Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Шегата трябва да е добронамерена

Пошегувахте ли се с някого или станахте първоаприлска жертва

По традиция е прието днес, 1 април да се шегуваме и разказваме забавни небивалици на приятели, колеги и близки. Целта е в Деня на хумора и шегата заедно да се посмеем. Някои видинчани успяха да се помайтапят със свои близки, други пък бяха в ролята на "жертва", показа анкета на Радио ВИДИН.


"Засега не съм се шегувал още, брат ми като си дойде 100 %... Най-гадната шега е да те оцапат с нещо, когато се събудиш- нещо такова. Братовчед ми още си ми я прави. И на мен ми е забавно, но той се сме много повече и понякога е неприятно... Предимно шеги с колеги на работа. Да те пратят някъде, че някой те търси, примерно от предприятието на портала. Е такива, дребни, да, ама разстоянието е 300 м. и биеш път и после се връщаш обратно. Обикновено гледаш да си върнеш по някакъв начин... Сутринта се пошегуваха с моя съпруг. Тъй като той работи към напоителни системи, че река Дунав се е вдигнала много и след 1 минута, спокойно началник днес е 1 април... Моите внуци обичат да се шегуват. Казват, бабо имаш пратка, отивай да си я вземеш..."


Шегата може и да не е толкова безобидна. В някои случаи майтапът може да обиди отсрещната страна. За да не се случва това, шегата би трябвало да е добронамерена, да предизвиква смях и приятни усещания, коментира за Радио ВИДИН Виолина Славкова психолог от Враца.


"Шегите са удачни тогава, когато са желани. Когато и страната, която се шегува и страната, която е приемник на шегата са настроени на една и съща вълна и когато темите не са прекалено лични. Има общоприети неща, свързани със здравето, семеен живот или може би с хора, които не са ти прекалено близки. Шегите могат да бъдат смешни, когато са разбрани, когато са уместни, казани в подходящо време, в подходяща среда и естествено от най-близките най-лесно могат да бъдат възприети... Разбира се, че с непознати хора като цяло въобще не е уместно да се шегуваме, просто защото наистина не знаем на какви теми е подходящо да го направим. Често пъти шегата може да бъде разтълкувана и като подигравка, като присмех... Ами, както се казва, смехът е здраве, здравето е това, което пожелаваме винаги, когато някой има празник, когато искаме нещо хубаво да се случи на скъпи наши хора. Така че, доброто настроение, радостта, това е нещо, което ни поддържа в едни добри вибрации и е хубаво наистина, когато можем да ги изпитваме..."


Първоаприлските шеги са традиционни не само за България, в много страни по света почитат днешния ден. За това ако искате да се помайтапите с някой близък и все още не сте го направили, днес ви е простено. В определените граници, разбира се! .

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07