Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соломон Паси: Днес единството на Запада ще е спирачка срещу един бъдещ Холокост

Снимка: БГНЕС




Днес се навършват 79 години от спасяването на българските евреи, в който почитаме и жертвите на Холокоста. В "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН с бившия външен министър Соломон Паси "прелистваме" книгата на житейския му път и спомените за минало на семейството му. 

"Историята за спасяването на българските евреи през 43-та година е била от ключовите истории в детската ми глава" - каза  Соломон Паси. По време на войната България спасява българските евреи, но не всички български евреи са били в България, коментира Паси и сподели, че неговият братовчед Исак Паси по това време е бил студент във Франция, изпратен е в концлагер, където е убит.


"Моята баба, която всъщност има видински корени, това знам от нея, нейното семейство Ашер тръгва от Видин, отишло в Русе и след това всички са се заселили, където е била бащината ми фамилия в Пловдив и там са се родили последователно няколко поколения, последно, от които бях аз, вече сестра ми се роди в София, но това, което казваше баба ми, а тя със сигурност е повтаряла думите на дядо ми, когото не помня, той е бил много известен пловдивски адвокат, много влиятелен пловдивски адвокат и всъщност той е бил човекът, който е написал пледоарията в защита на митрополит Кирил, която пледоария е била депозирана пред Народния съд, който е искал да съди митрополит Кирил и всъщност дядо ми от името на цялата еврейска общност в Пловдив се е застъпил за него, чрез една такава пледоария, която преди няколко години отидох и лично връчих на патриарх Неофит, за да остане и в архивите на Светия синод. Да, наистина, често се казва това клише, че народът бил спасил евреите. Да, много организации, много хора, много активисти са се включили в тази работа, всички знаем за инициативата на Димитър Пешев, под-председател на Народното събрание, Българската православна църква, разбира се, по-малки интелектуални групи или хора, или организации, включително и Българската комунистическа партия, която макар и да не е била влиятелна по онова време, е била против този акт, но в края на краищата, нито една от тези институции, които изброих по-горе, не е вземала решения. Замислете се кой е този, който е можел да взима решения и да издава устни заповеди, които да не подписва, защото я няма подписаната заповед за неизпращането или оттеглянето на ешелоните. Единственият човек в българската държава, по онова време, който е имал тази сила - това е бил Цар Борис III и тук идвам до това, което баба ми казваше: "Царят ни спаси." Сега, дали, каква е неговата роля, колко процента от спасението и колко от "акциите" на спасението, така фигуративно казано, са в неговите ръце, не мога да кажа, но без неговата, категорично решаваща, изпълнителна функция, евреите в България нямаше да бъдат спасени."- разказа бившият външен министър Соломон Паси. 

Неминуемо Паси засегна и ситуацията с Украйна, и политическата обстановка в световен мащаб. 

"Сега, когато сме в разгара на войната, която Русия подпали в Украйна, ние наистина не можем да се сетим за нищо друго по-ярко, отколкото за Хитлер. По абсолютно същия начин, по който Путин нападна Украйна, Хитлер и предшественика на Путин- Сталин си разделиха Полша, за да подпалят Втората световна война. Когато лошият лидер е слаб, е сравнително лесно. Така беше с Милошевич, така беше със Садам Хюсеин. Те бяха лоши, но слава Богу, достатъчно слаби, за да бъдат победени от международната общност с не много големи усилия. И днес ще видите, че нито в бивша Югославия или Сърбия, нито в днешен Ирак някой съжалява, затова, че се е разделил по такъв начин с Милошевич и със Садам Хюсеин. Но проблемът идва, когато лошият е силен, както е в момента случая, че руският президент, той разполага дори с ядрени оръжия, ядрени ракети и за да може да се преговаря с такъв човек, единственото, от което имахме нужда, е ние да сме достатъчно силни, за да имаме преговорна позиция... Днешната дата е датата, на която трябва да си кажем какво да направим, за да не се повтаря всичко това, какво да направим. И аз си спомням едно мое идване във Видин, което беше през ноември 1999 година и още тогава Атлантическият клуб през моята уста сподели с България, че това, от което ние имаме нужда, е много добро въоръжение, дори казахме, че то трябва да бъде ядрено. Днес, 23 години по-късно истината, верността на това твърдение, се доказва по един много трагичен начин от войната в Украйна, така че единството на Запада плюс доброто въоръжение е, голямата спирачка от един бъдещ Холокост, все едно дали срещу украински, еврейски или полски народ... Не съм оптимист в никакъв случай, виждам, че нещата вървят към това Украйна да бъде окупирана. Различни части от Украйна да бъдат окупирани по различен начин. По един начин Донецк и Луганск, по друг начин Крим, по трети начин - трети части от Украйна и виждам, че Украйна ще започне една своя, надявам се успешна, но може би дълга националноосвободителна борба, такава, каквато имаше в Полша, Унгария, Чехословакия, България в продължение на 45 години, до падането на Берлинската стена. Всички ние сега трябва да протегнем ръка към Украйна и да подпомогнем тази борба още преди тя да е започнала под формата на битка срещу вече пълнокръвния окупатор" - бе мнението на Паси за поведението на западните лидери в последните дни.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на Многопрофилна болница за активно лечение "Проф. д-р Георги Златарски" ще бъде открита след решение на Общинския съвет в Белоградчик.   Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05
Деница Веселинова

Бъдеща акушерка: Това е най-благодарната професия

Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува.  "Моята..

публикувано на 21.01.25 в 12:14