За поредна година Часът на Земята обедини милиони хора по света. Най-мащабната международна инициатива, посветена на опазването на планетата, за 15-и пореден път се проведе и у нас, благодарение на WWF България. Възрастни и деца се забавляваха, включвайки се в първото събитие на живо за Часа на Земята от началото на пандемията.
"За първи път от две години насам Часът на Земята се проведе на живо. За нас това е изключително важно, защото ни дава възможност да застанем рамо до рамо с нашите съмишленици- не само пред екраните, но и физически, да споделяме един с друг своите идеи и заедно да се стремим към тяхното реализиране. За съжаление, моментът е изключително труден, както за нас хората, така и за природата. Продължаващите военни действия в Украйна нанасят сериозни щети върху околната среда, които ще се проявяват дълго след края на боевете. А това, уви, ще засегне всички нас“, предупреждава Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.
С призив за мир:
Изпращайки силно послание за мир, жители и гости на София сглобиха красива мозайка от капачки във формата на планетата Земя, предоставена от WWF и техните партньори от Център АЛОС и училище ПГИИ “Проф. Н. Райнов". Не липсваха желаещи да поставят лично своята капачка в мозаечното пано, показвайки символично своята съпричастност към бъдещето на нашия общ дом Земята. Материалите бяха откупени от "Капачки за бъдеще“, а всички, които останаха неизползвани, бяха върнати обратно, за да се използват за каузите на благотворителната организация. Завършената арт инсталация ще бъде изложена на обществено място в столицата.
Изгасихме светлините за 15-а поредна година:
По традиция, датираща от 2008 г., през последната събота на март милиони хора от цял свят изгасят осветлението в домовете си точно в 20:30 за един час, отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще. Знакови сгради на планетата и тази година притъмниха фасадите си в знак на солидарност с природата. Редица публични сгради и паметници на културата у нас също се включиха в кампанията като потънаха в мрак за 60 минути. Сред тях бяха: Храм-паметника "Св. Александър Невски“, Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий“, статуята "Св. София“, Националната и Градската художествени галерии, Археологическия музей, паметника на Васил Левски на площад "Васил Левски“ и много други. А редица светофари в центъра на столицата светеха със зелени сърца през целия ден.
Часът на Земята под формата на изкуство:
Националният природонаучен музей при БАН, Столична община и фотографът Димитър Караниколов също подкрепиха Часа на Земята с тематичната фотоизложбата "Природен калейдоскоп“. Кадрите представят пейзажни ракурси от България, Мексико, Боливия, Гърция, Турция, Мианмар, Бразилия, Намибия, Ботсвана, Исландия, Индонезия, Малта, Монголия и Танзания. Изображенията са селектирани така, че да показват човешкото присъствие на фона на природните стихии. Изложбата ще може да бъде разгледана до 01.04. (петък) в Галерии на открито в Градина "Кристал“.
WWF прави подарък в името на природата:
По случай Часа на Земята WWF България подготви специален подарък на всички любители на природата: 20 нови стикера за комуникация във Viber вече чакат да бъдат използвани. Това е първият изцяло български Viber пакет стикери с главен герой пандата Пан, който по един забавен начин ни напомня да опазваме природата всеки ден. Стикерите с посланията на Пан можете да намерите тук.
Часът на Земята по света:
Часът на Земята вдъхновява природозащитни дейности на всички континенти. Тази година WWF-Намибия се фокусира върху безработни младежи и деца, останали извън училище, ангажирайки ги да поемат активна роля в опазването на природата в своите региони. WWF-Хонг Конг насочи общественото внимание към възстановяването на влажните зони и резервата с международно значение Май По – изключително важен не само за птиците, преминаващи по източноазиатския прелетен път, но и за цялата глобална екосистема на влажните зони. WWF-Великобритания призова всички ни да изчислим екологичния отпечатък от начина си на живот чрез приложението My Footprint app. Така всеки сам ще може да прецени какво да промени в ежедневието си, за да даде своя принос в борбата с климатичната криза.
Часът на Земята в България се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: НОВА, БНР, БНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-Варна, БНР-Видин, БНР-Стара Загора, Dnevnik.bg, сп. „Бакхус“, Karieri.bg, Vesti.bg, Sinoptik.bg, ClubZ.bg, OFFNews.bg, Под Тепето, GoBio.bg, Programata.bg, сп. „Българка“, ТВ Туризъм и See.bg
Столична община е официален партньор на инициативата Часът на Земята.
Започна плащането на местните данъци и такси за 2025 година, съобщиха от общинската администрация на Враца. От там призоваха данъкоплатците да изпълнят задълженията си като внесат нужното за налозите върху недвижими имоти, такса битови отпадъци, данък за МПС, както и патентния данък и налога за таксиметров превоз. От администрацията..
Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели на Видинска епархия кандидати за нов Видински митрополит, посочва на сайта си Българската православна църква - Българска патриаршия . Браницкият епископ Пахомий получи 24 гласа, а Мелнишкият епископ Герасим - 18 гласа. Те събраха изискваните от Устава..
Във Видин започна изборът на нов Видински митрополит, след като настоящият патриарх Даниил, който ръководеше епархията повече от шест години, оглави Българската православна църква. Седем са кандидатите - Велички епископ Сионий, Мелнишки епископ Герасим, Константийски епископ Михаил, Браницки епископ Пахомий, Главиницки епископ Макарий, Велбъждски..
Конкурс за най-качествено домашно вино правят във Вършец. Той е по повод празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан и се организира традиционно от Община Вършец. В него могат да участват производители на домашно вино, реколта 2024 година, бяло и червено. Не се допускат до участие ароматизирани вина. Пробите ще се приемат в Туристическия..
Очаква се днес да станат ясни имената на двамата кандидати за нов Видински митрополит, съобщи пресслужбата на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП). 8 епископи са кандидати за Видински митрополит. С писмо на Смоленския епископ Висарион до Българския патриарх и Св. Синод на БПЦ се отказа в края на миналата седдмица..
На Сретение Госпоне мездренското село Игнатица празнува. В 12:00 часа п о традиция ще се освети курбан на оброчното място до Светещият кръст над Черепишкия манастир. Организаторите канят от 13:00 часа в обновеният салон към читалището на село Игнатица с пожеланието: "Нека за един ден да забравим забързаното напрегнато..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството..