Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разработването на мобилни игри - професия с бъдеще

3
Снимка: личен архив



Видео игрите са страст на Иван Йосифов още от дете. Постепенно се събужда и желанието да ги създава и в момента е сред най-успешните разработчици на мобилни игри. 


Иван е на 32 години от Видин. Завършил е средното си образование в ГПЧЕ "Йордан Радичков". Още на 17-годишна възраст започва първата си работа за студио в Лос Анджелис, работи дистанционно и се занимава с анимации. 

Следващата година става студент в Техническия университет в София, специалност "Компютърни системи и технологии". В този период започва и първата си работа в гейминг студио, занимава се основно с 3D и всичко в сферата на видео игрите и анимацията. 

Още в първи курс със свой колега, който се занимава с дизайн, започват да разработват заедно видео игри. Когато броят им надхвърля 100 игри, създават заедно първата фирма, която по-късно продават успешно. Основават успешно второ студио през 2013-та - "Seven Bulls", което е водещ български разработчик на мобилни игри за Android и iOS. Имат общо повече от 10 милиона изтегляния от техните игри и приложенияDraw My Garden e първото им заглавие и е било успешно публикувано в цял свят от Electronic Arts mobile за Android. Успехът им дава увереност и студиото започва самостоятелно да публикува игрите им. Seven Bulls предлагат програма за публикуване на разработчиците за техните приложения и игри за Android, като се има предвид, че развитието на играта е само началото. Те предлагат модели за приходи, подобрения на играта, маркетингова стратегия, кръстосано промоция в мрежата им, локализация и др.


Иван е убеден, че геймингът е една от професиите на настоящето, но и на бъдещето. 


"В момента можеш да изкарваш адски много пари с гейминг. Най-малкото можеш да играеш игри, да разработваш игри, може да си треньор на хора, които играят игри. И има международни турнири примерно на Counter- Strike, Dota, Flick Legents с наградни фондове от няколко милиона, като примерно отборът, който печели, са пет човека, които печелят да кажем 50 млн., така че ако се пада на човек по 5- 6 млн., мисля, че е доста доходоносен".




Според Иван е възможно ако човек не е геймър, да започне да разработва видео игри.


"В момента има доста курсове и програми из цялата страна, не само в София, които са специализирани точно в това - в програмиране, в дизайн на игрите. Тоест, ако един човек има някакъв интерес да се занимава с това, дори и да няма опит, може да запише един такъв курс, дори и онлайн в някоя платформа, пак може да черпи знания."


Перспективите в България са малко по-ограничени, защото все още това е индустрия, която потръгва в България, хората все още не я разбират, казва Иван.


"Да кажем, че ако искаш да го работиш това, не е нужно да работиш за българи и в България. В чужбина е адски развито. Ще ви дам един пример - президента на Полша беше подарил на Барак Обама играта The Witcher, която е разработена в Полша. И в момента Полша са едни от най-големите разработчици в Европа. Това запалва цялото население да харесва игри и не само от това, то датира и от по-назад."


Според Иван игрите имат както културно, така и социално значение. 


"В България може би по-малко, но заглеждайки се извън България, има доста голямо културно и социално значение. Културно - има доста игри, които са завързани около история, примерно исторически игри. Има доста виар игри, които са виртуална реалност, примерно да разгледаш даден музей, да изпълниш няколко неща в музея - доста интересни неща. А за социално - със сигурност доста приятелства, дори и доста бракове са създадени от гейминг средите, така че определено има. Има много жени, които играят. Не в България, но в чужбина има доста".




По време на пандемията през 2020-та година гейм индустрията процъфтява, поради факта, че много хора прекарваха времето си у дома. 


"При първите локдауни, хората, които играят игри и приходите от игри направо експлодираха, т.е. всяка една компания изкарваше поне тройно-четворно повече пари и се играеше доста повече. Тоест, хората от това, че няма какво да правят вкъщи, станаха геймъри и тези, които не бяха геймъри. Сега вече нещата се нормализираха или се връщат на предишните нива, или по-ниски, защото хората искат да консумират реалния живот..."


Чуйте повече в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20