"Аз си мисля, че все още никой не може да обясни този проблем", обясни Петя Русинова, която със съпруга си са собственици на 89 кошера. След тази зима обаче, са останали само два. Сега семейството се двоуми дали изобщо има смисъл да възстановяват пчелните семейства.
"Това, което четем и в световните медии, и което коментират и пчеларите в Селановци е, че пчелните семейства напускат кошерите без видима причина. Без да може да се обясни къде отиват и какво се случва с тях. Интересното е, че кошерите са пълни с мед. Не е причината в това, че пчелите гладуват, не е причината и че в кошера са влезли някакви акари или мишки. Кошерът си е там, но пчелното семейство го няма. Няма и умрели пчели... В интерес на истината този процес от години се наблюдава в цялата страна - на различни места с различна сила. Миналата година споменаваха Плевенско и Източна България. Тази година категорично всички пчелари в Селановци са засегнати и сочат, че проблемът е много голям. Говорим, че на места и на 100% са изчезнали пчелите. Няма значение къде в района се намират кошерите - дали са близо до Дунав, дали са в домашна среда, дали са изнесени извън населеното място или близо до нивите, където се пръска - всички са засегнати. Просто пчелите ги няма. В Селановци пчеларството е традиция. Оттук е и един от пчеларите на годината, хора, които развиват пчеларство на промишлена основа. Потърсихме информация, събраха се пчеларите и решиха да изпратят проби от пчели, намерени мъртви в кошерите, за да могат да бъдат изследвани. Най-различни теории има - като се започне от оста на земята и смяната на магнитните полюси и се стигне до това, че е възможно някакви прилепители на това, с което се пръска, да въздействат на пчелите. Факт е, че се споделят различни идеи и че притеснението е много голямо. При 90 - 100 кошера например, в които са вложени много средства и труд се оказва, че са останали само 2-3 и инвестицията е пропаднала... В нашето семейство сега ситуацията е такава - това, което е произведено през миналата година ще бъде продадено и нещата ще приключат. Колебаем се дали да тръгнем отначало, защото разочарованието е много голямо. Моят мъж казва: "Аз няма да ходя в района при кошерите, защото ме боли сърцето, като мина край тях". Нашите кошери не са застраховани и засега сме приключили поне с идеята за такъв бизнес...
Как започва всичко? Още през есента забелязахме, че пчелите започнаха да излитат. Първото предположение беше, че са излетели защото зимата беше топла, но аз не вярвам в това. Аз не съм компетентна по въпроса, защото не съм специалист, говоря като човек, за който това е семеен бизнес и който се оказва, че не върви. И за това не са виновни нито войната, нито ковид-пандемията.
Проблемът не е от вчера, години наред в различни краища по света сигнализират за изчезнали пчелни семейства. На този етап обаче никой не дава точен отговор и точна причина за това поведение на пчелите. Не знам и какво се случва с пчелният рояк, когато напусне кошера. Предполагам, че пчелите умират, защото по някаква причина не могат да намерят обратния път към кошера. Тук би могло това да е и на магнитна основа, те да не намират пътя обратно. Интересното е, че не намираме и умрели пчели, както например ако са натровени от нещо. Не мога да твърдя и че за това е виновно пръскането по нивите с пестициди. Защото това би означавало пчелата да е умряла вътре в кошера.
Просто ги няма.Така както казват, че в Бермудския триъгълник ги няма хората по корабите, така Селановци се оказа нашия Бермудски триъгълник за пчелите... "
"Ако пчелите изчезнат от лицето на Земята, на човека ще му останат четири години живот", предрича Алберт Айнщайн много години преди проблемът да стане глобален. Изчезването на пчелите е едно от най-опасните днес явления, което може да доведе до апокалиптични последици за живота на цялата планета. Основната им роля в природата е да спомагат за опрашването на хиляди видове растения. 91 от 100-те най-популярни растителни храни, с които се изхранва 90% от световното население, разчитат на "услугите" на пчелите, за да съществуват.
Изчезването им би причинило огромен срив във флората и биоразнообразието на Земята, и би лишило голям брой животни от храна.
И въпреки, че не може да бъде даден еднозначен отговор относно причината за изчезването им, двете най-очевидни причини за това остават глобалното затопляне и увеличаване на генетично модифицирани храни. Установено е, че тези храни могат да произвеждат цветен прашец, който да е смъртоносен за пчелите. А глобалното затопляне спомага за разпространението на плесени и кърлежи, които също са токсични за тях.
Която и да е причината, не можем да отречем участието на човека. Ето защо, добре е да преосмислим някои свои действия, ако искаме светът да се запази такъв, какъвто го познаваме.
Под епидемичните нива се задържа заболеваемостта от характерните за сезона остри респираторни инфекции , сочат данните на Регионалната здравна инспекция във Видин . Досега не са установени случаи на грип, каза директорът на дирекция "Надзор на заразните заболявания" д-р Пепа Цветанова . "Заболеваемостта през последните две седмици, в..
На проведената в петък сесия на Общински съвет – Берковица бе разгледана докладна за актуализиране на промилите за Такса битови отпадъци (ТБО). Мотивите са, че таксата за битови отпадъци не е актуализирана повече от 10 години, като в този период разходите за дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване, поддръжка на депа и рециклиране са..
Ясна е вече празничната програма (виж тук ) във Видин за месец декември. Тя стартира днес, 2 декември, със запалване на коледните светлини на пл."Бдинци" в града. Тържеството започва в 17:30 часа, каза за Радио ВИДИН заместник-кметът Борислава Борисова : "Очакваме да има много деца, както, разбира се, и техните родители - ще има много..
Днес в рубриката "Децата на фокус" ще говорим за така нареченото "тръшкане". Състояние, с което всеки родител се е сблъсквал в някакъв момент. Често изникват въпроси дали това поведение е нормално и случва ли се на всички деца. Отговор на тези въпроси ни дава психологът Лидия Николова : "Тръшкането се наблюдава през целия период на..
Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град..
Родена е на 2 декември 1978 година във Виктория, Британска Колумбия, Канада. Канадката от португалски произход, която днес ще слушаме, е обаятелната певица, по която светът лудна заради невиждана и нечувана смесица от различни стилове, които изпълнява, формиращи ярката й индивидуалност. Тя е Нели Фуртадо и едва ли има музикален ценител,..
Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding. Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол . Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..