Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Северозападът отбеляза Националния празник 3 март

14
Снимка: Радио ВИДИН

Днес, 3 март отбелязваме 144 години от Освобождението на България от османската власт. Представители на местната власт във Видин, общественици, духовници и граждани положиха венци и цветя пред паметника на Трети пехотен Бдински полк на площад Бдинци. Преклонение имаше също пред паметника на опълченците срещу Драматичния театър и пред паметника на загиналите румънски воини в Руско-турската освободителна война в село Иново. В центъра на Видин кратка фолклорна програма изнесоха танцовите състави от СУ "Св.св. Кирил и Методий" и от читалище "Светъл ден-2009". В честванията участва и градският духов оркестър на Видин.

Какво значи днешната дата за видинчани, проверихме в анкета:

"Празник, обаче както са казали революционерите, който ни освободи, той после ще ни зароби. Това са думите на Васил Левски и на Христо Ботев. Трябва да се празнува, трябва да помним какво е било на тази дата. Чувствам се горд, тук съм роден... Тази дата е спорна. Какво се е случило всъщност, те са процеси много сложни, не е еднозначно. 3 март се слага край на Османското присъствие на тези територии... За нас си е все още важна дата.... Трябва да се помни, празник е. Почитаме, защото пише много дали да не се празнува вече 3 март. Защо да не се празнува... Национален празник, но иначе като се изключат тези празници, хората просто в джобовете им вече не дрънкат и стотинки, камо ли да имат левчета..."

За по-любопитните беше организиран и градския тур. На него историк от Регионалния исторически музей разказа интересни факти за освобождението на Видин.


Гражданите на Монтана излязоха на централния площад "Жеравица", за да отбележат Националния празник на България 3 март. Под звуците на химна на страната бе издигнато националното знаме. Пред паметника на загиналите във войните за национално обединение цветя и венци бяха поднесени от името на областната и общинската администрация, бивши и настоящи народни представители, институции, граждани и деца.


"Трети март е на освобождението на България, за да поставим цветя и да сложим знаме на паметника, да поздравим нашата България за освобождението...", казаха малките жители на Монтана.


Монтанчани са категорични, че трябва да почетем паметта на загиналите за освобождението на България, и осъдиха военните действия в Украйна:

"Тази война, която е е излишна за това, което е претърпял нашият народ векове наред... Аз смятам, че ние като българи сме длъжни на този ден с гордо вдигнати глави да пресрещнем 3 март, да го отбележим с достойнство и да се помолим наистина разумът да надделее на тази свят."


Признателните потомци във Враца се покланиха днес пред подвига на героите, извоювали свободата на България. Тържеството за национални празник 3 март се проведе пред паметника на Христо Ботев на едноименния централен площад в града.

Снимка: Община Враца


С издигане на българското знаме започна официалната церемония, а четвъртокласникът Стефан Илиев изпълни патриотично стихотворение. В словото си кметът Калин Каменов припомни, че свободата е ценност и призова да помним делото на нашите предци. Градоначалникът увери, че вечният огън, запален край паметника на Ботев ще гори в сърцата ни и ще ни показва, че трябва да сме единни. В навечерието на 3 март местната управа на Враца раздаде над 600 трибагреника на първокласници, като така спази патриотичната си традиция от последните години. В знак на признателност бяха поднесени венци и цветя пред паметника на поета и революционер. В програмата, по случай отбелязването на 3 март се включиха военнослужещи от Военно формирование 54 990 и духовия оркестър при читалище "Развитие".


С тържествено честване пред паметника на Дядо Цеко Петков - Войвода, Лом отбеляза 144 години от Освобождението. Слово по случай 3-ти март произнесе кметът на община Лом д-р Георги Гаврилов.


"Всяка година, на 3 март, ние се събираме тук, пред паметника на Дядо Цеко Петков-Войводата, родом от с. Дългошевци, днес с. Замфир, за да се поклоним пред паметта на всички, които дадоха живота си за свободата на България. По бойните полета на България оставиха своите кости руски, украински, полски, финландски и румънски воини от армията на Руската империя под командването на император Александър Втори, наречен Цар Освободител. Днес, вярата ни в справедливостта и смисъла на думите свобода,  независимост и мир, е силно разколебана. Потресени сме, че в 21 век в Европа два братски, славянски и православни народа водят кръвопролитна война! Нормално ли е всичко това? Или, както казва големият философ Хегел - историята учи, че хората не се учат от историята. Ще бъде непростимо, ще бъде пагубно, ако ние забравим или не искаме да проумеем заветите на Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Захари Стоянов и още достойни българи, които вярваха, бориха се и дадоха живота си за една свободна и независима България, която да не слугува никому, която да не търпи никакъв деспотизъм и никаква тирания, от когото и когато да било. Тази България, която Апостолът на свободата нарича "Чиста и свята република!" – каза в словото си д-р Гаврилов.


 Молебен за душите на падналите за свободата на България отслужиха отците Нестор и Николай. В програмата взеха участие рецитаторска група към Драматичен театър "Кръстьо  Пишурка". Танцови и фолклорни състави от читалищата "Постоянство" и "23 септември", Формацията за стари шлагери  "Екатерина Ванкова" и детска вокална група към читалище "Постоянство". Венци и цветя на паметника на Дядо Цеко Петков - Войвода поднесоха Община Лом, Общински съвет – Лом, образователни, културни, здравни, социални учреждения и институции, политически партии, клубове, НПО, Съюз на офицерите и сержантите от запаса, младежки и патриотични организации и граждани. 


Община Кула отбеляза Националния празник на България - 3 март пред паметната плоча на опълченеца от Кула Димитър Гетов. Присъстваха кметът Владимир Владимиров, председателят на Общински съвет – Кула  Димитър Георгиев, общински съветници, граждани. След празничната реч на кмета тържеството по отбелязване 144 години от Освобождението на България продължи с кратка програма на децата от ДГ "Звънче"  и самодейците към НЧ "Просвета 1882". честването завърши с ритуал и поднасяне на цветя в памет на загиналите за Освобождението.



Честването на Националния празник на Република България 3-ти март в Белоградчик започна с издигане на националното знаме на площад "Възраждане". Кметът на Община Белоградчик Борис Николов се обърне към жителите на града с приветственото слово. В него той изрази признателност към всички участници в онези паметни събития и пътя, който поема България след нея. 


"Кой съм аз да тълкувам мислите, думите на Левски, Ботев, Вазов, Каравелов. Лично аз като мислещ човек си мисля, че не това е пълната свобода, за която те са мечтали. За съжаление се люшкаме като народ много силно и много масово ту но Изток, ту на Запад. Мисля, че по – малко стоим на средата на Балканите и да работим повече за нас."


Отец Рафаил - архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия, отслужи панихида за хилядите знайни и незнайни войни, за борците за национална свобода и духовна независимост, положили костите си пред олтара на свободата. Тържествената церемония завърши с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на загиналите във войните. Празникът продължи с програма на учениците от Детски комплекс - Белоградчик.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45