Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

11 постановки във Фестивала на малките театрални форми във Враца

Снимка: Жоро Александров



Националният фестивал на малките театрални форми във Враца се завръща на картата на най-големите събития в сценичните изкуства в страната. Между 16 и 21 май градът под Околчица ще се превърне в театрална столица на България, а среща ще си дадат едни от най-качествените актьори в страната и чужбина. Тази година е 32-ото издание на българския фестивал. 


"От гледна точка на организация, програма, готовност на театъра сме абсолютно готови. От гледна точка на финансиране- имаме още какво да правим, надявам се да успеем, както винаги"- каза в "Цветовете на деня" директорът на Драматично-куклен театър Враца Анастас Попдимитров.


Бюджетът на фестивала е от 80 000 лева, като до този момент от тях не е преведен нито лев. Голямата част от сумата се чака от Министерството на културата, а с 10 000 лева се очаква да помогне и общината във Враца.. 


Това е най-старият фестивал на България, допълни Анастас Попдимитров:


т далечната 1977 година, и всяка година се опитваме да намерим най-доброто в камерните форми и да го предложим на нашата публика. Мисля, че и тази година е така. На самото откриване ще бъде премиерата на Драматично-куклен театър Враца "Престъпление и наказание", което се оказа едно много съвременно заглавие и то през погледа на младия режисьор Дамян Тенев, мисля, че се получава една много интересна дисекция на обществото. Сигурен съм, че ще бъде много интересна и за по-младата публика, но и за нашата по-сериозна, възрастна публика".


Едновременно с фестивала на малките театрални форми се провежда и 10-тият Международен фестивал на НЕТА.


"От българска страна на него ще участва Драматично-кукления театър от Плевен с "Човекът от Подолск", ще участват наши колеги от Рига - много известни актьори с пиесата "Слънчева линия" - една изключително точна дисекция на взаимоотношенията в семейството, на учреждението, в което изпадаме, страшната битка да задържи любовта си, да не я предадем чрез начина, чрез който живеем. След което ни гостува колега от Сърбия, колегата на Мел Гибсън, с едно много известно представление, което има повече от над 600 изигравания из цяла Европа, из целия свят."


Селекционерът на фестивала Богдана Костуркова е изгледала 35 заглавия, докато се спре на 7, които ще бъдат показани във Враца. 4 са представленията, които ще бъдат показани от чуждестранни трупи. Домакините запазват традицията да дават награди за мъжка и женска роля, за сценография и режисура. Проф. Стефан Драгостинов пък отново ще даде приз за най-музициращ актьор.


Ина Божидарова, Ина Шкарова и Светла Бенева са част от журито, което ще оценява родната програма, допълни Анастас Поподимитров:


"Това са тримата членове на журито - едно висококомпетентно жури. Надявам се празникът да е освен празник, освен пазар, в който нашите колеги от чужбина, тъй като тази година ще има традиционно много наши колеги, които идват да гледат, за да ни поканят на своите фестивали да бъде много стойностно под критичния поглед на тези добри специалисти. За съжаление няма да дойдат колегите ни Украйна и Русия, но това е разбираемо..."

 

Театралната завеса ще бъде вдигната на 16 май с представлението "Престъпление и наказание" от Фьодор Достоевски.


Чуйте цялото интервю в прикачения звук*


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46