Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водна - селото с много вода и трудолюбиви хора

16
Снимка: Радио Видин


Екипът на радио Видин гостува на село Водна. Селото се намира в община Грамада. Разстоянието от Водна до общинския център е 3 км, , до Синаговци е 12 км и до Видин е 25 км.

Селцето е разположило къщите си  равнината над река Кучовец. Казват, че тукашните хора някога са се преселили от Грамада.

Селото носи име на вода, защото местността е богата на водни ресурси - извори,  чешми, кладенци. Хората тук почитат водата като важен елемент, който дава живот и препитание.

Водна ни посреща със старата си чешма, с която жителите се гордеят.
Чешмата е с три чучура, от които тече чиста планинска вода. Изградена е през 1937 година, зад нея има дълга подпорна стена от камъни, а  наскоро пространството край нея е било облагородено, изградени са беседка и пейки.  


Историята на селото започва от римска епоха, когато тук е имало римско укрепление.
Открити са останки от древно тракийско и римско селище с крепостна стена. В древността е имало работилници за желязо, преработвано в оръжие и земеделски сечива. По тези места са намирани находки, датирани от втората половина на ІV век.

В момента във Водна живеят около 40  души, хора в пенсионна възраст, които са родом от селото и не желаят да го напускат. Тук намират спокойствие, радост и удовлетворение от труда си. Всички хора в селото се трудят. Отглеждат пчели, други гледат кокошки, овце, специална порода кучета, други се грижат за овощни дръвчета.

Кметски наместник на село Водна първи мандат е Яворка Петкова Накова. Тя е родена в селото, дълги години не е живяла тук, но през 2014 година се връща отново у дома, където помага на възрастните си родители:


"Малко са ни жителите, към 20 са по постоянен адрес, иначе се събираме около 40... В миналото е имало около 600 жители... Предимно възрастни са хората, имаме и млада баба с две внучета...  Търсят ме да им оправя телефон, телевизор, за издаване на удостоверения и др... Нямаме магазин и който както намери за добре си пазарува - от Грамада и Видин основно..."

Яворка  Накова отговаря и за село Бояново и се надява през тази година да се извършат някои ремонти:


"Относно годишния ми доклад съм заявила асфалтиране на улицата към параклиса и ремонтиране на моста над реката. За Бояново съм заявила запълване на големите дупки на пътя, който стига до селото. В Бояново живеят 4 души постоянно през зимата- гледат кошери."
Яворка Накова, кметски наместник на село Водна

Жителите на са собственици на  земеделска земя, която отдават под наем на арендатори, най-често се засява слънчоглед, жито, рапица. В миналото се е развивало зеленчукопроизводството, имало е и овощни градини - ябълки, сливи.

В село Водна има хора, които се занимават с пчеларство, те са доволни от условията за отглеждане на пчели, има вода, билки и цъфтящи дървета.


Селото е богато на водоизточници:

"Имаме около 10 кладенеца, върху 3-4 отгоре са поставени конструкции с покрив, имаме и чешми, едната е извън селото с трите чучура, по проект е обновено пространството около нея." 

Здравеопазването в село Водна в момента не може да се осъществява на място, лекар не идва в селото. Очакват новите социални програми, по които да могат да работят хората, които са в трудоспособна възраст и са без работа. 


Людмила Митова с внуците си във Водна


За Водна има написана книга. Автор е Вълко Наков. В книгата  са посочени имената на 17 мъже от селото, загинали в Първата световна война и 5 мъже, загинали  в Балканската и Междусъюзническата  войни.

Има и по-млади хора, в трудоспособна възраст, които обичат родното си село и приемат предизвикателството да живеят в едно малко и  обезлюдяващо, но красиво село. Една от тях е Людмила Митова, която гледа тук и двете си внучета :

 "Живея в селото от 18 години, тук са моите корени, тук е моят мир, гледам си внучките и не бих отишла в града за нищо на света... Селото ни е много хубаво, дава живот на всичко... Радва те изгрева на слънцето, птиците, намираш мир със себе си... За да живееш на село, се иска смелост... Много е трудно, защото няма работа. Ако не са моите деца, които да ми помагат- просто няма как ..."


Най-възрастният човек в селото е 93-годишният дядо Петко Борисов, който казва, че се живее трудно в селото.

Хората във Водна са  гостоприемни, трудолюбиви, отдадени на земята, желаещи да оставят нещо след себе си и къщите им да бъдат наследени от техните деца и внуци.

"Добре живеем, сега има много работа, няма много хора, няма магазин, хляб идва два пъти седмично, иначе е спокойно... Имаме малки пиленца, гледаме ги със смески гледаме и породисти кучета...Трудно е за нас, защото много имоти, дръвчета, лозе ... Идват си децата... Работя по градината цял ден... Кокошки, пуйки, овце гледаме... За да живее човек по-дълго - да се не ядосва най-вече... Пенсионирах се и вече 27 години съм тук, на село... Спокойно се живее, но нямаме магазин...Крепиме я, да знаете ..."


Още за живота в село Водна- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45