Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андреас Фат ще преплува реката

Замърсяването на Дунав изследва немски професор

5
Снимка: www.cleandanube.org

Германски професор по химия предприема преплуване на Дунав. Целта е привличане на вниманието към замърсяването на реката с микрочастици от пластмаса. Ученият е придружаван от подвижна лаборатория на Асоциацията за защита на дивата природа (AWP), с която ще събират проби от реката на всеки 100 километра, за да покажат доколко и от какво се замърсява Дунав. Предвидени са и различни дейности през целия маршрут, сред които почистване на брега, информационни прояви и изложби. Ще бъдат изнасяни лекции пред младежите от дунавските страни по маршрута, екипът ще заснеме документален филм за експедицията.

Андреас Фат преподава химия в Университета по приложни науки в германския град Фуртванген. Има публикувани статии по темата. През 2014 година преплува за 25 дни река Рейн. През 2017 година прави същото и с река Тенеси в САЩ. Преди 2 години Марио Кюмел, който работи в Асоциацията за защита на дивата природа, попада на статия на професора и се свързва с представител на университета. Срещат се и веднага се раждат много идеи в подкрепа на инициативата на професора. Тогава се заражда идеята за "Cleandanube", обясни Марио Кюмел, ръководител на проекта.

"Андреас Фат е страстен плувец. Мисля, че преди около 2 години той спомена в статия, че може да си представи да преплува и Дунав. Моята майка ми каза за това, защото съм работил на Дунав преди. Работя за неправителствена организация от Фрайбург в близост до Черната гора (на немски Шварцвалд), наблизо до източника на Дунав. Вече имахме някои проекти за защита на река Дунав и познаваме много организации, така че тя ми каза за него. Тогава си казах, ок има идея за още един прект за Дунав и писах имейл на университета. Те ми се обадиха, срещнахме се и моментално развихме много идеи. Тогава започна проекта. Става дума за основна защита в крайна сметка. Той ще плува, така че плуването му привлича много внимание в медиите, както и вниманието на хората по поречието на Дунав. Ние го следим с различни части от проекта. Например, имаме образователна част - правим семинари за младите, за да ги запознаем с природата на водния свят. Да им обясним защо реката е замърсена и колко важна е тя, как пластмасата попада в реката, как тя става на миркопластмаса, защо е опасна, разбира се, идеи за това, какво можем да направим срещу нея. Втората част разбира се е за анализиране на реката, така че на около всеки 100 километра правим тестове за да видим има ли микропастмаси вътре и колко, но също и други замърсявания от градове, болници, селско стопанство, индустрия, така че наистина искаме да видим как това се развива, докато пътуваме. Третата част е, че снимаме документален филм, така че имаме оператор на борда през цялото време. След проекта ще публикуваме филма и искаме да го покажем на колкото се може повече хора. В последната част от нашата кампания имаме много партньори, който да привлекат вниманието и да предадат нашето послание, за да достигне до колкото се може повече хора. Също така имаме и много събития, така че преминаваме между 40 и 60 километра на ден и в различни градове имаме по-малки и по-големи събития, за да създадем партньори, местни партньори."

Радио Видин: Това ли е най- голямата заплаха за Дунав, замърсяването от пластмаса?

"Не бих казал, че е най- голямата заплаха за Дунав, защото повечето от пластмасата отива в Черно море. 4 тона пластмаса се измива в Черно море всеки ден от Дунав, само от него. И проблема с микропластмасата, е че тя става все по- малка и по- малка, и в момента в който стане малка, тя плава завинаги, така че нямаме начин, по който да я изкараме от океаните. Например, сега откриха микропластмаса в човешка кръв. Това е голяма заплаха за всички - за природата и за хората. Казват, че всеки от нас изяжда по 5 грама пластмаса на седмица. Това е една кредитна карта например, така че е доста опасно. Разбира се има и други замърсители, които ще открием и са много опасни. От болниците например, от лекарствата. Антибиотиците са голям проблем и т.н."

Радио Видин: Какво бихте посъветвали хората от България, които слушат?

"Пазете природата чиста. Пластмасовия отпадък е голям проблем и където и да го изхвърлите ще се озове в реката. Вятъра и дъжда го откарва там и става все по-малък и по-малък докато не стане микропластмаса и плава завинаги. Ако си помислите за цифрата от 15 000 килограма пластмаса, която се измива в океаните на нашата планета всяка минута - това е просто лудост. Използвайте коли по- малко, защото гумите са най- големият източник на микропластмаси генерално. Не използвайте пластмаса, не купувайте пластмаса. Ако купите пластмаса, рециклирайте я и събирайте пластмаса, ако я видите в природата."

Някои страни по река Дунав нямат нито ефективни системи за рециклиране на бутилки, нито стабилни стратегии за предотвратяване на отпадъците. Пластмасови бутилки, найлонови торбички и микропластмаси се намират по бреговете и на дъното на речното корито. Микропластмасата е особено тревожна. Подобно на много сериозни видове замърсяване, застрашаващи Дунав, микропластмасата не се вижда с просто око.

GPS следи къде се намира професор Фат в момента и това може да бъде проверено от сайта на инициативата "Cleandanube". Очаква се той да мине покрай Видин около 1 юни, а крайната му цел е Черно море.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01