Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското зърно- фактор на световния пазар

Снимка: Радио ВИДИН


Земеделие и търговия преплитаме в "Земята, която ни храни". Защото не е тайна, че всеки производител разчита да продаде стоката си и да реализира печалба, която хем да покрие направените разходи, хем да осигури средства за последващо производство и за извършване на инвестиции, когато е необходимо. Ние, потребителите пък, сме от другата страна, и за нас е важно това, което купуваме, да е на приемлива за нас цена, и ако може- с добро качество.

Покрай ситуацията в Украйна се заговори за продоволствието на народа. Стана ясно, че държавата ще изкупи за своя резерв над 1 милион тона пшеница, слънчоглед и царевица, което ще бъдат добавени към наличните количества. Към бюджета на Министерство на земеделието са осигурени и средства. 

Колко е зърното у нас и очаква ли се продоволствена криза- събеседник по темата е Борис Ангелов, представител на Софийската стокова борса в Монтана. 

"Няма място за притеснения за количеството зърно и качеството, необходимо за вътрешния ни пазар. Зърно има- и в складовете на държавата, и при отделните стопани- около 3 милиона тона е пшеницата, около 2 милиона и повече тона е царевицата, над 1 милион тона е наличният слънчоглед- това е достатъчно при пазарните условия да функционира икономиката ни... Спокойствие трябва да има и ценово, и количествено... Търсенето е по-голямо от предлагането, защото не се знае какъв ще е ценовият интерес, защото насрещните стоки, необходими за производството, при тях има смущение на пазара... Спекула на вътрешния пазар може да има, но е нормално стоката да се задържа в очакване на по-висока цена- тук спекула няма, има пазарен механизъм"- каза Борис Ангелов. 

Около 450 до 500 лева доскоро е била изкупната цена на царевицата у нас, пшеницата се е търгувала за около 500 лева. Това е нормално за периода и за свободния пазар. В суматохата обаче цената започва да нараства, най-осезаемо е при слънчогледа. Допреди седмица се е търгувал за 1 100 лева, сега вече цената на предлагане гони 2000 лева... Страната ни е сред водещите производители и износители на зърно, но цените винаги се диктуват от външния пазар- там играчите са силни. Според Борис Ангелов от стоковата борса в Монтана ситуацията в Украйна ще се отрази и на пазара:

"Обемът, който се произвежда в Украйна, е показателен. Той започва да липсва на външния пазар и тогава започва да се проявява интерес към външни купувачи и към нашата продукция- това е естествен процес... Ние не можем да влияем на търсенето, но погледите към нашата продукция влияят върху цената... По производство на слънчоглед ние сме едни от основните производители в света. Около 45-50 млн. тона е производството на слънчоглед в световен мащаб, България произвежда около 2 млн. тона- това не е малко... Ние сме и добър износител на слънчоглед, а цената е конюнктурна... "

Русия е първенец по производство на зърно, 70-80 милиона тона пшеница задоволяват пазара, Украйна също е фактор в Европа и света. Египет и арабският свят са най-големите вносители, а заради ситуацията в Украйна сега погледите са насочени и към българския пазар, който не е за пренебрегване, коментира Борис Ангелов:

"Като пазар ние от Северозападна България сме интересни за Гърция- заради транспорта. Сега обаче и транспортът става фактор за цената на изнасяната продукция. Всеки търси, където е по-късо разстоянието... Изнасяме и за Италия. Износът от речните ни пристанища към Европа също представлява интерес, но увеличението на цената на горивата и пандемията- също дава отражение... Но това, че нашата продукция представлява интерес, е благоприятно, тя е не само като количество, но и като качество интересна за външния пазар, налице е и стимул за производство..." 

При пазарните условия въпрос на усет е къде и как производителите ще изтъргуват стоката си и не винаги става въпрос за спекула. Зърно има, а спокойствие ще има, когато бъде овладян вътрешният пазар, особено при търговията на дребно, категоричен е Борис Ангелов от стоковата борса в Монтана. 

Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00