Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хляб за сънища" замеси с новата си книга психолог от Лом


Втората си книга с разкази издаде психологът Елеонора Бойчева от Лом. Сборникът "Хляб за сънища" има пет раздела, колкото са и етапите за приготвяне на традиционния хляб, в които авторката е включила своите истории за силата на споделянето. Между отделните разкази са поместени посланията ѝ към читателите. Освен от хляб, днес имаме нужда и от вяра в себе си, смята Елеонора Бойчева. 

"Хляб за сънища" е много специална за мен книга. Всъщност замесих я от всички мои премесвания, ако мога така да кажа, от раждането си до днес. Често обичам да казвам, че ние цял живот премесваме себе си. Всъщност книгата разделих на пет етапа - етапите, стъпките, свързани с приготвянето на хляб. Пресяването на брашното в случая го обвързах с пресяване на спомените, шупването на маята - с разтварянето на любовта и т.н. Във всеки един от раделите включих текстове, които са относими към символиката на самия раздел, свързани с любовта, с вярата, с детството и спомените... "Хляб за сънища" е споделеният хляб - този, който си създал, и този, който си споделил, най-вече умението, което си споделил... Освен от хляб, имаме нужда от вяра, че можем да месим хляб..."
Снимка: Елеонора Бойчева
В голяма част от текстовете на Елеонора Бойчева присъстват бабите, селото и хлябът - пазителите на българските традиции. Те са коренът, който ни е нужен, за да продължим напред, обясни авторката:

"Бабите, селото и хлябът са коренът, вярвам не само за мен, много хора се припознават в моите истории и за много хора именно бабите, селото и хлябът са коренът и са жизнено важни в момента. Обръщането към корена, защото как ще се листи едно дърво, ако коренът не е здрав, изобщо то ще бъде ли живо. Именно заради това са толкова необходими тези наши коренчета в трудното време, в което живеем. То времената не мисля, че някога са били лесни, всяка епоха си има своите войни, своите чуми, своята болка. Но ако корените ни не са здрави, много лесно тази чума ще ни отнесе. Затова аз навсякъде акцентирам колко е важен коренът, занемарим ли корена, дървото няма да се листи."

Героите в "Хляб за сънища" са колоритни и автентични, зад голяма част от тях стоят реални личности. Някои от образите са и събирателни. "Идват, за да лекуват това, което ще ти причини урокът от живота". 

Корицата на "Хляб за сънища" е създадена от Десислава Борисова и Ралица Тодорова - майка и дъщеря. На нея е изобразен пътят на хляба от житото до споделянето на готовия хляб. 
Снимка: Елеонора Бойчева
От "Хляб за сънища" Елеонора Бойчева сподели със слушателите на Радио Видин един от финалните си текстове:

"Животът ни е хляб, приятелю, и какъвто го замесим, такъв ще го вкусваме. Пресявай през ситно сито спомените си, оставай любовта да се разтвори напълно в теб, осолявай с вяра делата си и меси, меси с голи ръце, че да го усещаш как шупва и пълни душата ти. Печи на слаб огън страховете си и ръси с благодарност пътя си, а по него, по пътя разчупвай хляба, който замеси, и подавай комати на гладните.  А после, после ги научи как да месят хляба си. Със споделен хляб се заспива най-сладко, затова е и хляб за сънища."
 
Още залчета от "Хляб за сънища" може да прочетете в личния блог на Елеонора Бойчева. А целия разговор с авторката чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00