Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проследяват от разстояние здравния статус на възрастни от Северозапада

Снимка: Радио Видин

Електронни устройства помагат да се следи от разстояние здравословното състояние на възрастни хора от Северозапада. Показателите се предават в контролен център, който е във Враца. Засега услугата ползват самотни възрастни хора, обслужвани от центровете "Домашни грижи", разкрити в седем общини. Освен във Видин, такива има в Белоградчик, Бяла Слатина, Враца, Криводол, Монтана и Оряхово. 


Дейността на центровете е с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по проекта "Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания". Проектът се изпълнява от БЧК в партньорство с Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика и Норвежката асоциация на местните и регионални власти. По него се предоставят медицински и социални услуги в домашна среда. Обхванати са 700 души от седемте общини. 290 от тях вече ползват и новата услуга за проследяване на здравния статус.


Христина Георгиева ползва услугите на центъра "Домашни грижи" във Видин. Тя е с множество заболявания и трудно се движи. На ръката си носи устройство, което отчита основните показатели на здравния статус, а данните се предават в контролния център, който е във Враца. Казва, че така е по-сигурна:

"С тези гривни имаме някаква надежда. Имаме и телефони към тях."

Услугата се нарича телеасистенция, обясни Моника Величкова, ръководител на център "Домашни грижи" във Видин:


"Самата телеасистенция представлява това- едно мобилно устройство и една гривничка. Гривната се поставя на ръката, а мобилният апарат играе ролята на предавател, който предава информацията в един кол- център. С гривните се следи сатурация, активност на потребителите. Отчитат се брой стъпки, херве-това са едни сърдечни манипулации, които се наблюдават 24 часа и по тях можем да съдим дали има някакво предсърдно мъждене, дали даден потребител е за пейсмейкър, защото има хора, които имат по-нисък или по-учестен пулс. Могат да бъдат предвидени някои неща. Цялата информация може да бъде записана, принтирана и потребителите да я представят на своите лекари. Това е в техен интерес. Другото устройство от телеасистенцията е един CRC3 апарат, сърдечен апарат, който е с ЕКГ отводи. Пак имаме мобилно устройство, което предава информацията. Това е така нареченият холтер. Той измерва и кръвното. Има една щипка, която се поставя на ухото на потребителя. Съвсем леки са. До момента сме поставили на една жена, която има сърдечен проблем. Може да се постави за 12, за 24 часа, в зависимост от това, какво искаме да наблюдаваме."


Данните от електронните устройства се анализират в контролния център. Проследяват се в реално време 24 часа в денонощието, обясни Момчил Манев, който е в екипа от медицински специалисти.


"На базата на тези данни ние анализираме състоянието на потребителя. Евентуално, ако ни покаже системата, че те надвишават стойностите, които са зададени като параметри в системата, се обаждаме на потребителя. Когато се свържем, говорим с тях, за да се убедим във физическото и здравословното им състояние. Ако не успеем да се свържем с тях по една или друга причина, се обаждаме на мениджърите по място. Да речем, ако  е Видин, изпращат човек от екипа на място, за да се увери в здравословното състояние и да се погрижи."


Системата работи активно от два месеца и вече има ситуации, в които наблюдението е било решаващо:


"Успешно работи. Вече има няколко случая, при които сме засекли проблеми със здравословното състояние."


Услугите, както и електронните устройства са безплатни за тези, които ги ползват. В системата ще бъдат обхванати още възрастни хора от Северозапада. В реално време ще може да се следи здравния статус на 500 души.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" слушаме Йелена Томашевич

Сръбската Дженифър Лопез, както я наричат феновете й, е родена на 1 ноември 1983 г. в Крагуевац, Сърбия. Тръгва по пътя на славата едва осемгодишна, когато печели детския песенен конкурс „Шарениада“ в Крагуевац. Песните на певицата ѝ донасят много отличия през годините. Представя Сърбия на проведената в Белград „Евровизия 2008“ с песента „Оро“ (Хоро) и..

обновено на 19.01.25 в 18:20

"Неделник" от 19 януари 2025 година

Сняг. Имаше. Сега няма...Но чуден месец е януари. Любимят месец на Йордан Радичков . Да. Днес обаче ще го поменем, защото на 22 януари се навършват 21 години от кончината на великия Йордан Радичков. Какво още може да се каже за него след като толкова много е изречено вече. Може би неговите думи говорят сами по себе си за него. Ето какво казва..

публикувано на 19.01.25 в 13:43

Да се научим да благодарим на Бога

Неделята, в която се намираме днес е обявена като Дванадесета неделя след Неделя подир Въздвижение – на десетте прокажени. "И когато влизаше в едно село, срещнаха Го десет души прокажени, които се спряха отдалеч и с висок глас викаха: Иисусе Наставниче, помилуй ни! Когато ги видя, рече им: идете, покажете се на свещениците. И когато..

публикувано на 19.01.25 в 08:00

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18