Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи грижи за рапицата

Рапицата- капризна и взискателна

Снимка: Маргарита Костова


За първите грижи за рапицата говорим в рубриката "Храненето има значение". През последните години доста стопани се отказаха да я отглеждат, точно заради това, че е капризна, влияе се както от климатичните промени, така и от начина на отглеждане. 

Рапицата е култура, която има сериозни изисквания към торенето, за да се развива добре и да дава високи добиви, нуждае се от големи количества хранителни елементи в усвоима форма, затова и почвеното торене се допълва с листно, каза агрономът Маргарита Костова, специалист по листно торене:

"Правилното развитие на рапицата през есента е много важно условие за доброто й презимуване. За да устоят на ниските температури, растенията трябва да формират дълбок корен, шийка поне 8-10 мм и листна розетка от 8-10 броя плътни и здрави листа. 
Продължителната суша през есента доста забави поникването на рапицата, дори на места изсъхнаха кълновете и така посевите се разредиха, останаха по-малко растения на 1 кв.м. Хубавото е, че нямаше големи студове и рапицата презимува успешно, въпреки че е по-слаба и недоразвита", посочи специалистът.  

За да укрепнат растенията, да се развият стъблата и да заложат повече разклонения, които да излизат от по-ниско, е необходимо при трайно затопляне на времето да се положат грижи за рапицата. 

репоръчваме стимулиране с комплексните биостимулатори Амино Експерт ПРОТЕКТ и Тедигрийн начален старт за всички онези рапични посеви, в които растенията са 3-4 двойка листа или имат по-дребна и слаба розетка. Рапицата е много  взискателна към торенето и затова трябва да се подаде пълен комплекс от N, P, K, S (много важна е сярата) B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn, органични вещества, стимулатори - това става най-бързо и ефективно чрез листно подхранване", каза Маргарита Костова и уточни, че времето за действие е кратко, защото с повишение на температурите, бързо ще започне стрелкуване, а ако няма достатъчно натрупан хабитус, растенията ще са слаби.

За подсилване на рапицата се прилага и Амино Експерт СУПРИМ, който увеличава броя на разклоненията и стимулира залагането на цветове. Продуктът съчетава хранителни вещества, хормони и органика за повишена масленост, посочи Агрономът. 

Все по-малко са стопаните, които отглеждат рапица в страната, в Северозапада площите се запазват, но всяка година търпят корекции. Заради измръзване или заради сушата, от която посевите са неравномерни, а това от своя страна би довело до компрометиране на добивите, стопаните предпочитат да се презастраховат. Така е и тази година, предстои комисия да обследва посевите в област Видин, а тези от площите, които не са в добро състояние, ще бъдат презасети с  пролетна рапица или други пролетни култури. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50