Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зърнопроизводител: България има достатъчно запас от зърно

Олиото поскъпна двойно- спекулира ли се с цената

Снимка: Колаж на Радио Видин

От началото на годината цените на основни храни започнаха да се повишават- бавно и полека. Всички се оправдаваха с поскъпването на енергията за производството. В края на февруари фактор за поскъпването стана и войната в Украйна. 

Хляб, месо, мляко, сирене, всичко върви нагоре. През последните дни олиото поскъпна двойно. И тук има причина - спрения внос заради войната, скъпия ток и високите цени на суровините, обясни за Радио Видин Адриян Александров, производител на олио. 

"Причините за поскъпването на олиото, основно, след като започна войната, е суровината. Другата основна причина е високата цена за производство, високата цена на тока. Всичко, което купуваме в момента, и суровини, и за рафиниране, и за бутилиране, всичко е скочило с по 3... Това не е спекула. Не може да купуваш семе по 2000 лева и да произведеш олио за 2 лева. При 2000 лева цената на олиото трябва да е 6 лева, рафинираното в бутилката, без ДДС. Земеделците не ни продават слънчогледа си и те търсят от нас максимални цени. Сърбия няма слънчоглед, в Румъния понамаля, в България понамаля и всичко заради това идва, но спокойно кажете на всички хора, че олио ще има до Нова година. Не е вярно това, което се говори, че няма да има олио." 

В големите хранителни вериги все още може да се намери олио на цени под 5 лв. за литър, а в малките хранителни магазини цените варират от 5 до 6 лева за литър, показва наша проверка. Спекула, войната, епидемията- това според запитаните видинчани са причините за вдигането на цените на олиото. 

"Себестойността е 2 лева, а продават за 5 лева, 100% спекула... Казват, че идва от войната и от епидемията, а кое е вярно- не знам, ама това е спекула според мен... Това е злоупотреба от производителите, не е правилно... Мисля, че е заради войната в Украйна или може би има и спекула, не мога да кажа точно, но не е нормално да е 6 лева... Заради цялата ситуация вече на световно ниво според мен и в Европа, и всичко, което става. Със сигурност има спекула и със сигурност са умишлени нещата, и паника се цели да има, но хората са притеснени, защото заплати не растат, пенсии не растат и всичко нагоре... Според мен е само спекула и нищо друго... Не мога да Ви кажа, не ме интересува.", споделиха хората.

В последните дни се заговори и за зърното. От правителството съобщиха, че държавата ще изкупи 1 милион тона жито за държавния резерв, а на износа  на зърно бе наложена неофициална забрана.


България произвежда достатъчно зърно и има запас, който би трябвало да стигне за следващите две години, каза Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите. Според него обаче, поскъпването- и на зърното, и на хляба, е нормално: 


"Пшеницата в момента на борсата в Париж е 430 евро, в България в момента цените, на които се купува е различно, да не кажем, че е почти спряло. ... С устна заповед правителството реши или по-скоро забрани износа, като създава различни пречки пред износа на пшеница, царевица и слънчоглед. Що се касае до хляба в България пшеница има достатъчно, над 3 млн. тона пшеница има. Така, че хляба за една година, две напред според мен не е никакъв проблем... Цените-  зърното е борсова стока и тя неизбежно ще зависи от цената на борсата, както и цените на горивата, на семената, на препаратите поскъпнаха, така поскъпна и цената на зърното. Нормално е, когато цените за производството са се вдигнали, да се вдигне и цената на зърното, съответно и на хляба.", каза Жечко Андрейнски.


Докога и с колко ще поскъпват стоките, никой не може да каже. Не е ясно и доколко още ще изтъняват джобовете ни и ще се наложи ли да изхвърлим нещо от потребителската кошница, за да се справим със семейния бюджет.  Хубавото е, че пролетта настъпва и скоро ще се хванем за зелено... 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00

Община Видин с разяснителна кампания за регистрацията на кучетата

Стартира разяснителна кампания за регистрация и кастрация на домашните кучета в Община Видин.  Кампаниятаподпомага  дейностите за овладяване на популацията на бездомни кучета.Срокът има гратисен период -  до 1 септември, след което ще се налагат санкции на стопаните на кучета. Основните стъпки, за да регистрирате кучето си, разясни..

публикувано на 15.07.25 в 14:20

Читалището в Синаговци събира стари предмети за изложба

Изложба на стари предмети от миналото на село Синаговци организира НЧ "Наука 1925", което тази година ще отбележи 100 години от създаването си.  От читалището се обръщат към всички жители на селото да донесат в читалището стари вещи, свързани с бита и живота на техните баби и дядовци, като носии, фотографии, книги, съдове и други,..

публикувано на 15.07.25 в 12:10