Да се узакони преработката на индустриален коноп у нас предложиха девет депутати от "Демократична България" /Владислав Панев, Зорница Стратиева и Зарко Маринов/, "Има такъв народ" /Пламен Абровски, Ивайло Христов и Иво Атанасов/, "Възраждане" /Даниел Петров/ и "Продължаваме промяната" /Росен Костурков и Йорданка Костадинова/. Те са внесли в Народното събрание изменения в 3aкона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. В индустриалният коноп активното наркотично вещество е под 0,2% THC /тетрахидроканабинол - съставката, която има наркотичен ефект/ и се разграничава от индийския, от който се произвежда марихуаната. Отглеждането на индустриален коноп в България е легално, но не и преработката му.
"Този коноп е земеделска култура и от него може да се облагодетелства земеделският производител. Конопът е уникално растение, в този сорт абсолютно всичко от растението се използва. Корените се използват за направа на лекарства срещу артрит и различни екземи и когато бъдат оставени в почвата подпомагат възстановителните ѝ свойства. Влакната на стъблото, от външната му част, могат да се използват за направа на хартия, текстил, въжета, килими, могат да се използват за изолация. Тухлите от коноп имат уникални изолационни свойства...", коментира Пламен Абровски.
Преди Втората световна война конопа е отглеждан на много места в Северозапада. Наричали са го гръсти. На тези ниви им казвали "гръстелници". Нишките, извлечени от мъжките растения, са се предели и тъкали. Във Видин е била най-голямата конопена фабрика със стотина работници. "В миналото конопа е имал широко приложение", обясни Десислава Димитрова уредник в етнографския отдел на РИМ-Монтана:
"Според Димитър Маринов от него се вадят кълчища и се тъче кълчищно платно. Конопеното семе се кади и се употребява в много обичаи. От кълчищното платно са се шиели ризи, като такива имаме в музея. Правели са се още въжета, чували и покривки... Няма информация колко точно декари са гледани в Северозапада, но е бил масово разпространен... В България в момента има 13 лицензирани фирми, които отглеждат индустриален коноп... Конопът масово се е отглеждал преди Втората световна война и после приложението му отпада..."
А ето как видинчани коментираха идеята за възстановяване на преработката на индустриален коноп у нас:.
"Би трябвало да се използва от медицинска гледна точка, но да се внимава. Знам, че се слага от листата в мамката за риба. Трябва да има закон... Да правят ризи от него в бившият завод за ризи във Видин... Може да се използва в медицината. Трябва да има строг закон. Помня когато имаше гръсти. От мъжките растения се вадеха конци, а другото се изгаряше. Казваха му "паздерки...",
Докъм средата на 50-те години у нас е имало повече от 250 хил. декара, засети с коноп. След това по разпореждане на държавата на ТКЗС-та е наредено да сеят повече лен.
Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..
"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...
Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР". Предаването "Земята, която ни храни"..
Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер. Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..