Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крум Бъчваров, Александър Цанков и Борис Джибров - трима професори, учили във видинската гимназия

Автор:

В рубриката "Памет нашенска" продължаваме съвместната ни инициатива със Средно училище "Цар Симеон Велики" - Видин, по повод тяхната 140-та годишнина, да  представяме някои от възпитаниците на видинската гимназия, както и учителите на видинската гимназия от миналото до нашата съвременност. Техните биографии са подготвени от ученици от училището. 

Ради Асенов от 11. клас подготви и представи биографиите на известни учени, политици и военни учили в гимназията. 

Генерал-майор професор Крум Бъчваров постъпва в гимназия "Цар Симеон" през 1909. Завършва я през 1916 с пълен отличен, като отличник на випуска, започна разказа си Ради Асенов:

"Нашето училище му дава възможност да изрази разностранните си интереси. В младежките си години той се проявява предимно като човек на изкуството и спортист. Като благодарение на училището той успява да се прояви като литератор, актьор, художник и спортист. След като завършва гимназията - на третата година от завършването си 1919 - се отдава напълно на политическа дейност. Организатор е на Септемврийското въстание от 1923 година."

Един от най-ревностните противници на Крум Бъчваров е проф. Александър Цанков, останал в българската история като един от нашите министър председатели, разказва още Ради Асенов.

"Цанков е родом от Оряхово. Неговия баща е богат търговец, поради което семейството пътува често. Младият Александър учи в швейцарския град Бургдорф, не успява да завърши местното училище... Поради което семейството трябва да се завърне в България, за да може тук Цанков да завърши своето образование. През 1896 година семейството се завръща в страната и се установява във Видин. Младият Александър Цанков, още първата година, е записан във видинската гимназия "Цар Симеон Велики".

Професор Борис Джибров също е учил във видинската гимназия, допълва Ради Асенов.

"Той учи във видинската гимназия, тогава с името "Димитър Благоев", но не я завършва. Напуска я в 10. клас, когато семейството му се премества да живее в София. Там той завършва медицина. През 1957 година започва работа в Министерството на външните работи. За периода 1962-1992 година е дипломат номер едно на България... Наричан е "човекът протокол"". 

Синът на Борис Джибров - Александър Джибров е могъл да учи във всяко едно училище в България, но баща му е избрал той да учи във видинската гимназия, завършва разказа си Ради Асенов.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кога ще бъде завършен параклисът в село Владиченци

Кога ще приключи  строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..

публикувано на 04.12.24 в 15:14

Дневният център за хора с увреждания в Монтана представя коледна изложба-базар

Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30