Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли недоспиването да доведе до затлъстяване

Снимка: Pixabay




Един от водещите здравни проблеми на 21-ви век, който  и сред най-честите причини за смърт в света, е затлъстяването. В България една четвърт от населението страда от затлъстяване, а всеки втори е с наднормено тегло. Най-честите причини за това вероятно не са тайна за никого- липсата на движение, неправилното хранене, хроничният стрес, прекомерната консумация на алкохол... До тях обаче се нарежда една не толкова известна за хората причина, а това е недоспиването. Сигурно се питате защо и как трупаме килограми, ако не сме си доспали? Според психолога Катя Райчева трябва всеки да има ритуал преди лягане, чрез който да преминава от динамичната среда, към спокойната.

"Режим. Да се храним по едно и също време и да си лягаме по едно и също време. Тогава организмът се чувства добре, защото биологичният часовник работи ритмично. Всеки човек да си има ритуал преди лягане. Решавам, че ще си лягам- отивам, оправям си леглото, изваждам си пижамата, отивам, мия се.. След това пия една топла напитка. Всеки си изработва някакъв ритуал преди лягане, за да може постепенно да премине от състояние на бодърстване към състояние на сън. Това не става с включено и изключено" - каза за Радио Видин Катя Райчева.

Освен психологическа страна, проблемът влияе и на здравето ни. Според Георги Славов- специалист-диетолог, режимът на хранене оказва ключова роля в нормалната функция на човешкия организъм, като влияе както на спането, така и на трупането на килограми.

"Когато има недоспиване, това значи има някакви нарушения. Това създава условия на хората да не се ограничават от храната и ядат каквото им падне. Хубаво е да се спазва един определен режим според сезона и според това, какво е състоянието на човек. Трябва да се спазва хранителен режим, който да бъде така устроен, че човек да не изпитва глад, особено вечерно време. Те какво правят хората? Цял ден са на работа, с кафета и с някакви други изкуствени храни. По този начин потискат усещането за глад и като се приберат вечерно време, грубо казано озверяват и започват да се хранят малко повече, отколкото трябва. Затова трябва на всеки 3, максимум 4 часа, да се приема някаква храна" - посъветва специалистът.

Диетологът съветва още да не консумираме никаква храна след 19 часа, защото системите в организма ни след този час са по-мудни и не обработват погълнатата храна по начина, по който биха я обработили рано сутрин.

Изключения от нормите има и те не са никак малко. Ели е майка, работи на две места,  и признава, че при по-динамичен начин на живот, храненето по режим е не само трудно, но и невъзможно. Още повече, ако не си доспиваш достатъчно.

"От недоспиването на 100% мога да заявя, че нямам правилен режим на хранене. Храня се с висококалорични храни, енергийни напитки, за да мога да довърша на втората работа, а тя свършва след 00:00ч. Трудно е, да не кажа невъзможно, да се храниш по режим. От факта, че работя на две места, е ясно, че недоспивам. Спя по няколко часа в денонощието, отделно си гледам и детето. Нямам време да преразпределям често, но по малко храната си, а пък за съня изобщо да не коментирам"- каза видинчанката.

Доказано е, че хората, които не се наспиват достатъчно, се движат по-малко, практикуват физически упражнения по-рядко и приемат повече храна, в сравнение с тези, които спят поне по 8 часа на денонощие. Затова е добре, ако в ежедневието не може да разпределите храненето си, то поне да отделите нужното време да се наспите.


*Повече по темата може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50