Кметски наместник втори мандат е Станислав Георгиев- местен човек, познава проблемите на хората и се опитва ги реши:
"Две години работим в усложнена епидемиологична обстановка, трудно се работи. Основното население повече са стари хора. Работим по няколко проекта с община Видин - "Предоставяне на топъл обяд в условия на COVID-19"... Хората са доволни, 13 души получават всеки ден топла храна... Това е една хубава придобивка..."
15-тина души от Майор Узуново ще подменят печките на твърдо гориво, с които се отопляват с климатици по проекта на община Видин за подобряване качеството на атмосферния въздух.
Очакват в селото да бъдат поставени ново улично лед - осветление и видеокамери.
По проект "Чиста околна среда 2022" селото кандидатства за ремонт на старата чешма, построена през 1934 година.
Имало е години, когато село Майор Узуново е достигало до 1300 жители, с последното преброяване постоянните жители са около 200 души, уточнява Станислав Георгиев:
"По списък са 225, обезлюдяване на селата, навсякъде го има. Има и нови жители, които си купуват къщи, по-тихо и по -приятно е тук... Селото има хубаво югоизточно изложение... Имах и предложение за фотоволтаични централи да се направят в двора на училището... Стига се за 10-15 минути до селото, имаме автобусен превоз, имаме канализация, асфалтирано е почти 3/4 от селото. Само тази отсечка трябва да се асфалтира..."
Населението в Майор Узуново в близкото минало се е занимавало с лозарство, овощарство, земята е плодородна и предполага добър урожай:
"Днес земеделските производители сеят жито и слънчоглед, повечето от хората, които живеят тук, работят в града... Това беше райската градина на Видин - тук имахме череши, вишни, круши, ябълки, кайсии... Имаше бригади, не можехме да събираме продукцията от полето... Силно беше развито лозарството, най-хубавото грозде беше в Майор Узуново... Възстановиха се земите на хората, сега всичко е дадено под наем и се работи от 3-4 арендатори, цените на земята скочиха... Търсенето голямо, предлагането малко. Търсят се и къщи, но не се продават, имаме спад в продажбите, всеки изчаква за по-добри времена... Последната къща беше продадена за 25 хил лв- на два етажа и с 2 дка земя."
Има и социални програми, по които се работи в момента, казва Георгиев:
"Имаме 1 човек, който е личен асистент, обслужва трима човека, помага им вкъщи... Млади семейства имаме, но новородените са ни 3-4 деца последните години... Най-важното за мен е ремонтът и асфалтирането на този 3-километров участък до Белойна... Хората се оплакват от пътя, обещаха ни, че тази година пътищата в малките села ще бъдат асфалтирани... Намираме общ език с всички институции и работим. С гробищния парк имаме проблем, тази пролет задача номер едно ще бъде почистване на гробището... Желая на всички хор от Майор Узуново много здраве, това е най-ценният капитал, имаме ли здраве, всичко се постига" , пожелава кметският наместник Станислав Георгиев.
В Майор Узуново има читалище и библиотека, поща, здравен пункт, църква. Църковният двор е почистен от най-възрастния човек в селото- Филимон Георгиев, по негова инициатива и на добра воля.
Активно работи читалището "Пробуда 1901", то е единствената културна институция, която се стреми да съхрани, да запази фолклорните традиции и да провокира интереса на младите хора към древното минало, каза секретарят, и работник в библиотека Емилия Стоянова:
"Точно в този момент сме в процес на ремонт. Имаме желание да създадем една етнографска сбирка в едно от помещенията в читалищната сграда. Благодаря на хората, които се отзоваха да дарят старинни предмети, автентични носии. В момента ги възстановяваме... Имаме танцов състав, имаме много изяви... Дано да имаме възможност да идем на фестивала в Жеравна..."
След спечелен проект през 2016 година читалището вече разполага с тенис на маса и затова всяка година организира турнир по тенис на маса през лятото сред децата.
В Майор Узуново не са лишени и от лекарски грижи- веднъж седмично в селото идва д-р Маргарита Трифонова, която има пациенти в Иново и Видин.
Проблемите на жителите са като на всички хора, които са в селата:
"Как се живее - като стари хора... Справям се, внукът ми идва и ми пазарува... Сега не се събираме... Много лошо живея, нямаме магазин, на село е пусто, няма никакво движение. Продукти ми ги носят синовете, ако не са те, отивам с рейса... Магазин трябва да има... Защото хората харчат за пътя по 5-10 лв... Добре, че една жена продава хляб... От общината да отпуснат бройка и да има хора, които да обикалят болните и възрастните... Какво правим ние с парите? Като платим тока, вода, лекарствата, за ядене не остава.. Липсва ни магазин и пътят е много лош, да се оправи..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..