За православните християни днес е Велики петък. Това е денят, който припомня за страданията, несправедливата присъда, разпятието и кръстната смърт на Иисус Христос. Тези събития са в основата на особените църковни служби днес. Сутринта в храмовете се изнася за поклонение светата Плащеница, която е символ на положения в гроб Спасител, а привечер края нея се извършва Опело Христово.
През целия ден на Велики петък храмовите камбани бият траурно. Църквата съпреживява скръбния, но спасителен ден на Христовото разпятие и смърт.
Врачанският митрополит Григорий:
"Разпети петък е денят, в който се извършва това нечувано и невиждано в историята дело човешко, а именно човеците разпънаха своя Спасител, своя Изкупител. Той беше предаден, осъден, бичуван, подиграван, хулен и по пътя към Голгота носеше тежкия си кръст и там на Голгота беше разпнат между двама разбойници како злодей. Там на кръста предаде душата си за спасението на човешкия род. той проля кръвта си на кръста заради всички нас."
Сутринта на богослужението с четива и песнопения се пресъздават страданията и погребението на Христос. За поклонение се изнася светата Плащеница - символ на положения в гроб Спасител.
Вечерта около нея се извършва Опело Христово. Погребението на Спасителя се ознаменува с лития около храма, след което плащеницата се внася в олтара и се полага на престола, който е символ на Христовия гроб.
Най-старото видинско училище СУ "Цар Симеон Велики" отбеляза 143-тата годишнина от своето основаване и патронен празник днес. Тържеството по случай двойния празник се проведе пред централния вход на учебното заведение. Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8-и..
Народно Читалище "Просвета-1882", гр.Кула отбеляза Деня на Европа - 9 май с празнична викторина с децата от начален етап на СУ "Васил Левски" в града. От читалището бяха подготвили игри на европейска тематика. Балони, слънца, сърца, небе, многоцветни дъги, хванати за ръце деца, знамена на България и Европа – това са вижданията на младите..
С откриването на документална изложба Държавен архив - Видин отбеляза 65 години от създаването си. Със заповед от 10 май 1960 година е назначен първият ръководител на държавен архив Видин Петър Пешев и това е датата, от която започва дейността на институцията, каза началникът на отдела на Държавна агенция "Архиви" във Видин Йорданка Костова ...
С водосвет, отслужен от отец Николай бе направена първата копка за строителството на две нови сгради и един център за резистентна грижа и специализирана подкрепа на хора с увреждания и техните семейства в село Горна Вереница , община Монтана, съобщават от общинската администрация. На тържественото откриване на строежа присъстваха кметът на Монтана..
Продължава ремонтирането на настилката в отсечки от републиканската пътна мрежа, включени в Плана за обезопасяване на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, съобщават от Пътната агенция. Предприетите дейности са в изпълнение на мерките, заложени в Плана, който включва общо 36 трасета. Целта е да се заостри вниманието на шофьорите и..
Видинският митрополит Пахомий ще оглави Божествената света литургия в храм "Св. вмчк. Георги Победоносец" в монтанското село Гаганица. Службата ще е утре, 10 май, от 8:30 часа, обясни за Радио ВИДИН Пламен Гергов , който е един от инициаторите за възраждането на църквата. "Имаме хора от Софийската епархия, от град Русе. Ще бъде извършен водосвет..
Бюджетът на община Хайредин ще бъде почти 10 милиона лева, това реши мнозинството в местния парламент. За държавни дейности са предвидени над 7,1 млн. лв., за дофинансирани държавни дейности – над 2,7 млн. лв., а капиталовата програма е за 590 200 лв. За снегопочистване са отделени 125 200 лв. В предложената от кмета Тодор Алексиев финансова рамка..