Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинската пожарна отбелязва 144 години от своето създаване

14
Снимка: Радио Видин

Във Видин отбелязаха 144 години от създаването на пожарната служба, която е една от първите в страната. Представиха техника и умения за спасяване. Пред ученици показаха евакуация на хора и как се потушава огънят. Сред проблемите, с които пожарникарите се налага да се справят, е недостигът на средства за поддръжката на техниката и на сградата. 


Едно от първите решения на общинския съвет на 31 март, веднага след Освобождението, е именно назначаването на пожарникари, отбеляза началникът на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението"- Видин главен инспектор Димчо Горанов:


"По онова време те са били назначавани от кмета на общината и са били общински служители в специално обособено звено."


По повод годишнината пред ученици в училище "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин показаха как се евакуират хора и се потушават пламъци.


Целта на такива мероприятия е популяризиране на пожарникарската професия, както и формиране на трайни знания и умения на подрастващите при евакуация и при първоначални действия при гасене на възникнал пожар, каза главен инспектор Димчо Горанов-началник на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин:


"Учениците, под ръководството на учителите, бяха изведени на двора, беше извършена проверка на наличността на учениците и се установи, че две деца са се изгубили по коридорите. Наложи се да се сформира разузнавателен екип и група за евакуация от пожарникарите, които да изведат децата. Изведохме децата, с помощта на въздушно-дихателни апарати, оказана им е първична медицинска помощ, след което пристъпихме към демонстративно гасене на пожар с лесно запалими течности в метална тава..."

Осмокласникът Николай Красимиров трябваше да бъдат открит и изведен от училището. Според него работата на пожарникарите е много сериозна.

"Харесва ми работата на пожарникарите, отговорна е... Трябваше ние да седим някъде, все едно ни търсят, намериха ни, сложиха ни маски с кислород и ни изведоха на безопасно място..."

Подобни демонстрации са важни за да може учениците спокойно и адекватно да реагират ако се наложи в реални ситуации, каза Бисерка Каменова директор на училището. 

"Така ние обучаваме учениците да са дисциплинирани, да знаят във връзка със ситуацията как да действат, да са спокойни, да напуснат училището, сградата, на място, където е обезопасено..."

След демонстрацията учениците разгледаха пожарната техника и се запознаха с нейните възможности.

В сградата на пожарната служба пък е уредена музейна сбирка, в която са показани копия на документи, стара екипировка и техника от преди повече от 90 години, разказа главен инспектор Димчо Горанов:


"Това е ръчна противопожарна помпа, едностъпална. Работят хора от едното рамо на другото рамо. Постоянно се помпа вода. От едната страна засмуква. От другата страна изпръсква водата към пожара."


Пожарникарите се изправят се пред огъня със същата самоотверженост като своите предшествениците преди 144 години:


"На човек трябва да му идва отвътре, за да бъде пожарникар, иначе нещата не се получават."


Кристиян Методиев прави избора си да е в екипа на пожарната, когато е на 19 години:


"Най-голямото удоволствие, което може да се изпита от работата е естествено, когато спасиш човешки живот. В моята 12-годишна кариера заедно с моите колеги съм участвал в спасяването на девет човешки живота и чувството е просто неописуемо. Наистина даваме много от себе си за да помагаме на хората."


На пожарникарите освен с огъня се налага да се борят и с проблемите, казва главен инспектор Димчо Горанов. Не достигат средства за поддръжка на техниката и на сградата:


"Друг основен проблем, с който се сблъскваме, е ниската противопожарна култура на населението, особено в малките населени места, където не се спазват никакви противопожарни правила и мерки...проблема с водоснабдяването в малките населени места, изключването на части от уличната водопроводна мрежа, неотремонтирането на пожарните хидранти. Проблем в големите градове пък е паркирането на личните автомобили не където където трябва и не както трябва, което също затруднява движението на противопожарните машини."


Освен да спасяват при бедствия и да потушават пламъци, сред задачите на огнеборците е също да разясняват как да се предпазим и какво да правим  в случай на пожар. Правилата трябва да ги знаем от малки, затова са чести срещите в детските градини и в училищата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 23 юли 2025 година

Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..

публикувано на 23.07.25 в 18:00

"Концерт на гарата" гостува на Северозапада

Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..

публикувано на 23.07.25 в 16:30

В Каленик ще залесяват изгорялата гора

Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване.  Целта е да се преодолеят щетите от   пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни   Габриела Георгиева , секретар на културното средище.   "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...

публикувано на 23.07.25 в 15:25

Лидер на българите в Албания гостува в Мездра

Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..

публикувано на 23.07.25 в 14:59

С историята на светското образование у нас се запознаха мездренски деца

Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..

публикувано на 23.07.25 в 14:27

Видин е домакин на най-голямото модно събитие в региона

Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..

публикувано на 23.07.25 в 13:38
Снимката е илюстративна

Правителството отпусна пари за ремонт на военни паметници в Северозапада

Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..

публикувано на 23.07.25 в 13:18