Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще остане ли в миналото старата хартиена рецепта за лекарства

Снимка: Колаж:Радио Видин

От началото на май обикновената бяла рецепта трябваше да отпадне, а изписването на лекарствата да е само електронно. Преди дни от здравно министерството съобщиха, че отпадането се отлага, но се работи в посока въвеждане на електронно здравеопазване,  елемент от който е и електронната рецепта. Причината засега да остане и хартиената, са становищата на съсловни организации. 

От вече почти година задължително се изписват електронно лекарствата, които се плащат от здравната каса. Фармацевтите вече имат опит и  с електронните рецепти за лекарства, които не са в списъка  на платените от здравната каса и технологично могат да ги изпълняват  коментира Николай Тодоров, председател на Районната колегия на фармацевтите във Видин:

"Електронните рецепти съществуват от известно време, тези, които заменят обикновените бели рецепти и горе долу се обслужват по същия начин, както се обслужват и тези по здравна каса. Съществува модулът, могат да се изпълнят. Понякога прави  проблем софтуерът, но общо взето имаме макар и не много опит, можем да ги изпълняваме вече, технологично. Основните съображения за електронните рецепти са, че по принцип върви електронизация на всичко- електронно здравно досие, направления, така че и това трябва да се направи. Това е тенденция. Пълната електронизация за отпускането на рецепти за лекарства на свободна продажба, бялата рецепта, е също част от националната здравна информационна система. Това са аргументите "за". Лекарят би трябвало да попълни рецептата електронно и да я издаде като това означава, че той трябва да има някакво електронно устройство-таблет, телефон. По този начин се попълва здравното досие и с тези лекарства, които преди това излизаха извън обхвата.

Основните аргументи срещу са, че всичко това трябва да се случи на електронно устройство. 

Този модул (електронна рецепта за лекарства, които не се плащат  от здравната каса) и в  момента го имаме и би трябвало  да можем да го изпълним. Друг е въпросът, че за да се изпълни както трябва тази система, трябва да се обработи от приложния софтуер.  Това в повечето случаи става успешно. Освен номера на лекаря, който се получава при обработката на тази информация от  програмата, тук се генерира нов номер, който се изпраща към тази  основна здравеопазна система, информационна. Съответно само по този начин тя научава, че това лекарство е дадено на пациента, както се генерира ответен номер."

Според Николай Тодоров причината да бъде удължен срокът на бялата рецепта, е  че предвижданата ѝ отмяна е щяла да се случи изведнъж, без хората да имат достатъчно информация. Освен това за да работи пълноценно системата, трябва да има еквивалента на електронния подпис от лекаря, а не всички лекари, които  издават свободни рецепти, имат такива подписи. 

Електронната рецепта е възможност на едно място да се събира информацията за предписваните лекарства. Търсенето в системата е по ЕГН на пациента и датата на издаване на рецептата. Нужно е време за напасване на системата, коментира Николай Тодоров, председател на Регионалната колегия на фармацевтите във Видин.

От Българския лекарски съюз са категорични, че стандартната хартиена рецепта трябва да остане, в противен случай ще се затрудни достъпът на пациентите до лекарства.

Вариантите на рецепта- хартиена и електронна не се конкурират един друг, а се допълват коментира д-р Борислав Милчев, председател на Районната колегия на лекарите във Видин:

"И в момента се работи с електронна рецепта. Тя би била полезна особено много на хора, които изписват голям брой рецепти дневно, примерно при общопрактикуващите лекари, защото по този начин им спестява време... Принципно смисълът на тази позиция на Българския лекарски съюз е, че има достатъчен брой колеги, които не са ангажирани с реимбурсния списък, които практикуват, някои от тях дори извън контакти със Здравноосигурителната каса. Навсякъде двата варианта са равнозначни, т.е. ако някой колега изпише тук на хартиен носител рецептата, тази рецепта нищо не пречи да бъде изпълнена в Германия, Франция, където и да е на друго място. Не виждам причина двата варианта да влизат в някакъв конкурентен режим. Така или иначе на   хартиен носител особено се изписват такива медикаменти, които така или иначе не попадат в реимбурсния списък, така че думичките контрол или цена тук играят съвсем малка роля. Моето лично мнение е, че колкото повече алтернативи се създават, толкова по-добре работи системата и качеството се повишава, така че не виждам причина да се спираме само на единия или другия вариант."

Председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари във Видин д-р Емил Мушанов също е на мнение, че трябва да останат и двата  вида рецепти,  а лекарят да може да избира:

"Тези, които се по здравна каса, те и в момента са електронни. Тук става въпрос за бялата рецепта, която е за медикаменти, които нямат частично или напълно плащане от здравата каса, обикновените бели рецепти, които взимаме като пациенти от лекарите. Идеята е всичките тези рецепти да преминат в електронен вариант. Да, но за да преминат в електронен вариант, пациентът задължително трябва да премине през лекарския кабинет, което най-често се случва така, но това би затруднило издаване на рецепта при домашно посещение или когато прегледът не  е осъществен в лекарския кабинет, защото ние като лични лекари имаме доста по-интензивни контакти с пациентите, отколкото другите специалисти. Така че според мен, най-нормално, и то е практика в повечето страни от Европа- да могат да се използват и двата варианта, и  електронни рецепти, и  нормалните, стари рецепти...Аз предпочитам, ако пациентът дойде в кабинета и му изписвам рецепта от моя кабинет, то тогава най-добрия вариант е да се пусне електронно, защото е доста по-четливо, по-малко е вероятно да има неточности и неразбирателство между лекаря и фармацевта, който издава медикаментите след предписване. В този случай електронната рецепта е по-добрият вариант, но ако е да кажем след домашно посещение, когато трябва да се напише рецепта на момента, то тогава няма да имаме тази възможност, по -нормалния начин е да се напише една бяла рецепта и да се даде на момента на пациента." 

Преминава се към електронно здравеопазване, част от което е и електронната рецепта. За хората би трябвало да е облекчение, но притесненията на по-възрастните са, че няма да могат да проверяват информацията за предписаните им лекарства:

"Задължително е с електронна рецепта."
"Човек иска да прочете какво пише, а на електронното не може. Как ще го прочета, не знам какво ми е изписала лекарката. Тя може и да ми е казала, но аз също искам и да го прочета, така че хартиените не би трябвало да ги спират."
"Аз не си представям всеки в домакинството си да поддържа база данни, съвсем излишно е, но от друга страна като всяко нещо и това своите предимства и своите недостатъци. Доста по-бързо е и лесно, ако разбира се не е хакната системата, както напоследък се случва, но има един голям процент от населението, което не борави с такъв тип информация."

Според адвокат Мария Петрова пациентите няма да са по-малко информирани, ако лекарствата им се изписват електронно и няма да бъдат ощетени. Проблем е, че към момента няма действащ нормативен акт, който да посочва каква здравна информация се събира. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45