Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищният медиатор помага на доброто бъдеще на учениците

Снимка: Ива Антонова

Едно от училищата в област Враца е Основно училище "Горан Червеняшки" в хайрединското село Михайлово. Мисия на училището е всички деца да са в класните стаи, написали са го и в интернет страницата си - "Бъдеще има, този който е образован". Особеност за селското школо е, че то има образователен медиатор, който има отговорността - всички ученици да са в класните стаи. 95 на сто от децата в селото са от ромски произход и за голяма част от родителите е без значение дали са на училище. Медиаторът Росен Веков е приел присърце предизвикателството да превърне образованието в ценност, особено сега в пандемията. 


"Да си медиатор е едно селско малко училище, в едно малко село, е едно предизвикателство, защото първо познаваш всички деца лично, но след това познаваш и родителите. И имайки работа за вършене като медиатор, ти срещаш един приятел, познат, с който може би евентуално дори и кафе си пиете, но в същото време ти трябва, в даден случай да му се скараш, че има проблем, че детето не ходи на училище, защо не ходи и това в малкото село е малко по-различно отколкото в едно голямо училище в голям град. Най-голямото предизвикателство пред нас като медиатори е децата редовно да посещават училище... Но просто да знаят, че трябва от понеделник до петък всяка сутрин да станат и да отидат на училище. Проблемът е по-скоро при родителите, които не са толкова сериозни в това нещо и тук се явяваме ние... В някои случаи работят, в някои това не ги притеснява просто. Някои може би не взимат, някои взимат тези детски добавки и това, че няма да ги взимат въобще не е проблем за тях, просто не се интересуват от децата си, има и такива случаи... дали са на училище, дали не... Особено тук имаме вече второ поколение - едно поколение, което не е ходило на училище и вече е родител и то няма навика на редовното ставане в понеделник сутрин и няма как те да го предадат на децата. Това е най-големия проблем, защото ако те са били редовни... аз съм от ромски произход и съм учил в това училище, в което в момента съм медиатор. Ние тогава абсолютно всички си бяхме редовни и няма значение българче, циганче и какъвто и да е, всички си знаехме... Но това са старото поколение, сега в момента моето поколение повечето имат деца и някои от тях не посещават училище.", разказа Росен Веков и допълва, че допълнителни обструкции  в и без това затруднения достъп до образование в тази по-особена среда съвсем обяснимо идват от пандемията и дигиталното обучение:

"Основния проблем на образованието в онлайн среда е, че има деца които просто не могат да си позволят устройства. Да, училищата покриват някакъв процент, но идва проблемът с интернета. В смисъл те им дават устройства, те пък нямат интернет, трябва и интернет да плащат и става много тегаво, тежко е. В първата вълна раздаваха материалите на хартия на повечето деца, трудно се получаваше. Особено за 1-ви, 2-ри, 3-ти клас това беше пагубно. Тъкмо свикнаха с това да имат някакъв режим, да са в училище, да знаят час, междучасие и изведнъж пак се върнаха вкъщи и сега вече може би нещата се получават и по-добре и с платформите нали, по- се работи с "Class room", "Zoom" и т.н. И децата мога да кажа, че дори и свикнаха с това, че има пандемия, че евентуално ще бъдат една седмица на училище, другата няма и просто се привиква към ситуацията и нямаш избор." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00

Защо да осиновим, а не да купуваме животни: Примерът на "Animal Help Mezdra"

В края на миналата година ви разказахме една вдъхновяваща история на едно семейство, което често си прибира животники от улицата, за да им даде подслон, храна и най-вече любов.  Това е една от онези истории, които ти стоплят сърцето и ти напомнят, че доброто е навсякъде около нас. А какво по-подходящо време от началото на годината да разкажем..

публикувано на 03.01.25 в 15:30

Белоградчик остава без средства от изравнителната субсидия за общините

Белоградчик е сред малкото общини в страната, които няма да получат допълнително пари от Държавния бюджет с изравнителната субси дия, определена в края на миналата година.  Причината е, че в общината имат повече постъпления от местни приходи. Според кмета Боян Минков , субсидията е жизненоважна за общината, която е сред тези с най-голяма..

публикувано на 03.01.25 в 15:04