Днес е Световният ден на водата. Той се отбелязва от 1993 г. насам под егидата на ООН. Целта е да се привлече внимание върху важността на питейната вода и защитата на водните ресурси. Всяка година се акцентира върху различни аспекти.
Темата за 2022 г. поставя акцент върху стойността на подземните води и какво означават те за хората. Още по-любопитна тема за един от сценариите, които се очертават за нашето бъдеще, са климатичните условия и промяната на климата. За България прогнозите са за засушаване, което налага още отсега да се мисли за по-рационално използване на водните ресурси, каза Емил Гачев- доцент в Югозападен университет "Неофит Рилски" в катедра "География, екология и опазване на околната среда“.
“Най-напред това в голяма степен зависи и от това как ще продължи да се променя глобалния климат, което отчасти е човешкия натиск върху природата. Знаете- изгарянето на въглеродните емисии увеличава съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата и нараства парниковия ефект. С това се обяснява нарастването на температурата в последните няколко десетилетия, като тук трябва да сложа една скоба, че това затопляне има и естествена основа, но ние хората се стараем така доста добре да засилим затоплянето. От тази гледна точка за България сценария зависи от силата на затопляне, но върви в една посока и тази посока действително е към засушаване на климата и причината за това е в нашето разположение. България в генерален план се намира в източното Средиземноморие, Средиземноморския регион, климатично ние гравитираме към Южна Европа и когато се увеличава температурата на земята, това означава увеличаване на енергията в атмосферата и засилване на всички процеси, които в атмосферата се развиват. От тази гледна точка се засилват въздушните потоци. Тази въздушна маса, която от Екватора се издига и се спуска над пустинята Сахара, когато има повече сила ще започне да достига по- на север и всъщност тази зона на спускане на въздушната маса, която е причина за пустинния климат на Сахара, ще има тенденция "да емигрира" на север… Ако вземем някаква статистика средно за 10, 15, 20 години, ние ще отбележим едно леко намаляване на валежите… Прогнозата, която смятаме за реалистична е, че до края на века може би с около 15 % валежните суми над страната ще намалеят… Ако сложим обаче и известно повишаване на температурите, всъщност засушаването ще бъде по-изразено, защото когато въздухът е по-топъл, той реално е и по-сух, т.е. когато е по-топъл, той съдържа и повече влага и по-трудно стига до кондензация и до образуване на облаци. Така че и от двете страни и от към затопляне и от засушаване, климатът ни води до по-малко валежи. Което е ... една лампичка, която е светнала и ни призовава отсега да мислим и да взимаме мерки за водните си ресурси. Това е най-ценният ресурс, който имаме и който ще бъде най-ценен в бъдеще."
Инициативата за отбелязване Деня на водата се координира от механизма на ООН за достъп до вода и насочва вниманието към 2 млрд. души на планетата, които живеят без достъп до питейна вода. Фокусът е поставен върху предприемане на действия за справяне с водната криза в световен мащаб. Водата не е обикновен търговски продукт, а наследство, което трябва да бъде опазвано и защитавано. Тя е в основата на живота на Земята. Качеството на живот пряко зависи от качеството на водата. Доброто качество на водите поддържа здрави екосистемите и следователно води до подобряване на човешкото благосъстояние и обратно – лошото им качество вреди на околната среда и човечеството.
Водата е ценна, затова от една страна ние трябва да възпитаме в нашето общество пестеливи практики и от друга трябва да организираме така производството си, че да не се разхищава вода, каза още Емил Гачев:
"Замърсяването е все по-голяма заплаха за качеството на водните ресурси. Човешката дейност през последните 50 години е отговорна за най-голямото замърсяване на водните ресурси в цялата история. Много замърсители оказват негативно влияние върху качеството на водата в дългосрочен план, което застрашава човешкото здраве. Като резултат количеството питейна вода е значително намаляло. Много по-евтино е да се предотврати замърсяването на водните ресурси, отколкото борбата с последиците от замърсяването. Опазването и поддържането на водните пространства осигурява устойчивост на екосистемните "услуги“ – блага като питейната вода, рибарство, отдих и туризъм."
"Хора, пазете реките, пазете деретата!"- апелира Емил Гачев:
"Реките не са място за изхвърляне на боклук. Това е било едно време, това е било време, в което не е имало толкова отпадъци, едно време, в което отпадъкът е бил предимно органичен. Знаем популярната теза, че в края на селото, в дерето, това е сметището. Не, това не може да бъде вече сметището. Не и за тия отпадъци, които ние ползваме. Това е най-важното, защото водата в това отношение има свойството, дето се казва "да си го връща“. Този боклук, който ние сме изхвърлили там, един ден ние ще го пием и ние ще го ядем. Затова ето това е до съвестта на всеки човек, което може да свърши.“
Качеството на водата е ключът към здравето на хората и екосистемите, като съществуват многобройни допълнителни ползи от подобряването му. Животът на човечеството зависи от водните ресурси, следователно опазването им от замърсяване е отговорност на всеки. Тази отговорност не може да бъде оставена само и единствено на държавните власти. Всички сектори, публични и частни, следва да предприемат подходящи и адекватни действия за предотвратяване на замърсяването.
Световният ден на водата 22 март предполага споделена отговорност от всички заинтересовани страни – от хората и местните общности до международните организации и гражданското общество, за опазване качеството на водата и живота на Земята.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл*
Нова благотворителна акция стартираха младите художници от студиото по изобразително изкуство "Рени арт" в Монтана . Учениците на Таня Василева подредиха свои творби, за да подкрепят едно от децата на "Българската Коледа" - 4-годишно момиче , което два пъти седмично пътува за лечение. Произведенията им са експонирани в зала "Кутловица", където снощи..
Премиерният спектакъл на Държавен куклен театър-Видин "Коледна градина" ще пренесе публиката на един северен британски остров и ще им разкаже една история за мечтите и приятелството. Автор, сценограф и режисьор е Бояна Минковска. Нейните герои - няколко симпатични животинчета, оживяват с помощта на Теа Абрашева , която освен актриса е и..
На 11 декември отбелязваме Международния ден на планината . Отбелязва се от 2003 г. с резолюция на Общото събрание на ООН, за да се популяризира значението на планината за живота на хората, на устойчивото развитие на планинските райони и за подкрепа за планинските народи. Планината е нещо уникално. Тя ни дарява с чист въздух, пречиства..
Колетка Павлова празнува 65-годишнина с премиера на нова поетична книга. "Когато мечтите ми свършат" съдържа около 100 стихотворения, вдъхновени от природата, любовта, приятелите, празниците. Това е втората стихосбирка на поетесата и учител с дългогодишен стаж. Излиза близо 15 години след първата - "Неведоми пътища". "Заглавието е лека..
Тази вечер във Видин ще се състои празничният гала концерт "По вълните на синия Дунав" , организиран от Симфониета-Видин. Музикалното събитие ще предложи на публиката богата програма от класически произведения , вдъхновени от красотата на Дунав и зимния празничен дух, каза за Радио ВИДИН един от най-талантливите български певци и режисьори в..
Представителни изяви на клубовете по интереси се проведоха в ПГТ "Михалаки Георгиев " във Видин. Във вътрешноучилищните състезания се включиха няколко клуба по интереси - "Млад сервитьор-сомелиер", "Млад барман", "Млад готвач". Шестима са учениците, които се надпреварват в приготвянето на салати. Те са членове на клуб "Млад готвач"...
Сдружение „ЕРА“ обявява благотворителна кампания в помощ и подкрепа на Православен център за лечение на зависимости в областния град. Дарението ще включва основни хранителни продукти (олио, брашно, захар, ориз, спагети, месо и други, както и хигиенни материали - тоалетна хартия, паста и четки за зъби, препарати за чинии, салфетки, без..