На 8 април се навършват 90 години от учредяването на Дружеството на запасните офицери в Белоградчик. Според учредителния протокол Дружеството е създадено през 1932 година. Съюзът на запасните офицери е българска обществена организация създадена през 1908 година като обединение на офицери, които вече не са на действителна служба. Целите на Дружеството на запасните офицери в Белоградчик са да се поддържа висок престижа на българския офицер, да съдейства за съхранението на войнските традиции и националните идеали и да бъде живата връзка на бившите офицери с българската армия. Организацията става особено мощна и влиятелна след Ньойския договор от 1919 година, когато войската е драстично намалена и хиляди офицери преминават в запаса.
"В книгата по закона за юридическите лица на Окръжен съд Видин, копие от която съхранява Държавен архив Видин, с дата 8 април 1932 година е регистрирано учредяването на Дружество на запасните офицери - Белоградчик. Вписани са целите на дружеството. А те са: Чрез културно обществена дейност да ратува и да се бори за народните интереси, второ - за законността, обновата и реформирането на страната в духа на новото време, трето - за създаване на една истинска народна армия, която да се издигне до степен върховен страж на върховните интереси и четвърто - за пълно единомислие и единодушие между Армията и Съюза като цяло, неделими по дух и назначение.", разказа пред Радио Видин началникът на отдел Държавен архив Видин Светлана Кръстева.
На 26 май 2009 година, благодарение на упоритостта на подполк. Милчо Манолов, отново се учредява Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва в Белоградчик. Тогава в община Белоградчик има 23 живи участници във войните.
Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) е сдружение регистрирано съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност. Съюзът е наследник и правоприемник на всички активи и пасиви на създадените през 1907 год. Съюз на запасните офицери и през 1910 год. Съюз на запасните подофицери, закрити през 1944-45 год. Съюзът е възстановен на учредителния първи конгрес, проведен на 23 януари 1990 година. Видин и Оряхово са сред първите дружества, които са създадени през 1907 година, каза за Радио Видин председателят на областната организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва полковник Венизел Петков:
"Родоначалник на сдружението на офицерите от запаса в България е командира на 6-та гранична рота от 6-та пехотна дивизия, който през 1898 година с писмо до министъра на войната тогава и до редакции на редица вестници предлага създаването на сдружение на офицерите от запаса... Първите дружества и клубове се създават в България през 1907 година в София, във Видин, в Оряхово - общо над 12 са дружествата в страната, в по-големите гарнизони. През 1907 година софийското дружество изработва проект на устав и с писма изпраща предложения до създадените вече дружества в страната за обединителен конгрес, който се провежда в София през 1908 година. По-късно през 1910 година в страната се създава сдружение Съюз на подофицерите в България. Двете родолюбиви организации членуват поотделно до 1944 година, като през 1921 година в страната се създава федерация на съюза на офицерите и на съюза на подофицерите в страната. Дейността на съюза през годините е прекъсната по време на Първата балканска и Втората балканска и Междусъюзническата война, и Първата световна война, тъй като почти всички офицери от запаса са мобилизирани в действащата армия. През 1944 година съюза е закрит, а през 1947-48 година, със закон, имуществото на съюза, което представлява над 1 милиард тогава златни лева, е конфискувано от държавата. Възстановяването на съюза се извършва с настъпването на демократичните промени в страната през 1989-90 година, като първоначално е носил името Съюз на офицерите, сержантите и старшините от запаса, а сега носи вече името Съюза на офицерите и сержантите от запаса".
Видинската организация на съюза събира документи и ги предоставя на отдела на Държавен архив във Видин, на музея във Видин, на Военноисторическия музей в София и на Държавен архив София. Към момента областната организация на Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Видин наброява над 290 члена. Предстои възстановяване на паметника на загиналите през Първата световна война в село Киреево, каза полковник Петков:
"Успяхме да установим местата на загиналите през Първата световна война в село Киреево, което е в гробищния парк на селото. За съжаление, това което е остатъците от паметника е в крайно лошо състояние. Подели сме инициатива, повдигнали сме въпроса включително и пред Министерство на отбраната за възстановяване на паметника".
Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва е най-голямата военно-патриотична организация в България, национално и международно призната. Във всички области на страната има областни организации - 28 на брой, а в болшинството общини на страната има създадени общински и районни организации - 112 на брой. В тях работят районни дружества и клубове - общо 710 броя.
"Ти да видиш наш Видин!"- под това мото от днес стартира инициативата "Европа в моя регион". Инициативата ще продължи до 24 май, а целта е да бъдат представени ключови места във Видин, обновени с финансова подкрепа от Европейския съюз, които променят облика на региона и го превръщат в по-добро място за живот, образование и професионално..
Видинчанката Десислава Николова подготвя поредното дарение, част от благотворителната ѝ кампания "Подари щастие“ - този път за децата от детската градина "Тодор Титоренков“ в град Грамада. Средствата за инициативата идват от продажбата на книгата ѝ "Щастлива и красива бременност като моята“, с която Десислава подпомага различни каузи. До..
В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" гостува Надежда Гъжева , общественик, бивш стопански ръководител, а в момента и председател на пенсионерски клуб "Белия Дунав" във Видин. Яна Маринова разговаря с нея за настроението след Великденските празници: "То зависи, и човек трябва да се постарае да се почувства празнично... Празниците..
Народният певец от Враца Юри Крумов , който вече четири десетилетия предава магията на българския фолклор, днес ще зарадва своите почитатели с юбилеен концерт "40 години на сцена" в родния си град. Юри Крумов споделя, че през целия си живот не е правил нищо друго, освен да е артист и да е на сцената. В навечерието на концерта той разказа за..
Може би е най-известен като наставникът на Волфганг Амадеус Моцарт и Йохан Кристиан Бах, но той е много повече от това – францискански монах, превърнал се в страхотен музикален педагог, клависинист, композитор, певец, цигулар, теоретик. Житейският му път започва и завършва в Болоня, като там прекарва и по-голямата част от времето си. Сред научните..
Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града. "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската действителност, често е поставяна на театралната сцена..
Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..