Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Княжева махала още пази спомен за Невена Коканова

6
Къщата, където е живяла Невена Коканова
Снимка: Радио ВИДИН

Днес виртуалната ни разходка е в село Княжева махала - едно от малките села в община Брусарци. Разположено е на десния бряг на река Лом. Край него минава и ж.п. връзка с областния град Монтана.

 

В селото преди години е живяла незабравимата Невена Коканова. Това е било в детските й години, когато тя дошла тук с баба си и дядо си. Играехме си заедно като деца, защото живеем наблизо, разказа Васил Макариев:- един от бившите кметове на селото, а днес пенсионер:


"Тук е дошла на 2-3 месеца, както аз знам. Помня, че си играехме заедно. Не помня обаче да е учила тук, заминали са си преди това. Дядо й- майстор Мито, работеше в мелницата близо до тях. Тук са били на квартира в една от хубавите тогава къщи в селото..."

Мелницата, където навремето е работел дядото на известната актриса, днес е разбита и превърната в козарник.


В Княжева махала днес живеят малко повече от 100 души. Населението е смесено, повечето от жителите му са роми. Безработицата и зависимостта от социалните помощи създават условия за напрежение. Защото хората тук живеят скромно, грижат се за дворчетата си, като така си помагат допълнително в трудните времена и са категорични, че който наруши този ред, трябва да си понесе последствията. 


"Кражби има колкото искаш. Наскоро обраха една самотно живееща жена. Влезли в мазето й и източили виното и прибрали зимнината. Имаме полицейско присъствие, идват редовно. Дори сега в селото има полицейска кола да разследва. Но, вижте- това си е и до човека. Всеки трябва да знае как да се пази. Защото крадците знаят къде няма да им попречат и отиват там. При мен защо не смеят да дойдат? Защото знаят, че съм военен и имам оръжие... Вярно е, че не всеки може така да се отбранява, а пък и не е редно, но какво да правим? Синът й на тази жена обаче е доста едър, а тя знае, кои са я обрали. Така че скоро този проблем ще бъде решен и аз съм сигурен, че всичко ще върнат..."

 

Проблем местните срещат и с лошата инфраструктура в селото, която не е променяна от десетки години.

"Аз съм зет в това село от 50 години и все така помня тези улици- кръпка до кръпка, локва до локва. Едва идвам до магазина с колелото. Улично осветление имаме, но е до 10:30 заради цената на тока. Точно за удобство на крадците. Преди тази мярка нямаше толкова кражби. 

Почнаха да гасят осветлението и почна да се краде... Животни не крадат, защото хората ги махнаха вече, но взимат зимнина, разглобяват електрожени, прибират желязо, влизат в гаражите на хората. С една дума- всичко. Това ще продължи, докато не променят законите. Сега трябва да е откраднал вещи на стойност до 3 минимални заплати, за да го съдят. Няма дело, няма нищо. Пипнат ли го, веднага да влиза в затвора. Така трябва да стане! Да ходи да си търси мястото там. Сега гледам, в горната махала почнали да къртят дюшеметата на необитаемите къщи.", коментират местни жители, които помнят и едни други времена, когато животът тук не е бил същия.

 

" В селото навремето имаше повече от 100 биволи, кози също имаше над 100. Два булюка кози бяха, пет булюка овце... Сега имаме тук едно момче с 3 крави и един друг, който гледа стотина овце..."



 "Не е лесно да си кмет на село със смесено население, но засега се справяме.", обясни кметският наместник на Княжева махала, Николай Никитов. Той не отрече, че има и моменти на напрежение сред местните.


"Ето през миналата седмица имаме три кражби и сега полицията обикаля. Две години нямахме нито една кражба и сега пак се започна. Още нищо не се знае, работят по случаите. Дано да открият извършителите...

С общинското ръководство работим добре. Отзивчиви са. Каквото съм поискал- дават, когато имат възможност. Що се отнася до улиците в селото, почти всичките ги бях насипал с каменна настилка. С течение на годините обаче, тя се разрушава и локвите отново се появиха.


Последната придобивка за селото е отпреди 3-4 години. Тогава направихме беседката и люлките в градинката пред кметството, където децата да си играят. Иначе, сградата на кметството боядисах, гробищата бяха в плачевно състояние- аз ги заградих, защото нямаха ограда и ги почистих. Смятам, че така е редно.











Социално слаби жители в Княжева махала има много. Част от тях ходят по градовете да работят, други са на социални помощи. Труден е животът тук. Много труден стана.

А навремето си спомням, че нямаше човек, който да не работи. По-леко се живееше. В Брусарци имаше завод, където работеха много хора от селото. Имахме и ТКЗС- крави и овце се гледаха тука. Имахме 4 ферми край селото и още 3 в него... Тогава по мои спомени нямаше празна къща в Княжева махала. Във всяка къща имаше хора - по 3, по 4, по 5 човека... Сега като погледнеш, имам улици, които от началото до края са с необитаеми къщи. Няма нищо, всичко е разбито..."



Целите интервюта с кметския наместник Николай Никитов, Васил Макариев, собственика на овцефермата в Княжева махала и анкета с жители на селото - чуйте в звуковия файл.
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00