Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво пише в дневника на един котарак

Снимка: Радио Видин

Книгата "Дневник на котарака беглец" представи пред видински деца Мария Пеева, известна с псевдонима Мама Нинджа. Историята е по истински случай. Главният герой в нея е котаракът Фройд, чийто първообраз е един от домашните любимци на известната блогърка и автор на десетки истории за деца и възрастни. Какво кара котаракът да избяга от вкъщи и от какво бягаме хората, са част от въпросите, с които се обърнахме към Мария Пеева.

"Историята е по истински случай, което децата намират за много забавно. Имаме котарак, който се казва Фройд и изглежда точно като котенцето от илюстрациите, и то наистина избяга един ден... Ние бяхме заминали, той беше вкъщи, идваха да го гледат, но изглежда той се е притеснил, че нас ни няма, че сме се изгубили и тръгна да ни търси. Историята има и много елементи, които са плод на моето въображение, защото няма как аз да знам какво е преживял той... Разказала съм историята, но от негова гледна точка и затова може би децата толкова харесват книгата, защото той е един котарак джентълмен, много самоуверен, много важен и всички перипетии, които преживява, ги разказва все едно е някой герой много смел, но дечицата много добре виждат, че всъщност той е едно сладко коте, попаднало на улицата... Това, че му липсват стопаните, кара Фройд да се превърне в котарака-беглец. Всяко животинче се привързва към стопаните си и има нужда от тях- и в живота е така. Когато ги няма, те му липсват, има нужда от грижи и по тази причина се озовава на улицата, смятайки, че ги спасява, че ги издирва... Ние хората, бягаме от реалността и ни се иска да живеем в по-добър свят... Тези бягства може да са ползотворни, когато избягаме в изкуство, в литература, когато правим някакви хубави неща с отрицателните си емоции... " 

Блогърката признава, че се радва на взаимопомощта, но в последно време се гневи от липсата на човечност във взаимоотношенията:

"Липсата на човечност ме изпълва с негативни чувства и се опитвам и с това да се боря, защото знам, че хората по различен начин реагират на опасност, и за някои "бягството" е в това, да си кажат: "Не, това не се случва! Това не е възможно! Това са фалшиви новини!" - това за тях е спасение от реалността и бягство. Но за мен е много негативен този тип бягство, защото ни прави безчовечни... В същото време ме радва, когато хората си помагат, когато търсят позитивните неща, които могат да направят заедно- това е спасението за човечеството от всяко едно зло..." 

В книгата има и друг герой- изгонено домашно кученце, а Мама Нинджа съветва хората, решили да си вземат домашен любимец, да не действат импулсивно:

"Фреди е кученце, което е гледано в някакъв дом, абсолютно неспособно е да се справя сам на улицата, очевидно не е бил желан и е изхвърлен... За да се избягнат такива ситуации, е добре хората да са сигурни в решението да си вземат домашен любимец, а да не действат импулсивно... Прекрасно е да си имаш домашен любимец, защото ни дава много обич. Животинката, когато се грижиш за нея, то отвръща с толкова чиста обич и е такава добра терапия, когато си изморен... А децата, когато имат домашен любимец, се учат на грижовност- една много добра подготовка за реалния живот, в който те ще станат на свой ред самостоятелни хора... " 

В момента Мария Пеева пише и за деца, и за възрастни, но споделя, че писането за деца не е лесна задача: 

"Книжката за деца е много по-малка, но тя също трябва да казва нещо, да го каже в малко думи и затова за детския автор е много важно да съумява да си предаде посланието по хубав начин, красиво, интересно, и то да е с малко думи- това не е лесна задача..."

Как Мария Пеева приема това, което се случва в Украйна, как я посрещна Видин и какво ще каже котаракът Фройд на видинските деца- чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25