Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпълними ли са готвените промени в Закона за етажната собственост

Снимка: Радио ВИДИН

Промени в Закона за етажната собственост искат от Асоциацията на дружествата управляващи етажната собственост. Причината е, че законът е остарял. Приет е през 2009 година, като преди това е имало Правилник за реда и надзора в етажната собственост, който датира от 1953 година. Редица трудности възникват при управлението и поддръжката на сградите, защото законът не е съобразен със съвременната динамика, смятат от Асоциацията. 

"На първо място проблемите са свързани с високи кворуми за приемане на решения. Голяма част от сградите в България са необитаеми. Това означава, че хората трайно не участват във взимането на решения, в провеждането на Общи събрания. Затова ние предлагаме намаляване на кворума за започване на Общо събрание до 51%. На второ място предлагаме възможност за участие дистанционно в самите решения, защото вече живеем във време, в което свикнахме да може дистанционно да участваме в много типове мероприятия. Така че, защо Общото събрание на собствениците да не бъде едно от тях. Също така предлагаме повишаване на ангажиментите на управителния орган, на домоуправителя на сградата, за да може да се постигне по- прозрачно управление на етажната собственост и да могат да бъдат ангажирани повече хората с поддръжката и управлението", посочи причините за исканите промени секретарят на Асоциацията Ламбро Попов. 

Друга искана промяна е заплащане за физическите лица като домоуправители, които в момента го правят на добра воля. Трябва да се създаде и единен регистър на сградите в режим на етажна собственост, в който да се регистрират всички управители на тези сгради. В момента режимът е уведомителен. Поканата е отправена към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Според Христина Иванова, домоуправител на вход А в блок 6 във видинския комплекс "Вида", трудностите при работата идват от неплатежоспособността на хората:

"Трудностите са най- вече от това, че сме много малко хора и таксите се делят на много малко бройки хора. Таксата става по- голяма, хората нямат възможности и просто това, което говорим, че за Видин е много ниско заплащането и много малко хора работят в семействата и е трудно да се заплащат тези такси", каза Христина Иванова. 

Онлайн участие в събрание е добро решение, но би било трудно за хората. Професионален домоуправител във Видин е решение, защото никой от живущите във входа няма да бъде ангажиран с работата на домоуправителя, но хората трудно биха се съгласили да плащат още, смята Христина Иванова.

Блок 10 в комплекс "Строител" във Видин е осеметажен, с три входа, с по 3 апартамента. Обитаеми са около 55 %. В блока съседите са си създали вътрешни правила, за да могат да се събират такси, да се плащат общите разходи и ако се наложи да се ремонтират общите части.

"Домоуправителят е ангажиран със спазването на вътрешния ред. Провежда се събрание един път месечно на домуващите в самия вход. 50+1 се събираме на обитаемите апартаменти. .ората идват на събрания, решаваме проблем, който е настъпил. Примерно, повреда на асансьора. Трябва да се събират пари и се гласува дали тези пари ще бъдат определени на семейство или на член от семейството", каза Елка Нинова- председател на сдружението на собствениците в блока.

Трудно се стига до консенсус заради безработицата и финансовото положение на хората, допълни Елка Нинова. Блокът е саниран и в момента хората не събират пари за ремонти. Чистотата в блока се поддържа от живеещите. 

Какво смятат за предлаганите промени в закона за етажната собственост Елка Нинова и Христина Иванова може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45