Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Благоев и Михаил Арнаудов - двама бележити учители на видинската гимназия

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

И този понеделник в рубриката "Памет нашенска" продължаваме съвместната ни инициатива със Средно училище "Цар Симеон Велики" Видин. Ученици от гимназията подготвят и представят биографиите на видини ученици и учители на видинската гимназия. Това е едно от събитията, с които гимназията отбелязва своята 140-та годишнина. Този понеделник представяме още известни учители преподавали в гимназията. 

Видинската гимназия дълги години  носи името на Димитър Благоев, известен още като Дядото. Той също е един от първите учителите в гимназията, разказа за Радио Видин десетокласничката Ивана Богданова:

"Димитър Благоев е български политик, публицист и философ. Основател е на социалистическото движение в България. Учи в Одрин, Габрово и Стара Загора, подкрепя каузата на Априлското въстание и се включва в Руско-турската освободителна война. Следва в Петербургския университет. За него знаем, че е автор на много брошури и статии, проповядващи идеята за работническата солидарност и класовата борба. Основател е на Общия работнически синдикален съюз. Избиран е за народен представител в четири народни събрания от 1891-1913 г. Връзката с Видин е от 1887 г., когато Димитър Благоев е назначен за директор на Видинското реално петокласно мъжко общинско училище. Той преподава история, география и руски език. Още от първите си дни в града и като директор на гимназията Димитър Благоев разгръща активна педагогическа и обществено-политическа дейност и се ангажира със защитата на учителските права. Димитър Благоев има заслуги и за съществени промени в училищната задължителна обучителна  програма – намаляване на часовете по вероучение за сметка на увеличено учебно време за природонаучните и математически учебни дисциплини, въвеждане в учебните програми на пеене и музика, включването като учебна и извънкласна дисциплина на физкултура. Известно е, че организира протест при посрещането на княз Фердинанд във Видин, за което е подведен под отговорност за обида на особата, но е оправдан благодарение на адвокатската защита на Найчо Цанов. Димитър Благоев умира на 7 май 1924 г. в София". 


Известният литературен критик от миналото академик Михаил Арнаудов също е бил учител във видинската гимназия, започва разказът си за Михаил Арнаудов десетокласничката Александра Петкова


"За него знаем, че е роден през 1878 г. в Русе, където завърша основното и средното си образование. Записва Славянска филология, но след 3-ти курс заминава за Германия, там завършва и специализира индогерманско езикознание, философия и литература. При завръщането си в България постъпва като учител във видинската гимназия. Малко се знае за този период от живота на Михаил Арнаудов, освен това, което самият той споделя - а именно, че във Видин се чувства "несправедливо запокитен", защото не може да ползва знанията си. Но явно е оказвал огромно влияние върху своите ученици, бил е обичан от тях, защото те казват, че са очаквали неговите часове с голямо нетърпение. През 1904 г. Михаил Арнаудов защитава докторската си дисертация по философия в Прага. Научната му кариера е много богата - доцент и професор по обща литературна история в Софийския университет, декан на Историко-филологическия факултет, директор на Народния театър, ръководител на Катедра по сравнителна литературна история, действителен член на БАН, ректор на Софийския университет, ръководител на Историко-филологическия клон на БАН,  член на Украинската академия на науките, почетен доктор на университетите в Хайделберг и за кратко министър на народното просвещение... На 15 септември 1944 г. академик Михаил Арнаудов научава, че ще бъде съден от Народния съд и отива сам да се предаде. На въпроса защо е приел предложението на Иван Багрянов да участва в кабинета му, академик Арнаудов казва: "Мисля, че съм човек на честта - позволете ми тази нескромност - и че трябваше да изпълня своя дълг да спася каквото може". Първоначално е осъден на доживотен затвор. Академик Арнаудов престоява две години и половина в затвора. Там превежда френска класика и готви поредно издание на съчиненията на Иван Вазов. Дори зад решетките работи неуморно. Криел по джобовете си моливи, когато подобни вещи се смятали за опасно оръжие - и пишел. След амнистията, на 68-годишна възраст, Михаил Арнаудов е без дом, без работа и доходи, с отнети научни звания. Но въпреки всичко преживяно е винаги усмихнат. Казвал, че обикновено оставя лошото си настроение пред вратата. Сдържано елегантен, считал, че един мъж трябва винаги да е изискано облечен. Когато бивал вкъщи, обличал домашен халат, но под него задължително бяла риза с вратовръзка и панталон с остро изгладени ръбове. След години бива удостоен с най-високото държавно отличие: орден "Народна Република България", първа степен. Академик Арнаудов е автор на повече от 50 монографии и изследвания на  класиците на българската литература. Само за няколко месеца академик Михаил Арнаудов не успява да дочака своя 100- годишен юбилей. Умира на 18 февруари 1978 г. на 99 години и 5 месеца".

Александра Петкова завърши разказа си с няколко послания на Михаил Арнаудов, актуални и днес:
"Човек е създаден да бъде ведър, добър, работлив, полезен на семейството, на близките, на народа си", "Няма нищо по-осмислящо живота на когото и да било от труда. Чрез него човек се изявява, чрез него постига щастието си и което е не по-малко важно, чрез труда си оставя диря след себе си", "Всеки човек, и най-малкият, трябва да прояви максимума на своите способности, трябва да се развие пълно". 

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00