Да се узакони преработката на индустриален коноп у нас предложиха девет депутати от "Демократична България" /Владислав Панев, Зорница Стратиева и Зарко Маринов/, "Има такъв народ" /Пламен Абровски, Ивайло Христов и Иво Атанасов/, "Възраждане" /Даниел Петров/ и "Продължаваме промяната" /Росен Костурков и Йорданка Костадинова/. Те са внесли в Народното събрание изменения в 3aкона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. В индустриалният коноп активното наркотично вещество е под 0,2% THC /тетрахидроканабинол - съставката, която има наркотичен ефект/ и се разграничава от индийския, от който се произвежда марихуаната. Отглеждането на индустриален коноп в България е легално, но не и преработката му.
"Този коноп е земеделска култура и от него може да се облагодетелства земеделският производител. Конопът е уникално растение, в този сорт абсолютно всичко от растението се използва. Корените се използват за направа на лекарства срещу артрит и различни екземи и когато бъдат оставени в почвата подпомагат възстановителните ѝ свойства. Влакната на стъблото, от външната му част, могат да се използват за направа на хартия, текстил, въжета, килими, могат да се използват за изолация. Тухлите от коноп имат уникални изолационни свойства...", коментира Пламен Абровски.
Преди Втората световна война конопа е отглеждан на много места в Северозапада. Наричали са го гръсти. На тези ниви им казвали "гръстелници". Нишките, извлечени от мъжките растения, са се предели и тъкали. Във Видин е била най-голямата конопена фабрика със стотина работници. "В миналото конопа е имал широко приложение", обясни Десислава Димитрова уредник в етнографския отдел на РИМ-Монтана:
"Според Димитър Маринов от него се вадят кълчища и се тъче кълчищно платно. Конопеното семе се кади и се употребява в много обичаи. От кълчищното платно са се шиели ризи, като такива имаме в музея. Правели са се още въжета, чували и покривки... Няма информация колко точно декари са гледани в Северозапада, но е бил масово разпространен... В България в момента има 13 лицензирани фирми, които отглеждат индустриален коноп... Конопът масово се е отглеждал преди Втората световна война и после приложението му отпада..."
А ето как видинчани коментираха идеята за възстановяване на преработката на индустриален коноп у нас:.
"Би трябвало да се използва от медицинска гледна точка, но да се внимава. Знам, че се слага от листата в мамката за риба. Трябва да има закон... Да правят ризи от него в бившият завод за ризи във Видин... Може да се използва в медицината. Трябва да има строг закон. Помня когато имаше гръсти. От мъжките растения се вадеха конци, а другото се изгаряше. Казваха му "паздерки...",
Докъм средата на 50-те години у нас е имало повече от 250 хил. декара, засети с коноп. След това по разпореждане на държавата на ТКЗС-та е наредено да сеят повече лен.
Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.
Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..
Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение, Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов. Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..