна с естествени материали, а за да добие червения цвят, се използвали корени от брош, люспи от кромид лук или кора от глог. Оттук започвала и същинската изработка на мартеници.
Образци на мартеници от миналото ще бъдат представени в изложбата. Тя може да се види от 1-ви до 14-ти март в Етнографския музей.
Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия митрополит Пахомий , съобщи архимандрит Антим, протосингел на Видинска света митрополия. По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден...
Днес в мездренското село Ослен Криводол почетоха за първи път паметта на свети Харалампий Чудотворец - застъпник пред Бог за болни, страдащи духовно и телесно, както и закрилник на пчеларите и проводник на Божията благодат над пчелния мед. Празника уважиха много хора от селото - млади и стари. Пчеларите от Ослен Криводол донесоха..
Миряните от Видинска епархия се готвят да посрещнат в събота,15 февруари, новия митрополит Пахомий , съобщи архимандрит Антим , протосингел на Видинска света митрополия. По традиция новоизбраният видински митрополит ще бъде посрещнат на границата на епархията със съседната Врачанска, при село Сумер, около 12:00 часа в съботния ден, посочи..
Кръгла маса "Инкубатор за млади таланти" се проведе във Враца . Събитието беше организирано от сдружение "Младите учени". То цели да се предостави възможност на млади учени да презентират своите научни постижения и да придобият опит в представянето на творчески идеи и резултати. Форумът откри зам.-кметът на Община Враца Петя Долапчиева :..
По повече от три проверки дневно или общо 109 проверки са извършили през изминалия месец служителите на врачанската Инспекция по труда . Констатирани са 488 нарушения на трудовото законодателство, 6 от които са за работа без трудов договор. От институцията припомниха, че работата без трудов договор не е маловажно нарушение според българското трудово..
Художествено творчески клуб „Факел“ към читалището в мездренското село Зверино отчете дейността си за периода от 10 февруари 2022 година до 9 февруари 2025 година. Той е сформиран от 22-ма ентусиасти, в деня на свети Харалампий. Клубът е завоювал 19 литературни награди, 4 отличия, свързани с изобразителното изкуство и стилистика и десетки други..
Кметът на община Кула Владимир Владимиров и екипът му отчетоха първата година от мандата си. Владимиров заяви, че целта на отчета пред гражданите е те да получат реалната информация за проблемите, които местната управа е трябвало да преодолее: "Отчетът е структуриран по направления на дейности на администрацията, като приоритетите са..