Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Международния ден на авиацията и космонавтиката- за постиженията на България

Доц. д-р Таня Иванова по време на тестове на първия образец на космическа оранжерия “СВЕТ”.
Снимка: БАН/space.bas.bg

Днес отбелязваме Международния ден на авиацията и космонавтиката. На 12 април е първият в историята пилотиран космически полет - през 1961, на космонавта Юрий Гагарин с кораба "Восток". Полетът продължава 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. 


България е сред страните, които също могат да се похвалят с редица постижения в тази област, обясни за Радио Видин Валери Васев, зам. директор на Института по космически изследвания и технологии към БАН: 


"България се явява като един от стожерите на космическите изследвания, като осемнадесета космическа държава, шестата страна в света, която е извела двама космонавти и третата страна, която е произвела космическа храна. България е първата страна, с чиято апаратура, така наречената оранжерия "СВЕТ" е отгледана първата пшеница от семе до семе. Това е един от най-трудните процеси, които се осъществяват в условията на безтегловност и в условията на космическото пространство."


Българската наука е създала и използва в космическото пространство повече от 200 апаратури и уреди, коментира още Валери Васев:


"С изстрелването на един мъничък апарат наречен П-1, апаратура, която е свързана изследването на йонното изследване на земната атмосфера е доказала, че работи. Защото, за да те признаят за космическа държава по конвенцията на ООН от 1965 година, трябва да си изстрелял в космоса не само научна апаратура, но тя трябва да работи и да е изпратила данни за обработка в научните среди. Общо взето ние поддържаме едно много голямо ниво. В момента България в космическите условия, които съществуват е изпратила и работят няколко апаратури", посочи Валери Васев. 


"Повече от 150 научни апаратури и уреди защитават мястото на България сред първите, овладяващи истински и мащабно космическото пространство. Днес оригинални български апарати работят на Международната космическа станция /на 19.02.22 беше изстрелян поредния български уред към МКС/ и с нашия уред за изследване на космическата радиация "ЛЮЛИН – МО", работим на орбита около далечния Марс, като в близко бъдеще се очаква нов наш уред да предаде специфична информация от самата повърхност на Марс. С тези постижения българските учени и специалисти, дадоха своя неоспорим принос за бъдещ полет на космонавти до Луната и Марс", се посочва на сайта на Института за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките".

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Бърдарски геран започна подготовката за фестивала "Фършанги"

Карнавално веселие ще обземе на 1 и 2 март улиците на Бърдарски геран, където живеят предимно банатски българи. Белослатинското село за поредна година ще посрещне хиляди гости на традиционния фестивал "Фършанги". Програмата вече е готова, обясни предсeдателят на читалището Ирина Босилкова.  "По-голяма част от мероприятията са концентрирани на 1..

публикувано на 25.01.25 в 10:20
устройство за контрол на скоростта

Над 600 нарушения на скоростните режими установиха за седмица в област Монтана

По 90 нарушители на скоростта средно на ден са заснемани през последната седмица по пътищата на област Монтана. При проверки пътните полицаи са констатирали близо 300 нарушения.  639 нарушения на скоростния режим са заснели с камерите униформените по пътищата в област Монтана. През миналата седмица са станали 4 тежки катастрофи без загинал и..

публикувано на 25.01.25 в 09:35

Радио Видин с две номинации за Годишните награди на БНР

Голямата награда "Сирак Скитник" за принос в развитието на Българското национално радио и Годишните награди за радиожурналистика и радиопроект ще бъдат връчени на церемония по повод 90-годишната на обществената медия. Радио Видин участва с две номинации. За Награда за радиожурналистика за открояващо се присъствие пред микрофона, за отстояване на..

публикувано на 25.01.25 в 08:16

Българското национално радио на 90 години

На 25 януари се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. На тази дата през 1935 г. е подписан указът на Цар Борис III, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост и така официално се дава началото на "Радио София", както е било наричано БНР. През юни същата година за първи главен ръководител на Общественото..

публикувано на 25.01.25 в 07:46

Снимката на 24 януари 2025 година

Враца почете паметта на жертвите от бомбардировката през 1944 г. С общо възпоменание в храм "Свето Възнесение" бяха почетени загиналите от бомбардировки над Враца през 1944 г., съобщават от местната управа. Учениците във Враца преминават на онлайн обучение от понеделник. Рязък скок на болните от грип и остри респираторни заболявания..

публикувано на 24.01.25 в 18:05

Учениците във Враца преминават на онлайн обучение от понеделник заради грип

Рязък скок на болните от грип и остри респираторни заболявания предизвика изпращането на учениците във Врачанско по домовете им от понеделник. Това реши областния оперативен щаб, председателстван от губернатора Николай Николов. Директорът на РЗИ д-р Чавдар Манов обобщи данните от последните дни – 205 на 10 000 души, което е близо до епидемичните..

публикувано на 24.01.25 в 17:31

Грипът настъпва в Монтана

Монтана е пред грипна епидемия . Медицинският съвет при областния управител отложи за понеделник взимане на решение за грипна епидемия и евентуално преминаване на учениците на онлайн обучение. Заболелите от грип и остри респираторни заболявания в Монтана продължават да се увеличават. Към днешна дата заболеваемостта е 303 на 10 000 души население..

публикувано на 24.01.25 в 16:50