Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинската пожарна отбелязва 144 години от своето създаване

14
Снимка: Радио Видин

Във Видин отбелязаха 144 години от създаването на пожарната служба, която е една от първите в страната. Представиха техника и умения за спасяване. Пред ученици показаха евакуация на хора и как се потушава огънят. Сред проблемите, с които пожарникарите се налага да се справят, е недостигът на средства за поддръжката на техниката и на сградата. 


Едно от първите решения на общинския съвет на 31 март, веднага след Освобождението, е именно назначаването на пожарникари, отбеляза началникът на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението"- Видин главен инспектор Димчо Горанов:


"По онова време те са били назначавани от кмета на общината и са били общински служители в специално обособено звено."


По повод годишнината пред ученици в училище "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин показаха как се евакуират хора и се потушават пламъци.


Целта на такива мероприятия е популяризиране на пожарникарската професия, както и формиране на трайни знания и умения на подрастващите при евакуация и при първоначални действия при гасене на възникнал пожар, каза главен инспектор Димчо Горанов-началник на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - Видин:


"Учениците, под ръководството на учителите, бяха изведени на двора, беше извършена проверка на наличността на учениците и се установи, че две деца са се изгубили по коридорите. Наложи се да се сформира разузнавателен екип и група за евакуация от пожарникарите, които да изведат децата. Изведохме децата, с помощта на въздушно-дихателни апарати, оказана им е първична медицинска помощ, след което пристъпихме към демонстративно гасене на пожар с лесно запалими течности в метална тава..."

Осмокласникът Николай Красимиров трябваше да бъдат открит и изведен от училището. Според него работата на пожарникарите е много сериозна.

"Харесва ми работата на пожарникарите, отговорна е... Трябваше ние да седим някъде, все едно ни търсят, намериха ни, сложиха ни маски с кислород и ни изведоха на безопасно място..."

Подобни демонстрации са важни за да може учениците спокойно и адекватно да реагират ако се наложи в реални ситуации, каза Бисерка Каменова директор на училището. 

"Така ние обучаваме учениците да са дисциплинирани, да знаят във връзка със ситуацията как да действат, да са спокойни, да напуснат училището, сградата, на място, където е обезопасено..."

След демонстрацията учениците разгледаха пожарната техника и се запознаха с нейните възможности.

В сградата на пожарната служба пък е уредена музейна сбирка, в която са показани копия на документи, стара екипировка и техника от преди повече от 90 години, разказа главен инспектор Димчо Горанов:


"Това е ръчна противопожарна помпа, едностъпална. Работят хора от едното рамо на другото рамо. Постоянно се помпа вода. От едната страна засмуква. От другата страна изпръсква водата към пожара."


Пожарникарите се изправят се пред огъня със същата самоотверженост като своите предшествениците преди 144 години:


"На човек трябва да му идва отвътре, за да бъде пожарникар, иначе нещата не се получават."


Кристиян Методиев прави избора си да е в екипа на пожарната, когато е на 19 години:


"Най-голямото удоволствие, което може да се изпита от работата е естествено, когато спасиш човешки живот. В моята 12-годишна кариера заедно с моите колеги съм участвал в спасяването на девет човешки живота и чувството е просто неописуемо. Наистина даваме много от себе си за да помагаме на хората."


На пожарникарите освен с огъня се налага да се борят и с проблемите, казва главен инспектор Димчо Горанов. Не достигат средства за поддръжка на техниката и на сградата:


"Друг основен проблем, с който се сблъскваме, е ниската противопожарна култура на населението, особено в малките населени места, където не се спазват никакви противопожарни правила и мерки...проблема с водоснабдяването в малките населени места, изключването на части от уличната водопроводна мрежа, неотремонтирането на пожарните хидранти. Проблем в големите градове пък е паркирането на личните автомобили не където където трябва и не както трябва, което също затруднява движението на противопожарните машини."


Освен да спасяват при бедствия и да потушават пламъци, сред задачите на огнеборците е също да разясняват как да се предпазим и какво да правим  в случай на пожар. Правилата трябва да ги знаем от малки, затова са чести срещите в детските градини и в училищата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 600 са безработните над 50 годишна възраст в общините Враца и Криводол

Безработните лица на 50 г. и над тази възраст в края на януари са 622, личи от анализ на бюрото по труда, което брои хората без препитание в общините Враца и Криводол. В първата работа си търсят 472-ма, а във втората 150 мъже и жени. От трудовата борса отчитат увеличение със 70 лица.  192-ма мъже и жени с намалена работоспособност чакат милостта на..

публикувано на 23.02.25 в 13:34

До края на месеца се приемат заявления за съдебни заседатели в Лом

Крайният срок за подаване на заявления за съдебни заседатели към Районния съд в Лом е 28 февруари 2025 г., съобщават от общинската управа в града. Местният парламент удължи процедурата в началото на този месец, заради непопълнена квота от 30 заседатели за Районния съд. В съобщението се посочва, че документите се подават всеки работен ден от 08.00..

публикувано на 23.02.25 в 13:22

Млади хора от Мездра организират викторина за 3 март

Младежите от неправителствената организация БУМ - Будни Устремени Мездренчани организират поредната си изява, този път посветена на 3 март.  От 18.00 часа, в традиционното място Кафе "Роял" Мездра те канят малки и големи да отбележат  заедно годишнината от Освобождението на България с една забавна викторина. Целта, която си поставят е да..

публикувано на 23.02.25 в 11:55

Почистиха голямо сметище във врачанската болница

Повече от 2 години бяха необходими на ръководството на врачанската болница, за да ликвидира незаконно сметище в двора на най-голямото лечебно заведение в областта. Натрупването на неопасни отпадъци на площадката е ставало с години, а едва в края на януари мястото е било почистено, съобщиха от ръководството на МБАЛ "Христо Ботев". В  двора на болницата..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

В Кула се подготват да посрещнат Баба Марта

Доброволците от сдружение "Северозапазване" заедно със служителите от Дирекция "Социално подпомагане" - Кула за трета поредна година украсиха в червено и бяло дървета в центъра на Кула за Баба Марта. Инициативата е под мотото "Баба Марта тръгнала в Кула се спънала", за един по-шарен, по-цветен и по-красив град.  По случай празника на Баба Марта, от..

публикувано на 23.02.25 в 08:43

Козлодуй стартира процедура за прехвърляне на болницата в държавна собственост

Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия.  В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Паметник на Мистер Сенко ще бъде издигнат в родния му град Враца

Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста.  В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..

публикувано на 22.02.25 в 15:00