Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли недоспиването да доведе до затлъстяване

Снимка: Pixabay




Един от водещите здравни проблеми на 21-ви век, който  и сред най-честите причини за смърт в света, е затлъстяването. В България една четвърт от населението страда от затлъстяване, а всеки втори е с наднормено тегло. Най-честите причини за това вероятно не са тайна за никого- липсата на движение, неправилното хранене, хроничният стрес, прекомерната консумация на алкохол... До тях обаче се нарежда една не толкова известна за хората причина, а това е недоспиването. Сигурно се питате защо и как трупаме килограми, ако не сме си доспали? Според психолога Катя Райчева трябва всеки да има ритуал преди лягане, чрез който да преминава от динамичната среда, към спокойната.

"Режим. Да се храним по едно и също време и да си лягаме по едно и също време. Тогава организмът се чувства добре, защото биологичният часовник работи ритмично. Всеки човек да си има ритуал преди лягане. Решавам, че ще си лягам- отивам, оправям си леглото, изваждам си пижамата, отивам, мия се.. След това пия една топла напитка. Всеки си изработва някакъв ритуал преди лягане, за да може постепенно да премине от състояние на бодърстване към състояние на сън. Това не става с включено и изключено" - каза за Радио Видин Катя Райчева.

Освен психологическа страна, проблемът влияе и на здравето ни. Според Георги Славов- специалист-диетолог, режимът на хранене оказва ключова роля в нормалната функция на човешкия организъм, като влияе както на спането, така и на трупането на килограми.

"Когато има недоспиване, това значи има някакви нарушения. Това създава условия на хората да не се ограничават от храната и ядат каквото им падне. Хубаво е да се спазва един определен режим според сезона и според това, какво е състоянието на човек. Трябва да се спазва хранителен режим, който да бъде така устроен, че човек да не изпитва глад, особено вечерно време. Те какво правят хората? Цял ден са на работа, с кафета и с някакви други изкуствени храни. По този начин потискат усещането за глад и като се приберат вечерно време, грубо казано озверяват и започват да се хранят малко повече, отколкото трябва. Затова трябва на всеки 3, максимум 4 часа, да се приема някаква храна" - посъветва специалистът.

Диетологът съветва още да не консумираме никаква храна след 19 часа, защото системите в организма ни след този час са по-мудни и не обработват погълнатата храна по начина, по който биха я обработили рано сутрин.

Изключения от нормите има и те не са никак малко. Ели е майка, работи на две места,  и признава, че при по-динамичен начин на живот, храненето по режим е не само трудно, но и невъзможно. Още повече, ако не си доспиваш достатъчно.

"От недоспиването на 100% мога да заявя, че нямам правилен режим на хранене. Храня се с висококалорични храни, енергийни напитки, за да мога да довърша на втората работа, а тя свършва след 00:00ч. Трудно е, да не кажа невъзможно, да се храниш по режим. От факта, че работя на две места, е ясно, че недоспивам. Спя по няколко часа в денонощието, отделно си гледам и детето. Нямам време да преразпределям често, но по малко храната си, а пък за съня изобщо да не коментирам"- каза видинчанката.

Доказано е, че хората, които не се наспиват достатъчно, се движат по-малко, практикуват физически упражнения по-рядко и приемат повече храна, в сравнение с тези, които спят поне по 8 часа на денонощие. Затова е добре, ако в ежедневието не може да разпределите храненето си, то поне да отделите нужното време да се наспите.


*Повече по темата може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00