Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищният медиатор помага на доброто бъдеще на учениците

Снимка: Ива Антонова

Едно от училищата в област Враца е Основно училище "Горан Червеняшки" в хайрединското село Михайлово. Мисия на училището е всички деца да са в класните стаи, написали са го и в интернет страницата си - "Бъдеще има, този който е образован". Особеност за селското школо е, че то има образователен медиатор, който има отговорността - всички ученици да са в класните стаи. 95 на сто от децата в селото са от ромски произход и за голяма част от родителите е без значение дали са на училище. Медиаторът Росен Веков е приел присърце предизвикателството да превърне образованието в ценност, особено сега в пандемията. 


"Да си медиатор е едно селско малко училище, в едно малко село, е едно предизвикателство, защото първо познаваш всички деца лично, но след това познаваш и родителите. И имайки работа за вършене като медиатор, ти срещаш един приятел, познат, с който може би евентуално дори и кафе си пиете, но в същото време ти трябва, в даден случай да му се скараш, че има проблем, че детето не ходи на училище, защо не ходи и това в малкото село е малко по-различно отколкото в едно голямо училище в голям град. Най-голямото предизвикателство пред нас като медиатори е децата редовно да посещават училище... Но просто да знаят, че трябва от понеделник до петък всяка сутрин да станат и да отидат на училище. Проблемът е по-скоро при родителите, които не са толкова сериозни в това нещо и тук се явяваме ние... В някои случаи работят, в някои това не ги притеснява просто. Някои може би не взимат, някои взимат тези детски добавки и това, че няма да ги взимат въобще не е проблем за тях, просто не се интересуват от децата си, има и такива случаи... дали са на училище, дали не... Особено тук имаме вече второ поколение - едно поколение, което не е ходило на училище и вече е родител и то няма навика на редовното ставане в понеделник сутрин и няма как те да го предадат на децата. Това е най-големия проблем, защото ако те са били редовни... аз съм от ромски произход и съм учил в това училище, в което в момента съм медиатор. Ние тогава абсолютно всички си бяхме редовни и няма значение българче, циганче и какъвто и да е, всички си знаехме... Но това са старото поколение, сега в момента моето поколение повечето имат деца и някои от тях не посещават училище.", разказа Росен Веков и допълва, че допълнителни обструкции  в и без това затруднения достъп до образование в тази по-особена среда съвсем обяснимо идват от пандемията и дигиталното обучение:

"Основния проблем на образованието в онлайн среда е, че има деца които просто не могат да си позволят устройства. Да, училищата покриват някакъв процент, но идва проблемът с интернета. В смисъл те им дават устройства, те пък нямат интернет, трябва и интернет да плащат и става много тегаво, тежко е. В първата вълна раздаваха материалите на хартия на повечето деца, трудно се получаваше. Особено за 1-ви, 2-ри, 3-ти клас това беше пагубно. Тъкмо свикнаха с това да имат някакъв режим, да са в училище, да знаят час, междучасие и изведнъж пак се върнаха вкъщи и сега вече може би нещата се получават и по-добре и с платформите нали, по- се работи с "Class room", "Zoom" и т.н. И децата мога да кажа, че дори и свикнаха с това, че има пандемия, че евентуално ще бъдат една седмица на училище, другата няма и просто се привиква към ситуацията и нямаш избор." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24

Градски легенди за Мистер Сенко

Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Самият той казва за себе си в едно интервю в Златния фонд на БНР: "...Един артист трябва да слезе овреме от сцената...", заради това на 60 години се оттеглил и се отдал на мирен пенсионерски живот. Е,..

публикувано на 09.02.25 в 14:06

Нека отстраняваме фарисейското от нашите души със старание

Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..

публикувано на 09.02.25 в 08:00
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00