Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разработването на мобилни игри - професия с бъдеще

3
Снимка: личен архив



Видео игрите са страст на Иван Йосифов още от дете. Постепенно се събужда и желанието да ги създава и в момента е сред най-успешните разработчици на мобилни игри. 


Иван е на 32 години от Видин. Завършил е средното си образование в ГПЧЕ "Йордан Радичков". Още на 17-годишна възраст започва първата си работа за студио в Лос Анджелис, работи дистанционно и се занимава с анимации. 

Следващата година става студент в Техническия университет в София, специалност "Компютърни системи и технологии". В този период започва и първата си работа в гейминг студио, занимава се основно с 3D и всичко в сферата на видео игрите и анимацията. 

Още в първи курс със свой колега, който се занимава с дизайн, започват да разработват заедно видео игри. Когато броят им надхвърля 100 игри, създават заедно първата фирма, която по-късно продават успешно. Основават успешно второ студио през 2013-та - "Seven Bulls", което е водещ български разработчик на мобилни игри за Android и iOS. Имат общо повече от 10 милиона изтегляния от техните игри и приложенияDraw My Garden e първото им заглавие и е било успешно публикувано в цял свят от Electronic Arts mobile за Android. Успехът им дава увереност и студиото започва самостоятелно да публикува игрите им. Seven Bulls предлагат програма за публикуване на разработчиците за техните приложения и игри за Android, като се има предвид, че развитието на играта е само началото. Те предлагат модели за приходи, подобрения на играта, маркетингова стратегия, кръстосано промоция в мрежата им, локализация и др.


Иван е убеден, че геймингът е една от професиите на настоящето, но и на бъдещето. 


"В момента можеш да изкарваш адски много пари с гейминг. Най-малкото можеш да играеш игри, да разработваш игри, може да си треньор на хора, които играят игри. И има международни турнири примерно на Counter- Strike, Dota, Flick Legents с наградни фондове от няколко милиона, като примерно отборът, който печели, са пет човека, които печелят да кажем 50 млн., така че ако се пада на човек по 5- 6 млн., мисля, че е доста доходоносен".




Според Иван е възможно ако човек не е геймър, да започне да разработва видео игри.


"В момента има доста курсове и програми из цялата страна, не само в София, които са специализирани точно в това - в програмиране, в дизайн на игрите. Тоест, ако един човек има някакъв интерес да се занимава с това, дори и да няма опит, може да запише един такъв курс, дори и онлайн в някоя платформа, пак може да черпи знания."


Перспективите в България са малко по-ограничени, защото все още това е индустрия, която потръгва в България, хората все още не я разбират, казва Иван.


"Да кажем, че ако искаш да го работиш това, не е нужно да работиш за българи и в България. В чужбина е адски развито. Ще ви дам един пример - президента на Полша беше подарил на Барак Обама играта The Witcher, която е разработена в Полша. И в момента Полша са едни от най-големите разработчици в Европа. Това запалва цялото население да харесва игри и не само от това, то датира и от по-назад."


Според Иван игрите имат както културно, така и социално значение. 


"В България може би по-малко, но заглеждайки се извън България, има доста голямо културно и социално значение. Културно - има доста игри, които са завързани около история, примерно исторически игри. Има доста виар игри, които са виртуална реалност, примерно да разгледаш даден музей, да изпълниш няколко неща в музея - доста интересни неща. А за социално - със сигурност доста приятелства, дори и доста бракове са създадени от гейминг средите, така че определено има. Има много жени, които играят. Не в България, но в чужбина има доста".




По време на пандемията през 2020-та година гейм индустрията процъфтява, поради факта, че много хора прекарваха времето си у дома. 


"При първите локдауни, хората, които играят игри и приходите от игри направо експлодираха, т.е. всяка една компания изкарваше поне тройно-четворно повече пари и се играеше доста повече. Тоест, хората от това, че няма какво да правят вкъщи, станаха геймъри и тези, които не бяха геймъри. Сега вече нещата се нормализираха или се връщат на предишните нива, или по-ниски, защото хората искат да консумират реалния живот..."


Чуйте повече в звуковия файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52

Отбелязваме Деня на програмиста

В Деня на програмиста, 12 септември, разговаряме с Емилиян Кадийски от Враца. Той се занимава с програмиране, организира курсове по специалността, участва и в софтуерни компании, част е от екипа на Враца софтуер общество. По думите му, продуктите създадени от програмисти може да бъдат срещнати във всяка една сфера. Въпреки че интересът към..

публикувано на 12.09.24 в 11:30

В "Музикална зона" на 12 септември 2024 слушаме Бари Уайт

На 12 септември се навършват 80 години от рождението на американската диско – соул звезда Бари Уайт. Дълбокият му "кадифен" глас и до днес докосва всяко женско сърце. Казват, че ако шоколадовата торта можеше да пее, щеше да звучи като Бари Уайт. През 70-те и 80-те години на миналото столетие създава редица хитове, които до момента са в плейлистите..

публикувано на 12.09.24 в 09:00

Видинските училища са готови за новата учебна година

Броени дни преди откриването на новата учебна година, в училищата кипи трескава подготовка. Довършителни ремонти и последни приготовления за първия учебен ден са в ход на много места.  Във видинското Основно училище "Иван Вазов" планираните ремонти са изпълнени. Учебното заведение започва новата учебна година с готов проект за нов физкултурен..

публикувано на 11.09.24 в 15:27

Голям е интерeсът към подмяната на уредите за отопление в община Видин

Запълнени са часовете за консултация, попълване и окомплектоване на документите в офиса на екипа за техническа подкрепа по проекта "За по-чисто въздух" във Видин . Затова е обявен и свободен прием. Досега през офиса са преминали над 1700 души, обясни ръководителят на екипа Валери Недялков .  "Техническата помощ се състои в следното:..

публикувано на 11.09.24 в 13:00

Изключително слаба реколта от пролетници отчитат във Врачанско

Между 600 и 700 кг пшеница от декар са ожънали тази година стопаните във Врачанско. Добивите са по-високи от миналогодишните, които са били компрометирани заради нападение на житна муха. При пролетниците обаче ситуацията е плачевна. Жътвата ще приключи по-рано от обичайното, а производителите отчитат изключително ниски добиви. На места във Врачанско..

публикувано на 10.09.24 в 18:05