Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април е първият в историята пилотиран космически полет - през 1961, на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток". Полетът продължава 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света.
България е сред страните, които също могат да се похвалят с редица постижения в тази област, обясни за Радио Видин Валери Васев, зам. директор на Института по космически изследвания и технологии към БАН:
"България се явява като един от стожерите на космическите изследвания, като осемнадесета космическа държава, шестата страна в света, която е извела двама космонавти и третата страна, която е произвела космическа храна. България е първата страна, с чиято апаратура, така наречената оранжерия "СВЕТ" е отгледана първата пшеница от семе до семе. Това е един от най-трудните процеси, които се осъществяват в условията на безтегловност и в условията на космическото пространство."
Българската наука е създала и използва в космическото пространство повече от 200 апаратури и уреди, коментира още Валери Васев:
"С изстрелването на един мъничък апарат наречен П-1, апаратура, която е свързана изследването на йонното изследване на земната атмосфера е доказала, че работи. Защото, за да те признаят за космическа държава по конвенцията на ООН от 1965 година, трябва да си изстрелял в космоса не само научна апаратура, но тя трябва да работи и да е изпратила данни за обработка в научните среди. Общо взето ние поддържаме едно много голямо ниво. В момента България в космическите условия, които съществуват е изпратила и работят няколко апаратури", посочи Валери Васев.
"Повече от 150 научни апаратури и уреди защитават мястото на България сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /на 19.02.22 беше изстрелян поредния български уред към МКС/ и с нашия уред за изследване на космическата радиация "ЛЮЛИН – МО", работим на орбита около далечния Марс, като в близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти до Луната и Марс", се посочва на сайта на Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките".
Най-посещаваният туристически обект в община Белоградчик - крепостта "Калето" , е финалист на Балканските награди за туризъм (Balkan Awards of Tourism Industry 2024), които ще бъдат връчени на 5 декември . Общини, хотелиери, туристически агенции и мениджъри в туризма от балканските страни ще превърнат София в столица на Балканите за десетото издание..
Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" е едно от 12-те български училища, което ще се бори за титлата "Училище-посланик на Европейския парламент за 2025 година". Това стана ясно на събрание на Евроклуба в учебното заведение днес. Програмата стимулира училищата на първо място по региони, каза за Радио ВИДИН..
Светлините на коледната елха в Лом ще заблестят утре, 5 декември, от 17:00 ч. на площад "Свобода" пред НЧ "Постоянство 1856". Музикален поздрав ще поднесат детски вокални и фолклорни състави, съобщават от местната общинска управа. На 13 декември празничната програма , която се организира от Община Лом, народните читалища „Постоянство“,..
Коледно ателие в отдел "Читалня" към библиотеката във Видин се проведе днес за най-редовните читатели. Повече разказа библиотекарят Людмила Георгиева: "Днес ще изработваме коледни камбанки, а на следващото ателие ще правим снежинки. Коледните камбанки ще се изработват от прежда, на една кука ще плетем с нашите баби, които са наши редовни читателки...
Във Врачанския драматично-куклен театър започнаха репетициите по една от емблематичните пиеси на Йордан Радичков - „Лазарица“ . Режисурата на спектакъла е поверена на Петринел Гочев. Сценографията и костюмите са дело на Надя Василева-Ковачовска. В ролите ще видим популярни актьори от трупата на театъра, сред които Кирил Стаменов, Вероника..
В рамките на 20-ина минути тази сутрин е бил затворен проходът "Петрохан". Екипи на пътноподдържащата фирма са отстранили две паднали на пътя дървета. От неделя вечерта проходът остана затворен в продължение на близо две денонощия заради разчистване на множество паднали дървета и клони. Снощи към 18:30 часа движението бе..
С нов облик е учителска стая в ПГ "Васил Левски" Мездра. З а удобство на учителите помещението е цялостно ремонтирано, оборудвано е с нови мебели, допълнителен уют внася и цялостната визия, която включва копринени тапети изобразяващи зала на френски замък. Преди реновацията стаята е била в много лошо състояние. След множеството подобрения на..