Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тази година Часът на Земята изпраща послание за мир

Снимка: WWF

Природозащитната организация WWF избра да стартира тазгодишното издание на кампанията си за Часа на Земята в деня, в който за юбилеен 50-и път светът отбелязва Международния ден на гората. Горите са сред най-значимите природни богатства, с които разполагаме. Освен че са дом на 80% от сухоземното биологично разнообразие, чрез своите екосистемни услуги те допринасят за нашето здраве и благоденствие, а също и осигуряват дървесина за икономиката. Те са и най-големите складове за въглероден диоксид след океаните, поради което играят ключова роля за климата на планетата. 
Днес обаче, горите са изложени на риск.
Войната в Украйна, както всяка война, освен човешки жертви, страдание и дългосрочни икономически последици, води след себе си редица съпътстващи щети. Една от тях е унищожаването на природата. Експертите на WWF предупреждават какво можем да очакваме, ако боевете продължат.
Мащабните маневри на тежкотоварни превозни средства и военна техника, незаконната сеч и разчистването на територии за военни действия влошават състоянието на горите и могат да увредят структурата на местообитанията. Експлозиите, причинени от артилерийски обстрел, увеличават риска от пожари в горите с последици за биоразнообразието. Също така при дългосрочно струпване на бежанци в лагери, в които не е обезпечено отопление, биха могли да бъдат обезлесени цели райони. А минните полета са в състояние да ограничат достъпа на горските служители до големи площи, както и да ги превърнат в опасни територии за едрите бозайници.
"Пролетта е времето, в което повечето животни раждат и се грижат за малките си. Сега бойните действия ще попречат това да се случи нормално в целия необходим им периметър. Мащабното безпокойство ще доведе до прогонване на редица животни от обичайните места за размножаване. Лесният достъп до оръжие може да улесни условията за бракониерство, докато обособените пространства на безвластие създават предпоставки за престъпления срещу дивата природа", коментира Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.
Данните сочат, че Украйна разполага с 35% от биоразнообразието на Европа. Това включва повече от 70 000 вида, много от които редки, реликтни и ендемични. 16% от страната е покрита с гори, а 8633 защитени територии покриват площ от 41 000 квадратни километра. В Украйна има също и 50 влажни зони с международно значение с обща площ от 9500 квадратни километра. Цялото това природно богатство е застрашено пряко или косвено от военните действия, а дългогодишните теренни усилия на организации като WWF могат да бъдат обезсмислени. 
У нас отбелязваме Деня на гората с тематична фотоизложба
"Националният природонаучен музей при БАН, WWF България, Столична община и фотографът Димитър Караниколов обединяват своя глас в подкрепа на кампанията "Часът на Земята" – 2022 с фотоизложбата "Природен калейдоскоп". Тя ще бъде открита официално в 18:00 часа на 21.03. (понеделник) в Галерии на открито в Градина "Кристал".  Селектираните кадри представят пейзажни ракурси от България, Мексико, Боливия, Гърция, Турция, Мианмар, Бразилия, Намибия, Ботсвана, Исландия, Индонезия, Малта, Монголия и Танзания. Сред официалните гости на събитието ще бъде и изпълнителният директор на WWF България Веселина Кавръкова. Тя ще разкаже за традицията на Часа на Земята и ще отправи призив за мир, в който хората да живеят в хармония един с друг, за да могат да се грижат и за своя общ дом – планетата.
Очакваме ви!
Часът на Земята в България се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: НОВА, БНР, БНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-Варна, БНР-Видин, БНР-Стара Загора, в-к "Дневник", сп. "Бакхус", Karieri.bg, Vesti.bg, Sinoptik.bg, ClubZ.bg, OFFNews.bg, Под Тепето, GoBio.bg, Programata.bg,  сп. "Българка", ТВ Туризъм и See.bg 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 12 декември 2024 година

Съветът на Европейския съюз реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Икономическите ползи за българската икономика от приемането ни в Шенгенското пространство ще са големи, коментира за Радио ВИДИН Красимир Кирилов ,..

публикувано на 12.12.24 в 18:05
Красимир Кирилов, председател на ВТПП

Красимир Кирилов: Шенген носи големи ползи, но проверките на Дунав мост 2 остават още 6 месеца

Съветът на Европейския съюз реши единодушно да приеме България и Румъния в Шенген и по суша, съобщиха от унгарското председателство. Контролът по вътрешните граници ще бъде премахнат от 1 януари. Вчера окончателно отпадна и последното препятствие за пълноправното членство на двете страни, след като парламентът на Нидерландия отхвърли проекторезолюцията..

публикувано на 12.12.24 в 17:20

Ръст на болните от скарлатина в област Монтана

Четирикратно увеличение на болните от скарлатина има в област Монтана само за седмица. Случаите са регистрирани в Монтана и Лом.  14 случая на скарлатина са регистрирани през изминалата седмица в Монтанско срещу три за предходната. Заразата е установена в две населени места в региона. От скарлатина най-често боледуват децата от 3 до 13-годишна възраст...

публикувано на 12.12.24 в 17:04
Калин Хайтов, областен управител на област Монтана

Калин Хайтов: Нови сондажи за кладенци са нужни в Монтана

Държавата ще финансира общините за изграждането на допълнителни кладенци. Така ще се гарантира редовното подаване на вода, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Проблемът с осигуряване на питейна вода ще се задълбочава. Затова Министерството на регионалното развитие и благоустройството се обръща към общините да подготвят проекти за..

публикувано на 12.12.24 в 16:51

Във Видин е открит първият училищен център за високи постижения

В Професионалната гимназия "Професор д-р Асен Златаров" във Видин е открит първият от 28-те центъра за високи постижения в професионалното образование и обучение в страната. Инвестицията е с финансовата подкрепа на Европейския съюз от Механизма за възстановяване и устойчивост. Общият размер е близо 97 милиона лева, каза професор Георги Вайсилов ,..

публикувано на 12.12.24 в 16:36

Видин оптимизира разходите за чистота през 2025 година

План-сметката за чистотата на община Видин за следващата година е с по-нисък размер спрямо предходната з а първи път, съобщават от местната управа.    На обществено обсъждане бе представен бюджет от 7 395 396 лева за поддържането на чистотата през 2025 година – намаление от 172 221 лева в сравнение с 2024 година. Оптимизацията на разходите..

публикувано на 12.12.24 в 16:16

Коледен базар събра десетки посетители в Кула

В навечерието на Рождество Христово Детската градина "Звънче" в Кула изненада гостите и жителите на общината с празнична атмосфера и изобилие от домашно приготвени сладкиши и сувенири на традиционния си коледен базар в местното читалище. За инициативата разказва директорът на детското заведение Велина Людмилова : „За поредна година Детска..

публикувано на 12.12.24 в 16:00