Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи грижи за рапицата

Рапицата- капризна и взискателна

Снимка: Маргарита Костова


За първите грижи за рапицата говорим в рубриката "Храненето има значение". През последните години доста стопани се отказаха да я отглеждат, точно заради това, че е капризна, влияе се както от климатичните промени, така и от начина на отглеждане. 

Рапицата е култура, която има сериозни изисквания към торенето, за да се развива добре и да дава високи добиви, нуждае се от големи количества хранителни елементи в усвоима форма, затова и почвеното торене се допълва с листно, каза агрономът Маргарита Костова, специалист по листно торене:

"Правилното развитие на рапицата през есента е много важно условие за доброто й презимуване. За да устоят на ниските температури, растенията трябва да формират дълбок корен, шийка поне 8-10 мм и листна розетка от 8-10 броя плътни и здрави листа. 
Продължителната суша през есента доста забави поникването на рапицата, дори на места изсъхнаха кълновете и така посевите се разредиха, останаха по-малко растения на 1 кв.м. Хубавото е, че нямаше големи студове и рапицата презимува успешно, въпреки че е по-слаба и недоразвита", посочи специалистът.  

За да укрепнат растенията, да се развият стъблата и да заложат повече разклонения, които да излизат от по-ниско, е необходимо при трайно затопляне на времето да се положат грижи за рапицата. 

репоръчваме стимулиране с комплексните биостимулатори Амино Експерт ПРОТЕКТ и Тедигрийн начален старт за всички онези рапични посеви, в които растенията са 3-4 двойка листа или имат по-дребна и слаба розетка. Рапицата е много  взискателна към торенето и затова трябва да се подаде пълен комплекс от N, P, K, S (много важна е сярата) B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn, органични вещества, стимулатори - това става най-бързо и ефективно чрез листно подхранване", каза Маргарита Костова и уточни, че времето за действие е кратко, защото с повишение на температурите, бързо ще започне стрелкуване, а ако няма достатъчно натрупан хабитус, растенията ще са слаби.

За подсилване на рапицата се прилага и Амино Експерт СУПРИМ, който увеличава броя на разклоненията и стимулира залагането на цветове. Продуктът съчетава хранителни вещества, хормони и органика за повишена масленост, посочи Агрономът. 

Все по-малко са стопаните, които отглеждат рапица в страната, в Северозапада площите се запазват, но всяка година търпят корекции. Заради измръзване или заради сушата, от която посевите са неравномерни, а това от своя страна би довело до компрометиране на добивите, стопаните предпочитат да се презастраховат. Така е и тази година, предстои комисия да обследва посевите в област Видин, а тези от площите, които не са в добро състояние, ще бъдат презасети с  пролетна рапица или други пролетни култури. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинското читалище "Цвят" просвещава повече от век и половина

Първата просветно-културна организация във Видин - Народно читалище "Цвят" , ще отбележи 155 години от своето основаване. Богатата му история започва няколко години по-рано, но до официалното му основаване се стига през 1870-та. Началото е поставено на големия християнски празник Благовещение, който тогава съвпаднал с Цветница. Основателите решили да..

публикувано на 09.04.25 в 13:00

"12 разгневени мъже" с премиера във Врачанския театър

Врачанският театър ще представи поредното си ново заглавие в репертоара. На 9 и 10 април в камерната зала ще се изиграят премиерните спектакли на „12 разгневени мъже" от Реджиналд Роуз, чийто режисьор е Петринел Гочев. В спектакъла, както показва заглавието, участват 12 мъже, но и две жени. Каква е тяхната роля разказва режисьорът Петринел Гочев..

публикувано на 09.04.25 в 09:53

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20

Зрелостник от Видин вече е студент след силно представяне на национално състезание

  Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски".  Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..

публикувано на 08.04.25 в 13:10
 ОУ

8 април - Международен ден на ромите

На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година  в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес.  Днес този ден се смята за "Ромското..

публикувано на 08.04.25 в 11:00