На 8 април се навършват 90 години от учредяването на Дружеството на запасните офицери в Белоградчик. Според учредителния протокол Дружеството е създадено през 1932 година. Съюзът на запасните офицери е българска обществена организация създадена през 1908 година като обединение на офицери, които вече не са на действителна служба. Целите на Дружеството на запасните офицери в Белоградчик са да се поддържа висок престижа на българския офицер, да съдейства за съхранението на войнските традиции и националните идеали и да бъде живата връзка на бившите офицери с българската армия. Организацията става особено мощна и влиятелна след Ньойския договор от 1919 година, когато войската е драстично намалена и хиляди офицери преминават в запаса.
"В книгата по закона за юридическите лица на Окръжен съд Видин, копие от която съхранява Държавен архив Видин, с дата 8 април 1932 година е регистрирано учредяването на Дружество на запасните офицери - Белоградчик. Вписани са целите на дружеството. А те са: Чрез културно обществена дейност да ратува и да се бори за народните интереси, второ - за законността, обновата и реформирането на страната в духа на новото време, трето - за създаване на една истинска народна армия, която да се издигне до степен върховен страж на върховните интереси и четвърто - за пълно единомислие и единодушие между Армията и Съюза като цяло, неделими по дух и назначение.", разказа пред Радио Видин началникът на отдел Държавен архив Видин Светлана Кръстева.
На 26 май 2009 година, благодарение на упоритостта на подполк. Милчо Манолов, отново се учредява Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва в Белоградчик. Тогава в община Белоградчик има 23 живи участници във войните.
Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) е сдружение регистрирано съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на обществено полезна дейност. Съюзът е наследник и правоприемник на всички активи и пасиви на създадените през 1907 год. Съюз на запасните офицери и през 1910 год. Съюз на запасните подофицери, закрити през 1944-45 год. Съюзът е възстановен на учредителния първи конгрес, проведен на 23 януари 1990 година. Видин и Оряхово са сред първите дружества, които са създадени през 1907 година, каза за Радио Видин председателят на областната организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва полковник Венизел Петков:
"Родоначалник на сдружението на офицерите от запаса в България е командира на 6-та гранична рота от 6-та пехотна дивизия, който през 1898 година с писмо до министъра на войната тогава и до редакции на редица вестници предлага създаването на сдружение на офицерите от запаса... Първите дружества и клубове се създават в България през 1907 година в София, във Видин, в Оряхово - общо над 12 са дружествата в страната, в по-големите гарнизони. През 1907 година софийското дружество изработва проект на устав и с писма изпраща предложения до създадените вече дружества в страната за обединителен конгрес, който се провежда в София през 1908 година. По-късно през 1910 година в страната се създава сдружение Съюз на подофицерите в България. Двете родолюбиви организации членуват поотделно до 1944 година, като през 1921 година в страната се създава федерация на съюза на офицерите и на съюза на подофицерите в страната. Дейността на съюза през годините е прекъсната по време на Първата балканска и Втората балканска и Междусъюзническата война, и Първата световна война, тъй като почти всички офицери от запаса са мобилизирани в действащата армия. През 1944 година съюза е закрит, а през 1947-48 година, със закон, имуществото на съюза, което представлява над 1 милиард тогава златни лева, е конфискувано от държавата. Възстановяването на съюза се извършва с настъпването на демократичните промени в страната през 1989-90 година, като първоначално е носил името Съюз на офицерите, сержантите и старшините от запаса, а сега носи вече името Съюза на офицерите и сержантите от запаса".
Видинската организация на съюза събира документи и ги предоставя на отдела на Държавен архив във Видин, на музея във Видин, на Военноисторическия музей в София и на Държавен архив София. Към момента областната организация на Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва във Видин наброява над 290 члена. Предстои възстановяване на паметника на загиналите през Първата световна война в село Киреево, каза полковник Петков:
"Успяхме да установим местата на загиналите през Първата световна война в село Киреево, което е в гробищния парк на селото. За съжаление, това което е остатъците от паметника е в крайно лошо състояние. Подели сме инициатива, повдигнали сме въпроса включително и пред Министерство на отбраната за възстановяване на паметника".
Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва е най-голямата военно-патриотична организация в България, национално и международно призната. Във всички области на страната има областни организации - 28 на брой, а в болшинството общини на страната има създадени общински и районни организации - 112 на брой. В тях работят районни дружества и клубове - общо 710 броя.
Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..
Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..
Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..
Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..